Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Vládní CERT vydal (𝕏) novou verzi nástroje maldump. Ten slouží k extrakci souborů z karantén různých antivirových programů. A to jak z živého systému, tak z obrazu disku.
Jsem zacatecnik Linuxu. Vsude se uvadi, ze nejlepsi je kompilovat zdroje. Stacil by mi odkaz (hledal jsem v HOW-TO, ale nenasel) k nasledujicimu:
a) Jaky tvar miva zdrojovy program. Je to koncovka .src.rpm pro Suse?
=========
b) Co se deje, kdyz se provadi vsude uvadene prikazy:
./configure
make
make install
Jak prikazy zjisti, ze chci kompilovat prave xx-x-x.src.rpm? Nebo se zadava s parametrem napriklad:
make install -xx-x-x.src.rpm
___
ba) V jakem adresari musim byt nastaven?
___
bb) jde uvedene prikazy zapsat do jednoho radku jak se uvadi na
http://www.linuxos.sk/clanok.php?clanokid=10
Zadávajte: ./configure make su root heslo make install
___
bc) Je to spravna syntaxe prikazu CONFIG?
linux:/home/bezny_uzivatel # ./configure
=========
c) Jak zjistim zavislosti, jinymi slovy - co chybi, jake knihovny chybi? Bude to vypisovano?
ale k bodu c) : zjistis to tak , ze spustis program z konsoly (alt+F2 konsole ; nazev programu) a ono pokud neco chybi , Ti to vypise ...
Diky. Vse jsem si procetl. Jeste otazky:
d) Overovaci. Pri kompilovani musim byt ve slozce, kde je jiz rozbaleny zdrojovy soubor a tim je zajisteno, co se ma pri make a make install kompilovat a instalovat. Proto nemusim explicitne temto prikazum parametricky sdelovat o jake soubory se jedna, ZE ANO?
=========
e) Zaujal mne prispevek od "msk" se vzorem:
rpm --recompile xyz.src.rpm && rpm -i xyz.rpm
Jde o prekompilovani RPM balicku na zpravidla novejsi verzi SUSE nebo pro jine distro podporujici RPM?
=========
f) Chapu spravne, ze pred && se provede nejdrive prekompilovani a za && se provadi dle parametru -i vlastni instalace prekompilovaneho?
=========
g) Kam se zpravidla umisti naistalovane soubory? Jak si to overit? Asi se to zpravidla uvadi v nejakem README, ano?
./configure
znamená "odštartuj skript configure
, ktorý nájdeš v adresári ." - preto logicky závisí od toho v akom adresári sa nachádaš. make
je program, ktorý robí rôzne operácie podľa toho, čo nájde v súbore makefile
alebo Makefile
v aktuálnom adresári. Ten môže definovať viacero "targetov" a jeden z nich spravidla býva install
. Pokiaľ target nie je uvedený, tak sa použije prvý. Target je slovo, ktoré má v Makefile nadefinované aké akcie sa majú vykonať (napr. kompilovanie súboru, linkovanie programu, kopírovanie súboru, zmazanie súboru)
f) &&
je využitie syntaxe príkazov shell
-u pri, ktorom sa najprv vykoná príkaz pred && a v prípade, že sa vykonal správne, tak sa vykoná príkaz za &&
. V matematike sa tomu hovorí logický AND, alebo logický súčin.
g) v prípade inštalácie so zrojákov to závisí od konkrétneho programu, ktorý inštaluješ. Cesty sa dajú spravidla ovplyvniť parametrami pre skript configure
. Ak by si na inštaláciu použíl nejaký systém pre inštalovanie, tak ten systém ti vie aj povedať čo/kam nainštaloval.
To: rastos
Nepovedal si prečo vlastne chceš kompilovať?
Casto se v diskusich doporucuje misto pouziti baliku kompilovat zdroj. Nebo balik pro urcite distro neexistuje, jako v pripade me diskuse pro meho kamarada pro WiFi.
Nikde jsem v clancich, manualech ci diskusich neobjevil, co se vlastne deje pri pouziti hned zpocatku zminovanych prikazu: ./configure; make; make install
Tiskni Sdílej: