Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Jsem zacatecnik Linuxu. Vsude se uvadi, ze nejlepsi je kompilovat zdroje. Stacil by mi odkaz (hledal jsem v HOW-TO, ale nenasel) k nasledujicimu:
a) Jaky tvar miva zdrojovy program. Je to koncovka .src.rpm pro Suse?
=========
b) Co se deje, kdyz se provadi vsude uvadene prikazy:
./configure
make
make install
Jak prikazy zjisti, ze chci kompilovat prave xx-x-x.src.rpm? Nebo se zadava s parametrem napriklad:
make install -xx-x-x.src.rpm
___
ba) V jakem adresari musim byt nastaven?
___
bb) jde uvedene prikazy zapsat do jednoho radku jak se uvadi na
http://www.linuxos.sk/clanok.php?clanokid=10
Zadávajte: ./configure make su root heslo make install
___
bc) Je to spravna syntaxe prikazu CONFIG?
linux:/home/bezny_uzivatel # ./configure
=========
c) Jak zjistim zavislosti, jinymi slovy - co chybi, jake knihovny chybi? Bude to vypisovano?
ale k bodu c) : zjistis to tak , ze spustis program z konsoly (alt+F2 konsole ; nazev programu) a ono pokud neco chybi , Ti to vypise ...
Diky. Vse jsem si procetl. Jeste otazky:
d) Overovaci. Pri kompilovani musim byt ve slozce, kde je jiz rozbaleny zdrojovy soubor a tim je zajisteno, co se ma pri make a make install kompilovat a instalovat. Proto nemusim explicitne temto prikazum parametricky sdelovat o jake soubory se jedna, ZE ANO?
=========
e) Zaujal mne prispevek od "msk" se vzorem:
rpm --recompile xyz.src.rpm && rpm -i xyz.rpm
Jde o prekompilovani RPM balicku na zpravidla novejsi verzi SUSE nebo pro jine distro podporujici RPM?
=========
f) Chapu spravne, ze pred && se provede nejdrive prekompilovani a za && se provadi dle parametru -i vlastni instalace prekompilovaneho?
=========
g) Kam se zpravidla umisti naistalovane soubory? Jak si to overit? Asi se to zpravidla uvadi v nejakem README, ano?
./configure
znamená "odštartuj skript configure
, ktorý nájdeš v adresári ." - preto logicky závisí od toho v akom adresári sa nachádaš. make
je program, ktorý robí rôzne operácie podľa toho, čo nájde v súbore makefile
alebo Makefile
v aktuálnom adresári. Ten môže definovať viacero "targetov" a jeden z nich spravidla býva install
. Pokiaľ target nie je uvedený, tak sa použije prvý. Target je slovo, ktoré má v Makefile nadefinované aké akcie sa majú vykonať (napr. kompilovanie súboru, linkovanie programu, kopírovanie súboru, zmazanie súboru)
f) &&
je využitie syntaxe príkazov shell
-u pri, ktorom sa najprv vykoná príkaz pred && a v prípade, že sa vykonal správne, tak sa vykoná príkaz za &&
. V matematike sa tomu hovorí logický AND, alebo logický súčin.
g) v prípade inštalácie so zrojákov to závisí od konkrétneho programu, ktorý inštaluješ. Cesty sa dajú spravidla ovplyvniť parametrami pre skript configure
. Ak by si na inštaláciu použíl nejaký systém pre inštalovanie, tak ten systém ti vie aj povedať čo/kam nainštaloval.
To: rastos
Nepovedal si prečo vlastne chceš kompilovať?
Casto se v diskusich doporucuje misto pouziti baliku kompilovat zdroj. Nebo balik pro urcite distro neexistuje, jako v pripade me diskuse pro meho kamarada pro WiFi.
Nikde jsem v clancich, manualech ci diskusich neobjevil, co se vlastne deje pri pouziti hned zpocatku zminovanych prikazu: ./configure; make; make install
Tiskni
Sdílej: