Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Bohužel, na tuto otázku lze těžko odpovědět, pokud nepodáš několik doplňujících informací.
ahoj.dneska sem sem asi petkrat v poho nabootoval(mandriva 2007 + powerpack + KDE)
Něco by možná mohlo být v dokumentaci k mandrivě. Například tady jde nějaká najít.
Proč jsi dnes pětkrát bootoval? Co vlastně myslíš pojmem bootovat? Odhlášení uživatele a jeho opětovné přihlášení, nebo spuštění celého systému, který byl předtím vypnutý (boot)? Ptám se, protože si těžko dovedu představit, proč by někdo dělal pětkrát za den to druhé.
mam ucet ´hero´ a pamatuju si spravne ze pri logingu se objevi : hero@localhost tam[1] dam kde[2] a jedu
Rozumím tomu dobře, že se přihlašuješ do konsole? Co je to tam[1]? "kde"[2] je tázací zájméno, nebo okenní manažer KDE? Je jedno jestli víš nebo nevíš, jak se co správně jmenuje (samozřejmě je lépe, pokud si to zjistíš), ale důležité je abys problém popsal co nejpodrobněji.
ted se tam[3] vsak objevuje hero@hero a kdyz najedu sem[4] tak nemam ikony na plose a kmail nema me majly
Zase: Kde je tam[3] a sem[4]? Pokud je to tam([2]a[3]) konsole zkus poslat tady na abíčko to, co se ti tam objevuje zabalené v tagu <pre></pre>
. Co se ti objeví, když napíšeš ls /home/
? A co máš v adresáři /home/hero/?
je to lamacky dotaz ale snazim se na to prijit nez to sem pistnu
To je chvályhodné, ale ješte by jsi měl zapracovat také na způsobu ptaní se. Ochota pradit výrazně stoupá s kvalitou položeného dotazu. (Kvalita neznamená složitost problému ale spíš slohová stylistika, slušnost a snaha tazatele. Pomáhá i diakritika a velká písmena.) viz Jak se správně ptát?.
su
) ale dám ukončit současnou relaci, naběhnu opět do černé konzole a
zadám: logout, nyní tedy už není hero@hero ale jsem dotazován opět na :
hero login:
(zadám root)
(bez hesla)
napíši KDE
naběhnu do KDE, provedu mnou potřebné úpravy .......... (poznámka: možná by zde bylo vhodné zmínit, že ve správě účtů je jen jeden uživatel a to : hero. žádná skupina nic a přestože mám zaškrtlí členství hera v root (práva roota) tak třeba při spuštění správce balíčku pod herem mi oznámí: můžete pouze nahlídnout né upravovat, nebo při mkdir : nedostatek oprávnění..... Toto možná právě inklinuje k odpovědi co dělám blbě, ale možná je to taky uplně zbytečná poznámka)
dám ukončit současnou relaci
opět do konzole: logout
hero login:
(hero)
(heslo)
píši KDE;
A TADY JE PRÁVĚ TEN PROBLÉM ! : nyní i když jsem zadal hero + heslo naběhnu zcela úplně jinam - ikony(zástupci) nejsou na ploše, kmail nemá moje emaily, kopete není nastaven....
i když se zkusím opět přihlásit vypadá to stejně. Takže správné přihlášení funguje jen po zapnutí počítače, ale když přicházim z roota tak ne.
Snad jsem to popsal dostatečně a snad nesklidim vlnu kritiky (lépe to popsat snad neumím a mé linuxové slovní vyjadřování zatím lepší neni, ale už na tom pracuju a tahám přiručku mandriva 2006 pdf)
Děkuju za váš čas a přeju zatím hezký den všem
Tiskni
Sdílej: