Byla vydána nová verze 1.11.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace. S vydáním verze 1.11 se předchozí verze 1.10 stala novou LTS verzí nahrazující verzi 1.6.
Byla vydána nová verze 6.8 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.6.
Byla vydána nová stabilní verze 6.8 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o LTS verzi. Pro komerční uživatele byla prodloužena podpora ze 3 na 5 let.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Je druhé úterý v říjnu a tedy všem čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k dnešnímu Dni Ady Lovelace (Ada Lovelace Day), tj. oslavy žen zabývajících se přírodními vědami, technologiemi, inženýrstvím a matematikou (STEM).
Byla vydána nová verze 2.47.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 83 vývojářů, z toho 28 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno OpenBSD 7.6. Opět bez písničky.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.13.0. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Lze získat roota pouze se zapalovačem? Ano, lze.
Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
IPsec take neni defaultne povoleny v jadru. Navic tun/tap byva vetsinou v distribucnich jadrech pripraven jako modul, a pokud mate zkompilovano s module autoloading (distribucni jadra na 99.9% vzdy), tak to nevyzaduje zadnou dalsi rezii.
Ja bych doporucil OpenVPN, sam pouzivam nekolik tunelu (at uz routovanych nebo bridgovanych, a musim rict, ze je to hodne dobra zalezitost, hlavne co se tyce logovani, moznosti blacklistu urcitych klientu apod. Jinak se zkus podivat na stunnel
, rekl bych ze je to to co chces.
stunnel
je čistý SSL tunel, takže pro UDP (přímo) použít nepůjde. Jeho výhodou pro tunelování TCP spojení je ale skutečnost, že jde o čisté SSL, takže se dá použít i proti klientům/serverům, kteří SSL podporují nativně.
IPsec take neni defaultne povoleny v jadru.
Podpora IPsec je součástí vanilla jádra už někdy od 2.5.70. Jestli ji některá distribuce nezahrnuje do svého distribučního jádra (ani jako modul), pak je to spíš problém té distribuce.
Tiskni Sdílej: