Bylo publikováno RFC 9669 - BPF Instruction Set Architecture (ISA) specifikující instrukční sadu jaderného subsystému eBPF (Wikipedie).
Ondsel, tj. vylepšený FreeCAD, po dvou letech skončil. Cílem Ondselu bylo vylepšit UX/UI FreeCADu a nabízet jej komerčně. Od začátku věděli, že konkurovat komerčním CADům bude těžké. Bylo to ale těžší, než si mysleli. Proprietární CADy se vyučují na školách a jsou hluboce zakořeněny v průmyslu. Většina vylepšení od Ondselu se dostane do FreeCADu.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Aplikace LocalSend, tj. multiplatformní open source alternativa k AirDropu, tj. bezpečné sdílení souborů a zpráv s okolními zařízeními přes lokální síť, bez potřeby připojení k internetu, byla vydána ve verzi 1.16, aktuálně 1.16.1. Instalovat lze také z Flathubu a Snapcraftu.
Nejnovější publikace v knižní edici správce české národní domény nese název ESP32 prakticky a jejím autorem je Martin Malý. Kniha je průvodcem ve světě výkonných a velmi bohatě vybavených mikrokontrolérů společnosti Espressif. V knize se naučíte, jak využít tento čip pro různé projekty, od základního nastavení a programování ESP32 v Arduino IDE, přes připojení k Wi-Fi a Bluetooth, až po pokročilé techniky, jako je realtime operační systém FreeRTOS, příjem signálu z družic nebo programování v ESP-IDF.
Byl představen nový oficiální 7palcový Raspberry Pi Touch Display 2. Rozlišení 720 × 1280 pixelů. Cena 60 dolarů.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za říjen (YouTube).
Byla vydána verze 0.4.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Z novinek lze vypíchnout počáteční podporu Rustls, tj. implementaci TLS v Rustu. Společnost Cloudflare uvolnila framework Pingora letos v únoru pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána první pre-release verze desktopového prostředí Xfce (Wikipedie). Vydání ostré verze je plánováno na 15. prosince. Současně byla vyhlášena soutěž o výchozí wallpaper pro Xfce 4.20. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu.
Přímý přenos z konference OpenAlt 2024, jež probíhá tento víkend v prostorách FIT VUT v Brně. Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
Pletete dohromady dvě nesouvisející věci: dhcpd
je DHCP server, vy potřebujete klienta, tedy buď dhcpcd
nebo dhclient
. Podívejte se do dokumentace, jak se nastavuje použití DHCP klienta ve vaší distribuci.
chkconfig
než ty linky vyrábět ručně.
[root@localhost ~]# dhcpd Internet Systems Consortium DHCP Server V3.0.1 Copyright 2004 Internet Systems Consortium. All rights reserved. For info, please visit http://www.isc.org/sw/dhcp/ Wrote 0 deleted host decls to leases file. Wrote 0 new dynamic host decls to leases file. Wrote 0 leases to leases file. No subnet declaration for eth1 (172.24.72.24). ** Ignoring requests on eth1. If this is not what you want, please write a subnet declaration in your dhcpd.conf file for the network segment to which interface eth1 is attached. **(a pak listening on a sending on…to uz je spravne.)
eth0
, měl byste zařídit, aby se spouštěl s parametrem 'eth0
'. Zkuste se podívat do toho startovacího skriptu, jestli nebere argumenty pro dhcpd
z nějakého konfiguračního souboru (např. v SuSE to tak je) a pokud ano, dopište je tam. Také se zkuste podívat, zda při automatickém spouštění nevypisuje dhcpd
něco do logu.
Pokud chcete DHCP server provozovat jen na rozhraníAno, to me také napadlo. Do souboru /etc/sysconfig/dhcpd jsem tedy pridal radek: DHCPDARGS=eth0 Ovšem ted jsem zkousel restart a stále nic.. Nevite prosim ještě o nejakem chytaku, v cem by to mohlo byt?eth0
, měl byste zařídit, aby se spouštěl s parametrem 'eth0
'. Zkuste se podívat do toho startovacího skriptu, jestli nebere argumenty prodhcpd
z nějakého konfiguračního souboru (např. v SuSE to tak je) a pokud ano, dopište je tam. Také se zkuste podívat, zda při automatickém spouštění nevypisujedhcpd
něco do logu.
#!/bin/sh
') přidat parametr '-x
', pak uvidíte, co postupně provádí a co skutečně spouští.
Nejcasteji prehlizenou chybou v *NIXovych systemech byvaji chybne nastavene permissions. Proto se dotazuji, zda rc.local je nastaven jako 755 (ls -l /etc/rc.d/rc.local) ?Ano to je... Jinak "docasne" jsem to vyresil takto: do rc.local jsem pridal radek 'service dhcpd start' a po spusteni systemu to nabehne bez chyboveho hlaseni. (pomoci toho parametru -x vidim detailne cely prubeh spousteni...diky). Presto je mi ale divne, ze nefunguje varianta nastavit v Runlevelu (napr. 3tim) odkaz "/etc/rc.d/rc3.d/S35dhcpd". Neni potreba jeste primo ve "zdrojaku" toho souboru /etc/rc.d/rc3.d/S35dhcpd neco zmenit? V nem jsem zatim pouze pridal do prvniho radku parametr -x, jinak jsem v nem nic needitoval.
chkconfig
.
Stejně byste ale místo ruční manipulace s linky měl raději používat ten chkconfig
.
V cem myslite, ze je lepsi pouzivat ten chkconfig? Me se na linuxu libi prave to, ze muzu vetsinu veci editovat a nastavovat bez jakehokoliv dalsiho SW...vsechno je srozumitelne (pokud to tedy cloveku nekdo vysvetli popr. si o tom precte a pochopi) a jednodusse editovatelne..
Ale rad si necham poradit!
insserv
ze SuSE, kterému není potřeba explicitně zadávat pořadové číslo skriptu, ale stačí mu definovat "závislosti", podle nichž si skripty seřadí sám.
Tiskni Sdílej: