abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 18:55 | Nová verze

    Implementace VPN softwaru WireGuard (Wikipedie) pro Windows, tj. WireGuard pro Windows a WireGuardNT, dospěly do verze 1.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 16:11 | IT novinky

    V Pekingu dnes proběhl 2. ročník půlmaratonu humanoidních robotů. První 3 místa obsadili roboti Honor Lightning v různých týmech. Nový rekord autonomního robota je 50 minut a 26 sekund. Operátorem řízený robot to zvládl i s pádem za 48 minut a 19 sekund. Řízení roboti měli časovou penalizaci 20 %. Před rokem nejrychlejší robot zvládl půlmaraton za 2 hodiny 40 minut a 42 sekund. Aktuální lidský rekord drží Jacob Kiplimo z Ugandy s časem 57 minut a 20 sekund [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.4. 17:11 | Zajímavý článek

    Stanislav Fort, vedoucí vědecký pracovník z Vlčkovy 'kyberbezpečnostní' firmy AISLE, zkoumal dopady Anthropic Mythos (nový AI model od Anthropicu zaměřený na hledání chyb, který před nedávnem vyplašil celý svět) a předvedl, že schopnosti umělé inteligence nejsou lineárně závislé na velikosti nebo ceně modelu a dokázal, že i některé otevřené modely zvládly v řadě testů odhalit ve zdrojových kódech stejné chyby jako Mythos (například FreeBSD CVE-2026-4747) a to s výrazně nižšími provozními náklady.

    MakeIranBombedAgain❗ | Komentářů: 6
    17.4. 12:44 | IT novinky

    Federální návrh zákona H.R.8250 'Parents Decide Act', 13. dubna předložený demokratem Joshem Gottheimerem a podpořený republikánkou Elise Stefanik coby spolupředkladatelkou (cosponsor), by v případě svého schválení nařizoval všem výrobcům operačních systémů při nastavování zařízení ověřovat věk uživatelů a při používání poskytovat tento věkový údaj aplikacím třetích stran. Hlavní rozdíl oproti kalifornskému zákonu AB 1043 a kolorádskému SB26-051 je ten, že federální návrh by platil rovnou pro celé USA.

    MakeIranBombedAgain❗ | Komentářů: 12
    17.4. 12:33 | Nová verze

    Qwen (čínská firma Alibaba Cloud) představila novou verzi svého modelu, Qwen3.6‑35B‑A3B. Jedná se o multimodální MoE model s 35 miliardami parametrů (3B aktivních), nativní kontextovou délkou až 262 144 tokenů, 'silným multimodálním vnímáním a schopností uvažování' a 'výjimečnou schopností agentického kódování, která se může měřit s mnohem rozsáhlejšími modely'. Model a dokumentace jsou volně dostupné na Hugging Face, případně na čínském Modelscope. Návod na spuštění je už i na Unsloth.

    MakeIranBombedAgain❗ | Komentářů: 1
    17.4. 11:00 | Nová verze

    Sniffnet, tj. multiplatformní (Windows, macOS a Linux) open source grafická aplikace pro sledování internetového provozu, byl vydán ve verzi 1.5. V přehledu novinek je vypíchnuta identifikace aplikací komunikujících po síti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.4. 02:22 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 15.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.4. 01:11 | Pozvánky

    Současně se SUSECON 2026 proběhne příští čtvrtek v Praze také komunitní Open Developer Summit (ODS) zaměřený na open source a openSUSE. Akce se koná ve čtvrtek 23. 4. (poslední den SUSECONu) v Hilton Prague (místnost Berlin 3) a je zcela zdarma, bez nutnosti registrace na SUSECON. Na programu jsou témata jako automatizace (AutoYaST), DevOps, AI v terminálu, bezpečnost, RISC-V nebo image-based systémy. Všichni jste srdečně zváni.

    lkocman | Komentářů: 1
    16.4. 15:44 | Humor

    Český úřad zeměměřický a katastrální zavedl u anonymního nahlížení do katastru nemovitostí novou CAPTCHA ve formě mapové puzzle: nepřihlášení uživatelé musí nově správně otočit devět dlaždic v 3x3 poli tak, aby dohromady daly souvislý obrázek výseče reálné mapy, přičemž na to mají pouze jeden časově omezený pokus. Test je podle uživatelů i odborníků příliš obtížný a na sociálních sítích pochopitelně schytává zaslouženou kritiku a

    … více »
    MakeIranBombedAgain❗ | Komentářů: 36
    16.4. 15:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.95.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (8%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 1357 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: Dreamlinux a Synaptic package updater + nVidia

    13.12.2006 21:46 Sly
    Dreamlinux a Synaptic package updater + nVidia
    Přečteno: 245×
    Dobry den. Jakozto novacek jsem zvolil distro Dreamlinux Multimedia edition 2.2 neb co se tyce multimedii a vzhledu grafickeho rozhrani (+ sviznost XFCE) se mi jevi jako uzivatelsky nenarocne. Proste pro zacatecnika.

    Mam hled 2 problemy:

    1) Po instalaci a zakladnim nastaveni jsem chtel provest update vsech baliku. K dispozici je Synaptic package updater. Bylo nalezeno cca 400 baliku. Po stazeni (jeste pred samotnou instalaci) vsak system nahlasi tuto chybu:

    E: This installation run will require temporarily removing the essential package xlibmesa-gl-dev due to a Conflicts/Pre-Depends loop. This is often bad, but if you really want to do it, activate the APT::Force-LoopBreak option. E: Internal Error, Could not early remove xlibmesa-gl-dev

    Pomuze mi nekdo? Zkousel jsem "unmark" zmineny balicek - neni mozne. Taky jsem chtel provest aktualizaci zmineneho baliku pred aktualizaci zbytku baliku, avsak chyba je stale stejna. Pri "remove" se objevi zavislost na dalsi baliky, ktere jsou nutne pro beh distribuce. Nevim si rady. Kde najdu volbu APT, pripadne jak provest aktualizaci?

    2) Po instalaci nVidia driveru se vse jevi v poradku. Monitor i karta jsou spravne detekovany, avsak rozliseni je spatne. Mam 19" sirokouhly monitor. Pri volbe rozliseni je nastavena polozka "default" (zjevne ne pozadovane rozliseni) a nekolik moznych roliseni. Mezi nimi vsak neni mnou pozadovanych 1440x900.

    Predem diky za pomoc. Bohuzel jsem linux zacatecnik, a tak nejake slozitejsi upravy, kompilace a podobne, zatim pro me nemozne operace zrejme nepochcopim :-)

    Diky za trpelivost. Sly

    Odpovědi

    14.12.2006 00:30 Sly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dreamlinux a Synaptic package updater + nVidia
    Ufff. Nejsem si jisty, nakolik to byla bezpecna akce, kazdopadne co se tyce problemu jedna, ten je vyresen.

    APT-GET -o APT::Force-LoopBreak=yes install xlibmesa-gl-dev

    Proslo to.

    Ovsem rozliseni stale spatne. Jak jsem psal, drivery nainstalovany. Detekuje spravnou verzi karty i monitoru, ovsem rozliseni spatne. Na vyber neni to, ktere potrebuji. Poradite?

    Diky.
    Infernits avatar 9.5.2007 22:41 Infernits | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dreamlinux a Synaptic package updater + nVidia
    ....zrejme jsem jeste vetsim novackem :)

    mam presne ten samy problem, zkusil jsem tedy do konzole napsat: APT-GET -o APT::Force-LoopBreak=yes install xlibmesa-gl-dev

    ..dozvedel jsem se ale, ze prikaz nebyl nalezen, mohu poprosit o radu, jak jsi postupova? Predem diky :)
    9.5.2007 23:54 sk7 | skóre: 17 | blog: mtPaint
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dreamlinux a Synaptic package updater + nVidia
    Mozno hladas toto. Problem s rozlisenim v dreamlinuxu riesia tu:

    http://www.dreamlinux.com.br/english/tutorials/xorgconf/xorgconf.html

    Dalsia pomoc je vo forume:

    http://www.epron.com.br/ingles/

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.