Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Pletete dohromady dvě nesouvisející věci: dhcpd
je DHCP server, vy potřebujete klienta, tedy buď dhcpcd
nebo dhclient
. Podívejte se do dokumentace, jak se nastavuje použití DHCP klienta ve vaší distribuci.
chkconfig
než ty linky vyrábět ručně.
[root@localhost ~]# dhcpd Internet Systems Consortium DHCP Server V3.0.1 Copyright 2004 Internet Systems Consortium. All rights reserved. For info, please visit http://www.isc.org/sw/dhcp/ Wrote 0 deleted host decls to leases file. Wrote 0 new dynamic host decls to leases file. Wrote 0 leases to leases file. No subnet declaration for eth1 (172.24.72.24). ** Ignoring requests on eth1. If this is not what you want, please write a subnet declaration in your dhcpd.conf file for the network segment to which interface eth1 is attached. **(a pak listening on a sending on…to uz je spravne.)
eth0
, měl byste zařídit, aby se spouštěl s parametrem 'eth0
'. Zkuste se podívat do toho startovacího skriptu, jestli nebere argumenty pro dhcpd
z nějakého konfiguračního souboru (např. v SuSE to tak je) a pokud ano, dopište je tam. Také se zkuste podívat, zda při automatickém spouštění nevypisuje dhcpd
něco do logu.
Pokud chcete DHCP server provozovat jen na rozhraníAno, to me také napadlo. Do souboru /etc/sysconfig/dhcpd jsem tedy pridal radek: DHCPDARGS=eth0 Ovšem ted jsem zkousel restart a stále nic.. Nevite prosim ještě o nejakem chytaku, v cem by to mohlo byt?eth0
, měl byste zařídit, aby se spouštěl s parametrem 'eth0
'. Zkuste se podívat do toho startovacího skriptu, jestli nebere argumenty prodhcpd
z nějakého konfiguračního souboru (např. v SuSE to tak je) a pokud ano, dopište je tam. Také se zkuste podívat, zda při automatickém spouštění nevypisujedhcpd
něco do logu.
#!/bin/sh
') přidat parametr '-x
', pak uvidíte, co postupně provádí a co skutečně spouští.
Nejcasteji prehlizenou chybou v *NIXovych systemech byvaji chybne nastavene permissions. Proto se dotazuji, zda rc.local je nastaven jako 755 (ls -l /etc/rc.d/rc.local) ?Ano to je... Jinak "docasne" jsem to vyresil takto: do rc.local jsem pridal radek 'service dhcpd start' a po spusteni systemu to nabehne bez chyboveho hlaseni. (pomoci toho parametru -x vidim detailne cely prubeh spousteni...diky). Presto je mi ale divne, ze nefunguje varianta nastavit v Runlevelu (napr. 3tim) odkaz "/etc/rc.d/rc3.d/S35dhcpd". Neni potreba jeste primo ve "zdrojaku" toho souboru /etc/rc.d/rc3.d/S35dhcpd neco zmenit? V nem jsem zatim pouze pridal do prvniho radku parametr -x, jinak jsem v nem nic needitoval.
chkconfig
.
Stejně byste ale místo ruční manipulace s linky měl raději používat ten chkconfig
.
V cem myslite, ze je lepsi pouzivat ten chkconfig? Me se na linuxu libi prave to, ze muzu vetsinu veci editovat a nastavovat bez jakehokoliv dalsiho SW...vsechno je srozumitelne (pokud to tedy cloveku nekdo vysvetli popr. si o tom precte a pochopi) a jednodusse editovatelne..
Ale rad si necham poradit!
insserv
ze SuSE, kterému není potřeba explicitně zadávat pořadové číslo skriptu, ale stačí mu definovat "závislosti", podle nichž si skripty seřadí sám.
Tiskni
Sdílej: