Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
Section "Monitor" Identifier "Generic Monitor" Option "DPMS" EndSection Section "Device" Identifier "NVIDIA Corporation NVIDIA Default Card" Driver "nvidia" EndSection Section "Screen" Identifier "Default Screen" Device "NVIDIA Corporation NVIDIA Default Card" Monitor "Generic Monitor" DefaultDepth 24 SubSection "Display" Depth 24 Modes "1280x1024" EndSubSection EndSectionNejprve jsem myslel, že je to jedním chybějícím pinem, který na sterém kabelu byl, na wikipedii jsem ale našel, že nemá být zapojený, viz obrázek, takže tím to nebude. Nevíte, proč to tak může být? Děkuji...
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
, který znovu nastavil X server. Do starého xorg.conf jsem poté dopsal dopsal, co mi ten příkaz nastavil navíc:
HorizSync 30-65 VertRefresh 50-75Tím se mi podařilo spustit 1280x1024. Se starým kabelem to jelo i bez toho? Proč? Toto je ale jen dočasné řešení, protože mi při
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
nejde nastavit frekvence vyšší než 60Hz, což je málo, dříve šlo 75Hz. Navíc při tomto příkazu to vždy určilo identifikátor monitoru něco jako L1710S, ale teď jen "Generic Monitor".
Proč to neurčuje vše automaticky? Kabel špatný není, na jiném PC i ve Windows to funguje...
Poznámka: Všude se píše, že nastavení příliš vysokých hodnot může poškodit monitor, ale v životě jsem neviděl, že by se něco takového stalo. Každý monitor, kde jsem to zkoušel, při příliš vysokých hodnotách napíše "Sync out of range" nebo se suše vypne a nic se mu nestane. Ale kdo ví, takže opatrně.
To jsou taková ta varování, která se dědí z otce na syna, ale nikdo už si dávno nepamatuje, proč vlastně existují. V tomto případě je to tak, že za starých časů (dědo, to byl ten středověk?) nebyly monitory tak chytré a prostě se pokusily zobrazovat cokoli, co jim počítač poslal, takže při hodně nesmyslných hodnotách frekvencí by skutečně po nějaké době (určitě ne pár sekund) mohlo v monitoru něco odejít. Ale u monitoru vyrobeného v posledních deseti letech bych něco takového neočekával.
Section "Monitor" Identifier "Monitor1" HorizSync 28-80 VertRefresh 50-180 EndSection
Tiskni
Sdílej: