Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
/bin/sh -e # # rc.local # # This script is executed at the end of each multiuser runlevel. # Make sure that the script will "exit 0" on success or any other # value on error. # # In order to enable or disable this script just change the execution # bits. # # By default this script does nothing. /etc/init.d/networking restart exit 0Existoval, akorát jsem odkomentoval 1. řádek a přidal ten svůj.
#!/bin/sh -e
, tzv. hash-bang jestli jste to smazal tak šup s tím zpátky. Dále tam píší, že by rc.local měl být executable, aby byl spouštěn, čili chmod +x /etc/rc.local
. K tomu "předpokládám, že se příkaz proved" ... je lepší si to nějak ověřit, na předpoklady raději moc nedejte.
#!/bin/bash
# nastav spoždění 20s
DELAY=20
# naplánování restartu sítě, výstup a chybový výstup pak přesměruj donikam, spusť to na pozadí
COMMAND="/etc/init.d/networking restart > /dev/null 2>&1 &"
# informační výpis na consoli, že se za chvíli něco stane
echo "${0}: nerwork will be restarted in $DELAY seconds."
# samotné spuštění - spusť na pozadí (čili další úlohy nečekají) tzv. subshell (to zařídí ty kulaté závorky), v tomto subshellu spi 20s a pak proveď ten naplánovaný příkaz
(nohup sleep $DELAY > /dev/null; eval $COMMAND) &
Už ani nevím proč tak složitě :), asi by to šlo i jednodušeji, mám jej v $HOME/.kde/Autostart/jmeno.sh
Skript je potřeba uložit jako jmeno.sh
a učinit jej spustitelný chmod +x jmeho.sh
. Pokud vám vyhovuje umístění v .kde/Autostart tak třeba tam, spustí se krátce po spuštění KDE, nebo ho volat z /etc/rc.local, to se pak spustí po nabootování a spuštění všech služeb. Příkaz který se má provést je v tomto skriptu v proměnné "COMMAND"
, výstup jak vidno přesměrován donikam, spouštěn na pozadí.
Ověřit že nějaký skript proběhl lze třeba tak, že do něj např. napíšete
date > /home/username/info.txt
což vám do souboru info.txt
napíše datum a čas, pokud se skript provede. Promiňte že jsem to předtím řekl nevhodně jízlivě :)
sleep 20 && echo "Zde misto prikazu echo bude potrebny prikaz i s pripadnym presmerovanim" &Po úspěšném dokončení
sleep
u bude vykonán následující příkaz (a to vše "na pozadí").
Tiskni
Sdílej: