Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
chcel by som poradit s rozbehanim vnutornej siete ale problemom je moja sietova karta (Realtek Semiconductor RTL-8029(AS))
lspci
02:02.0 Ethernet controller: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS900 PCI Fast Ethernet (rev 02)
02:05.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8029(AS)
z toho mi vyplyvaju dve sietovky, tie tam su
insmod a modprobe ne2k-pci mi stale hlasia nejake chyby. V insmod su to "unresolved symbols" a v modprobe je to "module load failed"
modprobe ma odkazuje na dmesg ale z toho som jelen
dmesg
ne.c: You must supply "io=0xNNN" value(s) for ISA cards.
ne2k-pci.c:v1.02 10/19/2000 D. Becker/P. Gortmaker
http://www.scyld.com/network/ne2k-pci.html
PCI: Found IRQ 11 for device 02:05.0
tak rozmyslam ci je chyba v tych moduloch alebo medzi stolickou a klavesnicou
make menuconfig
make dep
make bzImage
make install
(samozrejme po modules_install)? Vždy to tak robím, a všetko funguje.
make install
). Ani pri tomto spôsobe nie je problém, aby starý kernel zostal.
make mrproper make menuconfig make make modules_install cp System.map /boot/ cp arch/i386/boot/bzImage /boot/ ...Nebo pokud by jsi chtěl vynechat poslední dva řádky, tak stačí jen :
make mrproper make menuconfig make make modules_install make install ...Ty tvoje zbytečně podrobné postupy ze starších jader jsou potom matení nepřítele. :D
[root@soban /usr/src/linux-2.6.19.1]# make install make[1]: `install' is up to date.A soubory nikde nejsou - jak říkám není nad ruční kopírování.
cp ./vmlinux /boot/vmlinux-2.6.19.1 cp ./System.map /boot/System.map-2.6.19.1 cp ./arch/x86_64/boot/bzImage /boot/vmlinuz-2.6.19.1 make modules_install /sbin/mkinitrd /boot/initrd-2.6.19.1.img 2.6.19.1
make install
dělá?
Já teď nesedím u linuxu, takže ani já se nekouknu, ale pokud si dobře pamatuju, tak spouští příkaz /sbin/install-kernel nebo tak nějak... A ten se pak postará o to zkopírování souborů a update konfigurace lila/grubu... Každá distibuce má ten instalační skript ale jinačí (teda já jsem aspoň viděl několik různých verzí na různých distribucích
Tiskni
Sdílej: