Byl představen ICT Supply Chain Security Toolbox, společný nezávazný rámec EU pro posuzování a snižování kybernetických bezpečnostních rizik v ICT dodavatelských řetězcích. Toolbox identifikuje možné rizikové scénáře ovlivňující ICT dodavatelské řetězce a na jejich podkladě nabízí koordinovaná doporučení k hodnocení a mitigaci rizik. Doporučení se dotýkají mj. podpory multi-vendor strategií a snižování závislostí na vysoce
… více »Nizozemský ministr obrany Gijs Tuinman prohlásil, že je možné stíhací letouny F-35 'jailbreaknout stejně jako iPhony', tedy upravit jejich software bez souhlasu USA nebo spolupráce s výrobcem Lockheed Martin. Tento výrok zazněl v rozhovoru na BNR Nieuwsradio, kde Tuinman naznačil, že evropské země by mohly potřebovat větší nezávislost na americké technologii. Jak by bylo jailbreak možné technicky provést pan ministr nijak nespecifikoval, nicméně je známé, že izraelské letectvo ve svých modifikovaných stíhačkách F-35 používá vlastní software.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 162 (pdf).
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report za rok 2025 s klíčovými daty o vývoji domény .CZ. Na konci roku 2025 bylo v registru české národní domény celkem 1 515 860 s koncovkou .CZ. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 16 222 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v lednu (18 722) a nejméně pak v červnu (14 559). Podíl domén zabezpečených pomocí technologie DNSSEC se po několika letech stagnace výrazně
… více »Google představil telefon Pixel 10a. S funkci Satelitní SOS, která vás spojí se záchrannými složkami i v místech bez signálu Wi-Fi nebo mobilní sítě. Cena telefonu je od 13 290 Kč.
Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Fedora 43 Asahi Remix s KDE Plasma už funguje na M3. Zatím ale bez GPU akcelerace. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Red Hat představil nový nástroj Digital Sovereignty Readiness Assessment (GitHub), který organizacím umožní vyhodnotit jejich aktuální schopnosti v oblasti digitální suverenity a nastavit strategii pro nezávislé a bezpečné řízení IT prostředí.
BarraCUDA je neoficiální open-source CUDA kompilátor, ale pro grafické karty AMD (CUDA je proprietární technologie společnosti NVIDIA). BarraCUDA dokáže přeložit zdrojové *.cu soubory (prakticky C/C++) přímo do strojového kódu mikroarchitektury GFX11 a vytvořit tak ELF *.hsaco binární soubory, spustitelné na grafické kartě AMD. Zdrojový kód (převážně C99) je k dispozici na GitHubu, pod licencí Apache-2.0.
Podvodné reklamy na sociálních internetových platformách, jako je Facebook, Instagram nebo X, vytvořily loni v Česku jejich provozovatelům příjmy 139 milionů eur, tedy zhruba 3,4 miliardy korun. Proti roku 2022 je to nárůst o 51 procent. Vyplývá to z analýzy Juniper Research pro společnost Revolut. Podle výzkumu je v Česku zhruba jedna ze sedmi zobrazených reklam podvodná. Je to o 14,5 procenta více, než je evropský průměr, kde je podvodná každá desátá reklama.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.6 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
To znamená až při přihlašování, nebo už při bootu. Objevují se vám výpisy jádra, nebo ne?
V případě, že až při loginu, startuje přihlašování do X? Hoďte sem prosím parametry jádra pro boot. Jinak, při bootování bez framebuferu (černá obrazovka s písmeny),se vám vesa driver 'zavádí', ale možná pro rozlišení, kdy nestíhá HW, tady by pomohlo třeba vesa=normal. O jaký jde hw systém?
anyone know what commandline arg to pass to a precompiled kernel to disable vesafb support? i'mTakže nejste sám. Se stresslinuxem nemám zkušenosti, takže více méně plácám, ale snad to pomůže. Obecně bych typl vypnout frame buffer a možná, že jen rekompilací kernelu. hehe
trying to boot stresslinux and the vesafb keeps hard-locking my system. <0> sneak: let video=something_other_than_vesafb ? <5> tried that <0> What did you try it with? <5> video=none, video=vesafb:off vga=normal, vga=none <5> i am trying 'linux nofb' now' <0> sneak: disable vesafb in teh kernel? <5> arrummzen: yes that's what i am asking <6> l8r <5> how do i do it on the commandline <0> sneak: open /usr/src/mykernel/.config find the line CONFIG_FB_VESA=y and change it to
CONFIG_FB_VESA=n? <5> i know how to recompile a kernel this is a livecd <5> and an embedded system with no harddrive <0> well, you will have to recompile the kernel, then rerun mkisofs and re cdrecord the cd.
<5> yeah not really in the mood for a 90 minute process right now <0> sneak: after some practice you can get it down to 10 minites. <7> hehe <8> hi guys <0> The great thing about Linux is, the more you use it, the quicker things get. The more you
use Windows the slower it gets... ...
Tiskni
Sdílej: