abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:22 | Komunita

    Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    včera 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (0%)
     (3%)
    Celkem 601 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: Definice GUI ??? KDE ???

    5.12.2006 19:56 Taiko
    Definice GUI ??? KDE ???
    Přečteno: 1779×
    Nazdar, dokázal by mi někdo charakterizovat, co to je GUI ? Jde mi především o zachycení podstaty.

    Co to vlastně je "grafické rozhraní" nebo "grafické prostředí" ?

    Já vlastně vůbec nevím, co si představit třeba pod KDE.

    Je to aplikace ? Soubor ?

    Kdyby mi někdo jen základně vysvětlil, co to v podstatě je a jak to funguje, tak bych mu byl hrozně vděčný.

    Snažil jsem se o tom na netu najít co nejvíc a našel jsem toho hodně. Ale z ničeho jsem nepochopil podstatu.

    Má představa je taková, že v knihovně Qt jsou definovány nějaké funkce, napsané v C++, ve kterých je přesně dané, jak se má jaká grafická komponenta vykreslovat na obrazovku atd. A pokud jsem to dobře pochopil, tak k tomu vykreslování a práci s těmi komponenty slouží nějaká "aplikace" X-window.

    Ale CO to potom je to KDE ? Jsou to některé ty funkce v Qt ?

    Jestli to dobře chápu, tak díky těm všelijakým licencím (ve kterých jsem taky bohužel dost zmatenej) je možné snad všechno, co se Unixů týká přeprogramovat, měnit. Je teda možné třeba z toho KDE odstranit nebo předělat dejme tomu "hlavní panel" ? A když to někdo udělá, bude to pořád KDE ? Anebo je někde přesně definované, co KDE je, z čeho se skládá atd. ?

    Jsem úplný laik a na internetu nacházím většinou jenom články, které jsou určeny pro pokročilé. Nikde není vysvětlen základní princip.

    Moc prosím o vysvětlení ... Stačí ve zkratce, žádný podrobný ani odborný věci nechci.

    Odpovědi

    5.12.2006 20:16 zabza | skóre: 52 | blog: Nad_sklenkou_cerveneho
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Definice GUI ??? KDE ???
    http://en.wikipedia.org/wiki/Desktop_environment
    kozzi avatar 5.12.2006 20:41 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Definice GUI ??? KDE ???
    No GUI neboli grafické uživatelské prostředí, je prostě to co vidiíš vykreslené jako okýnka, která můžes přesouvat měnit jim velikost, prostě jakákoliv aplikace napsaná např pomocí GTK,Tcl/Tk,QT,FlTK,WXWIDGET,Motif......

    KDE je desktopové prostředí tudíž určitá sada aplikací která ti usnadnuje práci s programy a počítačem. Prakticky by jsi žádné desktopové prostředí nepotřeboval, ale nemohl by jsi užívat věci ajko je minimalizovat,dokovat,maximalizovat.. okno atd.
    Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"
    5.12.2006 20:50 Jiří (BoodOk) Kadeřávek | skóre: 19 | blog: BoodOk | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Definice GUI ??? KDE ???
    Ze Škodovky taky můžeš odstranit blatník a furt to bude Škoda. Nač v tom hledat složitosti.
    Věda má v sobě určitou zpupnost, že čím dokonalejší techniku vyvineme, čím více se dozvíme, tím lepší budou naše životy.
    5.12.2006 22:50 martyone
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Definice GUI ??? KDE ???
    Nazdar.

    X window je program, ktery je schopen reagovat na pozadavky typu: vytvor_okno, posun_okno, vykresli_caru, vykresli_vyplneny_obdelnik, zjisti_kde_je_prave_mys, cekej_na_stisknuti_tlacitka_mysi a pod. Ke komunikaci s nim na nejnizsi urovni slouzi knihovna funkci Xlib (mistni guru si odpusti pripominky typu ze na nejnizsi urovni je mozno komunikovat rucnim sestavovanim paketu X protokolu ;-) ). Programovani aplikace s jednim tlacitkem pro ukonceni, by mohlo vypadat asi jako:
    1. Vytvot okno O
    2. Nakresli cerveny obdelnik o rozmerech AxB na souradnicich [X, Y] v okne O
    3. Vypis text "zavrit" na souradnice [X+5, Y+5]
    4. Cekej na stisk tlacitka
    5. Bylo-li tlacitko stisknuto nekde v plose vymezene obdelnikem o rozmerech AxB umistenym na [X, Y], ukonci aplikaci. Jinak se vrat k predchozimu kroku.
    Programovat na teto urovni ma samozrejme sve duvody (podobne jako napr. programovani v Assembleru), nicmene vetsina aplikaci s grafickym uzivatelskym rozhranim je napsana za pouziti sluzeb dalsich knihoven, postavenych nad touto zakladni knihovnou - napr. pomoci knihovny Qt. Pak muze podobna aplikace vypadat napr. jako:
    1. Vytvor okno O
    2. Vytvor v okne O cervene tlacitko T s popiskem "zavrit" a umisti jej pekne na stred
    3. Nastav tlacitku T akci "ukoncit".
    A co je to GUI? Je to mnozina grafickych prvku slouzicich jako pracovni rozhrani mezi uzivatelem a aplikaci. Vzdy se hovori o GUI konkretni aplikace. Tedy napr. vyse uvedena jednoducha aplikace ma GUI - ma prave jedno tlacitko, jehoz stiskem uzivatel vyda prikaz "ukonci".

    Co je KDE? Kde je "desktopove prostredi", "spravce pracovni plochy". Je to sada prakticky samostatne pracujicich programu, z nihz kazdy poskytuje uzivateli nejake sluzby. Napr.:
    • Window Manager - spravce oken. Bez nej by nebyla moznost s okny nijak posouvat, menit jejich velikost, dokonce ani vybrat, ktere bude mit "fokus". Casto byva jeste zvlast oddelena funkce "dekorateru oken", ktery se stara o vykresleni ramecku kolem okna, s tlacitky pro jeho maxim., minim., uzavreni, atd. V pripade KDE se jedna o program kwin.
    • Spravce plochy. Umoznuje na plose vytvaret ikonky souboru apod. V pripade KDE se jedna o program kdesktop.
    • Panel. Ano, i panel je samostatny program. V pripade KDE je to kicker.
    • A pak je tu hromada programu, ktere "nejsou videt" a staraji se napr. o automaticke primountovani CD, prehravani systemovych zvuku, atd., atd.
    Vsak si muzete zkusit otevrit terminal, pomoci prikazu ps si zjistit cislo procesu napr. panelu (kicker) a prikazem kill jej zabit. Pak jej muzete opet zadanim kicker spustit. Vsechny tyto komponenty jsou zamenitelne, ale jsou-li soucasti jednoho desktopoveho prostredi (KDE, Gnome, XFCE, ...), pak bude jejich spoluprace patrne ve vysledku mit i nejakou tu "pridanou" hodnotu ;-)

    Doporucuju pri prihlaseni vybrat mezi nabizenymi typy session neco jako failsafe. Po prihlaseni by se melo objevit jen jedine okno terminalu bez ramecku. Po najeti kurzorem mysi na nej, se stane aktivnim. A postupne v nem zadat:

    kwin & ..cimz se spusti window manager, a s oknem bude razem mozno hybat.

    kdesktop & ...

    kicker & ...

    Jeste nejake otazky? :-D
    5.12.2006 23:32 mikky | skóre: 25 | blog: Ghlog | M. L. - Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Definice GUI ??? KDE ???
    Viděl si Shreka? Pamatuješ tu scénku s cibulí?

    Cibule má vrstvy, Linux (resp. Unix) má vrstvy.

    (následující text je velmi zjednodušený, takže se někomu nemusí libit)

    Vespod je nějaký kernel. To uživatele většinou nezajímá. Nad kernelem běží nějaké systémové programy (různí tzv. démoni. programy, které se starají např. o funkčnost swapu, vzdálené přihlašování, ftp, apod.), které jsou většinou využívány normálními programy.

    Jako takového démona si můžeš představit i ten X-server. Není to sice úplně přesné (bo xserver toho dělá drobet víc, než jen obyčejný démon), ale pro ilustraci to stačí. Takový X-server představuje vrstvu, která nějakým způsobem zprostředkovává grafické rozhraní pro programy, které ovšem stále ještě nejsou tak úplně uživatelské. X-server umí kreslit na obrazovku a pamatovat si, které okno patří kterému programu, ale už tomu oknu neumí dát titulek, rámeček apod.

    Od toho je tu další vrstva, tzv. window manager. Tento program už je v podstatě to, s čím pracuje uživatel, když zavírá, zmenšuje, zvětšuje, přesouvá, nebo dělá jiné ptákoviny s okny. Nicméně co se dějě přímo uvnitř těch oken, to už wm nezajímá.

    O to už se starají věci jako QT, GTK, apod. Ty zprostředkovávají rozhraní pro jednotlivé programy: např. programátor řekne, že chce mít v okně tlačítko s nápisem OK, které má nějakou funkci. Už ho nezajímá, jak to tlačítko bude vypadat, o jeho vykreslení se postará QT, či GTK (či jiné rozhraní). Nebo si programátor usmyslí, že chce aby jiné tlačítko otevřelo soubor. GTK se pak postará o zobrazení dialogu pro otvírání souborů a programu pak vrátí jen názvy vybraných souborů.

    Takto už by mohl počítač celkem bez problémů fungovat. Máš spuštěný xserver, ve kterém běží nějaký window manager a pak už stačí mít jen způsob, jak spouštět programy. Na to stačí třeba jen obyčejný terminál, kde spustíš program a otevře se jeho okno, které window manager umístí, přidá mu titulek atd..

    Tenhle způsob spoustě lidem vyhovuje, protože je jednoduchý. Ale spoustě lidí zase nevyhovuje, chtějí víc. A od toho tu jsou desktopová prostředí jako KDE, GNOME, XFCE apod. Desktopové prostředí je v podstatě spousta různých programů (jako nějaké panely, programy upravující pozadí, programy obsluhující desktopové menu, programy umisťující ikony na ploše, konfigurační nástroje, ale na druhou stranu i programy pro běžnou práci s počítačem, jako kalkukačka, textový procesor, internetový prohlížeč i hry), které jsou napsané tak, aby mezi sebou dokázaly spolupracovat a aby třeba i stejně vypadaly.

    Každé desktopové prostředí by mělo mít svůj window manager a pak hromadu dalších navzájem spolupracujících aplikací. KDE je prostředí, které pro své programy využívá především knihoven QT, GNOME je naopak prostředí, které používá GTK...

    Ale je možné tato prostředí v podstatě libovolně kombinovat, právě proto, že se skládají z nezávislých programů. Takže můžeš třeba mít spuštěné KDE, ale místo jeho hlavního panelu používat panel z GNOME.

    Snad sem se do toho moc nezamotal :-)

    -miky
    Je vám méně než 30 ? (jsme vrstevnící => budeme si tykat) : (jsem pro vás bažant => můžete mi tykat);

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.