Mikrokontroléry RP2350A a RP2350B jsou již volně v prodeji. Představeny byly v srpnu loňského roku společně s Raspberry Pi Pico 2.
GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Mám problém s tím, že po přihlášení do KDE se mi dost často (každé 2. - 3. přihlášení) zhroutí (nenastartuje?) dekorátor oken kwin
. Možná mu dělají problém 2 displeje(?).
Jelikož ve skriptování jsem totální lama, chtěl bych vás poprosit o (věřím, že stupidně jednoduchý) skriptík, který bych umístil do ~/.kde/Autostart
a dělal by asi tohle:
#!/bin/bash pokud pod aktuálním uživatelem neběží kwin (možná něco jako: pokud "ps -U $USERNAME | grep kwin" nic nevrátí) potom spusť kwin
Ještě lepší by pak bylo, kdyby se dalo nějak nastavit, aby se kwin spouštěl pouze pro displej :0.0
Normálně se totiž spustí 2x (druhý proces běží pro displej :0.1, kde ho nepotřebuji, protože tam pouštím pouze celoobrazovkově filmy) Možná by se dalo třeba jen přidat do toho skriptíku, aby se killnul proces kwinu, který běží pro displej :0.1
pgrep
Tak jsem vyplodil neco takoveho
#!/bin/bash if !(pgrep -U $USERNAME kwin) then exec kwin & fi
Je to programatorsky spravne?
A da se nejak udelat, aby se vysledek toho pgrepu pouzil pouze pro dotaz a nevzpisoval se na standardni vystup? A jak by se dalo osetrit to spousteni pouze pro jeden displej?
#!/bin/bash
[[ `pgrep -U $USER kwin` ]] || kwin &
S těmi dvěma display bude trochu problém. Přes ps se bohužel nedá zjistit který X server a display kwin používá
Tiskni
Sdílej: