Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
[root@localhost asus]# kmod-ntfs
bash: kmod-ntfs: command not found
[root@localhost asus]# kernel-module-ntfs
bash: kernel-module-ntfs: command not found
V případě, že bych měl ntfs naistalovat, tak příkaz yum ntfs/ntfsprogs-1.13.1-1.i586.rpm vypíše další parametry. Jaký mám použít?
Na tvůj dotaz je jednoznačná odpověď RTFM, ale pokusím se ti odpovědět i jinak. Zařízení, které připojuješ, není žádné /hd, ale například /dev/sda1
(první disk na SATA řadiči, první primární partition. Zkus zadat mount /dev/sd
tabulátor tabulátor - ukáže se ti seznam tvých partitions, doplň tu správnou a dopiš ten příkaz. Například: mount /dev/sdb3 /mnt/mujdisk
Adresář /mnt/mujdisk/ si musíš předem vytvořit. Možná bude potřeba zadat jako parametr souborový systém, pak to bude vypadat takto mount -t ntfs /dev/sda3 /mnt/neco
Mimochodem, pro NTFS bude lepší použít ntfs-3g, ale k tomu už dodám jen: RTFM
[root@localhost ~]# mount /dev/sda4 /mnt/ntfs2 mount: you must specify the filesystem type [root@localhost ~]# mount /dev/sda4 /mnt/ntfs2 -ntfs mount: unknown filesystem type 'fs' [root@localhost ~]# mount /dev/sda4 /mnt/ntfs2 -t ntfs mount: unknown filesystem type 'ntfs' [root@localhost ~]# mount /dev/sda4 /mnt/ntfs2 -t ntfs mount: unknown filesystem type 'ntfs' [root@localhost ~]# mount /dev/sda4 /mnt/ntfs2 mount: you must specify the filesystem typeStáhnul jsem všechno z adresy ftp://ftp.linux.cz/pub/linux/fedora/linux/extras/6/i386 co v sobě obsahuje název NTFS, vše nainstaloval, pracuji pod rootem. Jedný co mi nešlo nainstalovat byl ntfs-3g-devel-0-0.6.20070102.fc6.i386.rpm.
modprobe ntfsntfs-3g tuším potrebuje fuse. Ntfs na fuse
[root@localhost asus]# modprobe ntfs bash: modprobe: command not foundJestli jsem to napsal blbě tak sry, ale s linuxem teprve začínám, postupně čtu chytrou knížku ale špatně se pracuje, když musím přepínat do win abych se dostal na disk.
[root@localhost asus]# yum install kmod-ntfs Loading "installonlyn" plugin Setting up Install Process Setting up repositories extras 100% |=========================| 1.1 kB 00:00 updates 100% |=========================| 1.2 kB 00:00 core 100% |=========================| 1.1 kB 00:00 Reading repository metadata in from local files primary.xml.gz 100% |=========================| 1.7 MB 00:22 extras : ################################################## 5506/5506 Parsing package install arguments No Match for argument: kmod-ntfs Nothing to do [root@localhost asus]# yum install kernel-module-ntfs Loading "installonlyn" plugin Setting up Install Process Setting up repositories Reading repository metadata in from local files Parsing package install arguments No Match for argument: kernel-module-ntfs Nothing to do [root@localhost asus]#Je to nainstalované když to píše no match for argument?
[root@localhost asus]# ntfsmount /dev/sda3 /mnt/ntfs2 WARNING: Old FUSE kernel module detected. This means, some driver features are not available (swap file on NTFS, boot from NTFS by LILO), and unmount is not safe unless you make sure the ntfs-3g process naturally terminates after calling 'umount'. The safe FUSE kernel driver is included in the official Linux kernels since version 2.6.20-rc1, or in the FUSE 2.6 software package. Please see the next page for more help: http://www.ntfs-3g.org/support.html#fuse26Co to je a co s tím?
Čtu průběžně, když čekám na odpověď. Vím jaké to je, když se začátečníci ptají na otázky z windows. Neboj, nesedím s tím, že bych mačkal F5 a čekal co mi kdo poradí. Čtu abclinuxu, root, googla a v neposlední řadě i forum fedory. Soubory jsem už připojil, pomohl mi příkaz "ntfsmount /dev/sda1 /mnt/cecko" všude mi radí mount, ale todle by mě nanapadlo, když mám linux pár dní. Díky za link, už jsem na něm.
Disky mám připojené, tak to snad zůstane stejné i po resetuno ked si zaciatocnik tak by ta asi odradilo pracovat s Linuxami keby si hned na zaciatku nahodou stratil nejake data na NTFS, takze radsej si nainstaluj obycajny kmod-ntfs driver ktory umoznuje iba citanie aby sa ti nieco neposkodilo a pouzi na to tu graficku utilitu co ma FC ... das vyhladat ntfs a urcite to najdes... akurat ze musis vybrat tu spravnu pre tvoje jadro .. ake mas presne jadro zistis prikazom uname -r
Tiskni Sdílej: