Byla vydána beta verze Linux Mintu 21.3 s kódovým jménem Virginia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze Cinnamon 6.0 s experimentální podporu Waylandu. Linux Mint 21.3 bude podporován až do roku 2027.
Pavel Bašta se v příspěvku Internetové kšefty podíval na podvody při nákupech a prodejích zboží přes různé bazarové služby. Podělil se o rozhovor, který vedl s jedním podvodníkem. V závěru upozorňuje na databází podvodníků Podvod na bazaru.
Michal Strehovský na svých stránkách píše jak v C# vytvořit "bootovací hru" pro Raspberry Pi, tj. hru, která nepotřebuje operační systém (bare-metal). Zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Greg Kroah-Hartman vydal Linux 6.6.6 (LKML) aneb Linux s číslem šelmy. Řeší regresi ve Wi-Fi.
Debian 12.3 byl kvůli chybě v jádře 6.1.64-1 nakonec přeskočen. Vydán byl rovnou Debian 12.4.
Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
1.12. Karel Janota Široká 15 772 00 Olomouc oběžník 1 12Toto celé má být na jednom řádku, čísla na konci znamenají 1 ks známky za 12 Kč To je zatím vše. Zítra na to sednu. Zatím dobrou noc a poděkování všem předsilvestrovským sovám. Jack Hokus
grep -vx '[[:space:]]*' pokus2.txt(samozrejme ešte pred rozdelení súboru). Na odstránenie hlavičiek a pätičiek sa dá použiť podobný postup (závisí od toho, čo takéto riadky obsahujú).
grep Hledá řádky, které odpovídají zadanému výrazu v Vypisuje řádky, které neodpovídají zadanému vzoru x Řádek je vypsán pouze tehdy, pokud celý odpovídá zadanému vzoruAž sem tomu rozumím, ale nepochopil jsem tuto část
'[[:space:]]*'Přesněji, odhaduju, že tímto jste zadal, že má hledat prázdné řádky, ale nic víc. Asi se teď chytáte za hlavu nad mou natvrdlostí, protože nechápu něco tak jednoduchécho, ale opravdu jsem nikdy nenapsal žádný skript, ani se nepokoušel programovat tak zatím na celou věc hledím se stejným pochopením jako politik na lopatu. Moc děkuju za dosavadní trpělivost a přeju pěknou sobotu Jack Hokus
' *'
).
egrep '^[[:space:]]*[[:digit:]]+.[[:digit:]]+'teda: na začiatku radku môžu byť medzery (keďže je tam * tak aj nemusia), potom aspoň jedna číslica (to je to +), bodka a zase aspoň jedna číslica
grep '[^[:space:]]' a.txtto vypíše riadky, ktoré obsahujú aj iné znaky ako medzera
#!/usr/bin/env python # -*- coding: utf-8 cell_names = ['Jméno', 'Ulice', 'PSČ', 'Město', 'Zásilka'] N = 5 count = 0 for line in file('janota.csv'): line = line.strip() cells = line.split('\t') if len(cells) != len(cell_names): continue count += 1 if count > N: print count = 1 print count for name, cell in zip(cell_names, cells): cell = cell.replace('"', '') print name, cellJednotlivé buňky mám pojmenované a pokud počet buněk v řádku nesouhlasí s počtem jmen, tak celý řádek zahodím (to budou asi ty hlavičky, patičky, prázdné řádky atd.). Dále se jednotlivé řádky číslují a rozdělují do N-tic. Výstup u každého řádku vypadá zhruba takto:
3 Jméno Karel Janota Ulice Široká 15 PSČ 772 00 Město Olomouc Zásilka OběžníkV této podobě je to samozřejmě k ničemu, je to pouze ukázka principů pro inspiraci. S jednotlivými buňkami se dá dělat ledacos.
Tiskni
Sdílej: