Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jsem zacatecnik Linuxu. Vsude se uvadi, ze nejlepsi je kompilovat zdroje. Stacil by mi odkaz (hledal jsem v HOW-TO, ale nenasel) k nasledujicimu:
a) Jaky tvar miva zdrojovy program. Je to koncovka .src.rpm pro Suse?
=========
b) Co se deje, kdyz se provadi vsude uvadene prikazy:
./configure
make
make install
Jak prikazy zjisti, ze chci kompilovat prave xx-x-x.src.rpm? Nebo se zadava s parametrem napriklad:
make install -xx-x-x.src.rpm
___
ba) V jakem adresari musim byt nastaven?
___
bb) jde uvedene prikazy zapsat do jednoho radku jak se uvadi na
http://www.linuxos.sk/clanok.php?clanokid=10
Zadávajte: ./configure make su root heslo make install
___
bc) Je to spravna syntaxe prikazu CONFIG?
linux:/home/bezny_uzivatel # ./configure
=========
c) Jak zjistim zavislosti, jinymi slovy - co chybi, jake knihovny chybi? Bude to vypisovano?
ale k bodu c) : zjistis to tak , ze spustis program z konsoly (alt+F2 konsole ; nazev programu) a ono pokud neco chybi , Ti to vypise ...
Diky. Vse jsem si procetl. Jeste otazky:
d) Overovaci. Pri kompilovani musim byt ve slozce, kde je jiz rozbaleny zdrojovy soubor a tim je zajisteno, co se ma pri make a make install kompilovat a instalovat. Proto nemusim explicitne temto prikazum parametricky sdelovat o jake soubory se jedna, ZE ANO?
=========
e) Zaujal mne prispevek od "msk" se vzorem:
rpm --recompile xyz.src.rpm && rpm -i xyz.rpm
Jde o prekompilovani RPM balicku na zpravidla novejsi verzi SUSE nebo pro jine distro podporujici RPM?
=========
f) Chapu spravne, ze pred && se provede nejdrive prekompilovani a za && se provadi dle parametru -i vlastni instalace prekompilovaneho?
=========
g) Kam se zpravidla umisti naistalovane soubory? Jak si to overit? Asi se to zpravidla uvadi v nejakem README, ano?
./configure
znamená "odštartuj skript configure
, ktorý nájdeš v adresári ." - preto logicky závisí od toho v akom adresári sa nachádaš. make
je program, ktorý robí rôzne operácie podľa toho, čo nájde v súbore makefile
alebo Makefile
v aktuálnom adresári. Ten môže definovať viacero "targetov" a jeden z nich spravidla býva install
. Pokiaľ target nie je uvedený, tak sa použije prvý. Target je slovo, ktoré má v Makefile nadefinované aké akcie sa majú vykonať (napr. kompilovanie súboru, linkovanie programu, kopírovanie súboru, zmazanie súboru)
f) &&
je využitie syntaxe príkazov shell
-u pri, ktorom sa najprv vykoná príkaz pred && a v prípade, že sa vykonal správne, tak sa vykoná príkaz za &&
. V matematike sa tomu hovorí logický AND, alebo logický súčin.
g) v prípade inštalácie so zrojákov to závisí od konkrétneho programu, ktorý inštaluješ. Cesty sa dajú spravidla ovplyvniť parametrami pre skript configure
. Ak by si na inštaláciu použíl nejaký systém pre inštalovanie, tak ten systém ti vie aj povedať čo/kam nainštaloval.
To: rastos
Nepovedal si prečo vlastne chceš kompilovať?
Casto se v diskusich doporucuje misto pouziti baliku kompilovat zdroj. Nebo balik pro urcite distro neexistuje, jako v pripade me diskuse pro meho kamarada pro WiFi.
Nikde jsem v clancich, manualech ci diskusich neobjevil, co se vlastne deje pri pouziti hned zpocatku zminovanych prikazu: ./configure; make; make install
Tiskni
Sdílej: