Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Zdravim a predem se omlouvam za OT. Nepotrebuji pomoci, ale dnes me prekvapilo chovani e2fsck ver. 1.34. Po minulotydennim blackoutu jsem se konecne dokopal k oprave oddilu, ktery se vzpouzel pri bootu automaticke oprave a vyzadoval rucni spusteni fsck. Protoze jsem zvykly pro podobne opravy pouzivat live CD, pouzil jsem rescue CD od Slackware 10, kde je fsck ve verzi 1.34. Po provedeni fsck /dev/hde2 a potvrzeni vsech moznych vyzev k opravam filesystemu skoncilo fsck hlaskou jako vrata, ze filesystem byl modifikovan. Po rebootu jsem zjistil, ze vse zustalo pri starem a fsck se opet dozaduje rucniho spusteni. Prepnul jsem se tedy do jednouzivatelskeho rezimu, odpojil oddil a opetovne provedl fsck, tentokrat s verzi 1.38. Operace mela prakticky stejny prubeh, na konci stejna hlaska o modifikaci filesystemu, ovsem po rebootu bylo jasne, ze tentokrat se zadarilo.
Zajimalo by me, zda je verze fsck nejak vazana na filesystem, zda je k opravam ext2 nutna casove odpovidajici verze. Zil jsem dosud v iluzi, ze ext2 se jiz prakticky nevyviji, a melo by byt tedy fuk, ktera verze fsck je na nej postvana, kor kdyz nakonec hlasi uspesne provedeni ukolu.
> Podle me jsi to zapomel pred rebootem unmountnout.
To asi ne, jelikoz fsck by se na primountovanem oddilu asi hezky hlasite ozvalo a navic rescue CD od Slackwaru neprimountovava diskove oddily.
Samozřejmě že se ext2 vyvíjí. Nebo tam snad podpora ACL, rozšířených atributů, kvót, stromově indexovaných adresářů a dalších rozšiřujících funkcí byla už od roku (odhadem) 1993, kdy vznikl?
Co se tazatele týká, doporučil bych podívat se na changelog e2tools, jaké změny se konkrétně udály mezi těmi dvěma verzemi.
Tiskni
Sdílej: