Byl vydán Mozilla Firefox 149.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Vypíchnout lze bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně, zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view) nebo možnost přidat poznámky k panelům (Firefox Labs). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 149 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly vydány nové verze 5.3.0 a 6.0.0 svobodného multiplatformního programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Obě verze vycházejí ze stejného zdrojového kódu – rozdíl je v použitých verzích Qt a KDE Frameworks. Krita 6.0.0 je první vydání postavené na Qt 6 a stále je považovaná za experimentální. Má lepší podporu Waylandu. Přináší podporu protokolu Wayland
… více »Byla vydána nová verze 10.2 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze nové balíčky Immich, Immich Machine Learning, uv a RustDesk Client.
TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 6.0. Příští verze 7.0 je kvůli výkonu přepisována do programovacího jazyka Go.
Christian Schaller z Red Hatu na svém blogu popsal své zkušenosti s používáním AI při vývoji open source aplikací pro Linux. Pomocí různých AI aktualizoval nebo vytvořil aplikace Elgato Light GNOME Shell extension, Dell Ultrasharp Webcam 4K, Red Hat Planet, WMDock, XMMS resuscitated (aktualizace z GTK 2 a Esound na GTK 4, GStreamer a PipeWire) a Monkey Bubble. SANE ovladač pro skener Plustek OpticFilm 8200i se mu zatím nepovedl.
Americké firmy Tesla a SpaceX postaví v texaském Austinu moderní komplex na výrobu čipů pro umělou inteligenci (AI). Součástí projektu s názvem Terafab budou dvě moderní továrny na výrobu čipů – jedna se zaměří na automobily a humanoidní roboty, druhá na datová centra ve vesmíru. Uvedl to generální ředitel těchto firem Elon Musk. Projekt by podle odhadů měl stát 20 miliard USD (zhruba 425 miliard Kč).
Byla vydána nová stabilní verze 6.11 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Ubuntu 26.04 patrně bude ve výchozím nastavení zobrazovat hvězdičky při zadávání hesla příkazu sudo, změna vychází z nové verze sudo-rs. Ta sice zlepší použitelnost systému pro nové uživatele, na které mohlo 'tiché sudo' působit dojmem, že systém 'zamrzl' a nijak nereaguje na stisky kláves, na druhou stranu se jedná o možnou bezpečnostní slabinu, neboť zobrazování hvězdiček v terminálu odhaluje délku hesla. Původní chování příkazu sudo
… více »Projekt systemd schválil kontroverzní pull request, který do JSON záznamů uživatelů přidává nové pole 'birthDate', datum narození, tedy údaj vyžadovaný zákony o ověřování věku v Kalifornii, Coloradu a Brazílii. Jiný pull request, který tuto změnu napravoval, byl správcem projektu Lennartem Poetteringem zamítnut s následujícím zdůvodněním:
… více »Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 163 (pdf).
domena.cz A 11.22.33.44 *.domena.cz CNAME domena.cza pro virtualni_domena.cz:
*.virtualni_domena.cz CNAME domena.czVrta mi hlavou jedna vec, z Linuxu si v pohode pingnu na obe domeny:
ping wwww.domena.cz ... OK ping wwww.virtualni_domena.cz ... OK ping domena.cz ... OK ping virtualni_domena.cz ... OKAle ve WinXP:
ping wwww.domena.cz ... OK ping wwww.virtualni_domena.cz ... OK ping domena.cz ... OK ping virtualni_domena.cz ... nicTen posledni radek mi vadi. Tusim chybu, ale nevim kde, muzete pomoci?
*.virtualni_domena.cz CNAME domena.czVy tu smerujete az 3level na domenu.cz, tak vam musi jit ping www.virtualni_domena.cz nebo neco.virtualni_domena.cz nslookup virtualni_domena.cz ?
ping virtualni_domena.cz ... nic
Řekl bych, že problém může být v této formulaci:
When the query name or a name between the wildcard domain and the query name is know to exist. For example, if a wildcard RR has an owner name of "*.X", and the zone also contains RRs attached to B.X, the wildcards would apply to queries for name Z.X (presuming there is no explicit information for Z.X), but not to B.X, A.B.X, or X.
Pokud jsem ji pochopil správně, je to chování sice překvapivé, ale korektní. V každém případě doufám, že než jste si začal hrát s wildcard záznamy, přečetl jste si
Wildcard As and CNAMEs are possible too, and are really confusing to users, and a potential nightmare if used without thinking first. It could result (due again to domain searching) in any telnet/ftp attempts from within the domain to unknown hosts to be directed to one address. One such wildcard CNAME (in *.edu.com) caused Internet-wide loss of services and potential security nightmares due to unexpected interactions with domain searching. It resulted in swift fixes, and even an RFC ([RFC 1535]) documenting the problem.
a zamyslel jste se nad tím.
Tiskni
Sdílej: