Samsung na akci Galaxy Unpacked July 2026 (YouTube) představil své nové telefony Galaxy Z Fold8 Ultra, Fold8 a Flip8, hodinky Galaxy Watch Ultra2 a Watch9 a chytré brýle ve spolupráci s Gentle Monster a Warby Parker.
Po pěti letech vývoje vyšla česká počítačová hra Scarlet Deer Inn (ProtonDB). Scarlet Deer Inn je vyšívaná temná středověká pohádka. Zatímco život ve zdánlivě obyčejné vesnici se točí kolem běžných povinností a sousedských drbů, v podzemí se skrývají zlověstná tajemství.
Představen byl Raspberry Pi Touch Display 2 s uhlopříčkou 10 palců a rozlišením 1200 × 1920 pixelů. Cena je 80 dolarů.
RPCS3 (Wikipedie), tj. open source emulátor Sony PlayStation 3, snížil minimální požadavky. Nově jsou podporovány starší grafické karty ATI Radeon řady HD 2000, 3000 a 4000 z let 2007 až 2009. Na PC běží už 75 % všech her pro PlayStation 3. V budoucnu bude RPCS3 fungovat bez firmwaru z PS3. V RPCS3 byl implementován systémový modul cellSysmodule (𝕏).
Vyšel open-source nástroj winetop (MIT) — nativní CLI/TUI pro sledování a ukončování Wine, Proton, Lutris, Heroic a Bottles sezení. Seskupuje procesy podle WINEPREFIX / Steam AppId, umí bezpečně zabít jen hru (včetně Steam reaperu) a nabízí i skriptovatelné příkazy (list, kill, orphans, …). Balíčky jsou mimo jiné na crates.io, Copru (dnf copr enable kovariadam/winetop), PPA ppa:kovariadam/winetop a AUR (winetop-bin).
Ve spolupráci společností OpenAI a Work Louder byla představena (𝕏) hardwarová klávesnice Codex Micro pro práci s AI agenty. Cena klávesnice je 230 dolarů.
Byl vydán Mozilla Firefox 153.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 153 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
V linux-cve-announce bylo oznámeno 433 zranitelností za jediný den (19. července).
Byla vydána nová verze 5.44 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 71 vývojářů. Změněno bylo přibližně 270 tisíc řádků v 1 300 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Na 23. září 2026 je do bratislavské Nové Cvernovky naplánovaná jednodenní konference #nobullshit.camp pro tech leadery, DevOps a platform inženýry. Mají tu zaznít upřímné příběhy z praxe o tom, co v produkčních systémech reálně fungovalo, co se pokazilo a co si z toho lidé odnesli. Témata pokrývají tři oblasti – DevOps a platformy (Kubernetes, cloud, provoz systémů), firemní kulturu a leadership. Program běží ve dvou formátech: hlavní
… více »mplayer dvd://1 -ao pcm
Tento prikaz nam prehraje prvni titul na DVD (dvd://1), audio out posle do souboru, ktery ma implicitni nazev audiodump.wav, ktery najdeme v aktualnim adresari, proto mplayer pustime treba z /home/uzivatel, aby mel prava zapisu. Jmeno tohoto souboru lze menit - viz man mplayer
Behem prehravani je mozne posunovat ve videu sipkama a PageUp, Page Down, takze se dostaneme k pozadovane casti videa. Ze ziskaneho audiosouboru je pak treba orezat par nesmyslu na zacatku, to podle toho jak jsme hledali a posunovali. To je mozne treba v Audacity, nebo v Rezound.
Chceme li celou akci urychlit a nepotrebujeme-li obraz na vyhledavani, pridame parametr -vo null, ktery posle video do "nic" a pocitac se nezdrzuje vykreslovanim videa.
Dalsi moznosti jsou filtry, ktere upravi audio na ruzny zpusob. Na CD se nam bude hodit vzorkovaci frekvence 44100 Hz, misto 48000 Hz, ktere pouziva DVD. Proto pridame parametr -af resample=44100.
Cele by to mohlo dopadnout takto:
mplayer dvd://1 -vo null -ao pcm -af resample=44100
Jeste je dobre dat si pozor, jakou ze to stopu z DVD pouzivam. Rozhodne Stereo! 5.1 je na CD k nicemu.
Konverzi do mp3 provedeme pomoci lame. 128 je bitrate:
lame -cbr -b 128 mujsoubor.wav mujsoubor.mp3
Tiskni
Sdílej: