Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
1.12. Karel Janota Široká 15 772 00 Olomouc oběžník 1 12Toto celé má být na jednom řádku, čísla na konci znamenají 1 ks známky za 12 Kč To je zatím vše. Zítra na to sednu. Zatím dobrou noc a poděkování všem předsilvestrovským sovám. Jack Hokus
grep -vx '[[:space:]]*' pokus2.txt(samozrejme ešte pred rozdelení súboru). Na odstránenie hlavičiek a pätičiek sa dá použiť podobný postup (závisí od toho, čo takéto riadky obsahujú).
grep Hledá řádky, které odpovídají zadanému výrazu v Vypisuje řádky, které neodpovídají zadanému vzoru x Řádek je vypsán pouze tehdy, pokud celý odpovídá zadanému vzoruAž sem tomu rozumím, ale nepochopil jsem tuto část
'[[:space:]]*'Přesněji, odhaduju, že tímto jste zadal, že má hledat prázdné řádky, ale nic víc. Asi se teď chytáte za hlavu nad mou natvrdlostí, protože nechápu něco tak jednoduchécho, ale opravdu jsem nikdy nenapsal žádný skript, ani se nepokoušel programovat tak zatím na celou věc hledím se stejným pochopením jako politik na lopatu. Moc děkuju za dosavadní trpělivost a přeju pěknou sobotu Jack Hokus
' *'
).
egrep '^[[:space:]]*[[:digit:]]+.[[:digit:]]+'teda: na začiatku radku môžu byť medzery (keďže je tam * tak aj nemusia), potom aspoň jedna číslica (to je to +), bodka a zase aspoň jedna číslica
grep '[^[:space:]]' a.txtto vypíše riadky, ktoré obsahujú aj iné znaky ako medzera
#!/usr/bin/env python # -*- coding: utf-8 cell_names = ['Jméno', 'Ulice', 'PSČ', 'Město', 'Zásilka'] N = 5 count = 0 for line in file('janota.csv'): line = line.strip() cells = line.split('\t') if len(cells) != len(cell_names): continue count += 1 if count > N: print count = 1 print count for name, cell in zip(cell_names, cells): cell = cell.replace('"', '') print name, cellJednotlivé buňky mám pojmenované a pokud počet buněk v řádku nesouhlasí s počtem jmen, tak celý řádek zahodím (to budou asi ty hlavičky, patičky, prázdné řádky atd.). Dále se jednotlivé řádky číslují a rozdělují do N-tic. Výstup u každého řádku vypadá zhruba takto:
3 Jméno Karel Janota Ulice Široká 15 PSČ 772 00 Město Olomouc Zásilka OběžníkV této podobě je to samozřejmě k ničemu, je to pouze ukázka principů pro inspiraci. S jednotlivými buňkami se dá dělat ledacos.
Tiskni
Sdílej: