Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Zdravim a predem se omlouvam za OT. Nepotrebuji pomoci, ale dnes me prekvapilo chovani e2fsck ver. 1.34. Po minulotydennim blackoutu jsem se konecne dokopal k oprave oddilu, ktery se vzpouzel pri bootu automaticke oprave a vyzadoval rucni spusteni fsck. Protoze jsem zvykly pro podobne opravy pouzivat live CD, pouzil jsem rescue CD od Slackware 10, kde je fsck ve verzi 1.34. Po provedeni fsck /dev/hde2 a potvrzeni vsech moznych vyzev k opravam filesystemu skoncilo fsck hlaskou jako vrata, ze filesystem byl modifikovan. Po rebootu jsem zjistil, ze vse zustalo pri starem a fsck se opet dozaduje rucniho spusteni. Prepnul jsem se tedy do jednouzivatelskeho rezimu, odpojil oddil a opetovne provedl fsck, tentokrat s verzi 1.38. Operace mela prakticky stejny prubeh, na konci stejna hlaska o modifikaci filesystemu, ovsem po rebootu bylo jasne, ze tentokrat se zadarilo.
Zajimalo by me, zda je verze fsck nejak vazana na filesystem, zda je k opravam ext2 nutna casove odpovidajici verze. Zil jsem dosud v iluzi, ze ext2 se jiz prakticky nevyviji, a melo by byt tedy fuk, ktera verze fsck je na nej postvana, kor kdyz nakonec hlasi uspesne provedeni ukolu.
> Podle me jsi to zapomel pred rebootem unmountnout.
To asi ne, jelikoz fsck by se na primountovanem oddilu asi hezky hlasite ozvalo a navic rescue CD od Slackwaru neprimountovava diskove oddily.
Samozřejmě že se ext2 vyvíjí. Nebo tam snad podpora ACL, rozšířených atributů, kvót, stromově indexovaných adresářů a dalších rozšiřujících funkcí byla už od roku (odhadem) 1993, kdy vznikl?
Co se tazatele týká, doporučil bych podívat se na changelog e2tools, jaké změny se konkrétně udály mezi těmi dvěma verzemi.
Tiskni
Sdílej: