Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Vládní CERT vydal (𝕏) novou verzi nástroje maldump. Ten slouží k extrakci souborů z karantén různých antivirových programů. A to jak z živého systému, tak z obrazu disku.
syslog
je proces, ktorý sa stará o zápis rôznych systémových udalostí do logu, resp. logov. Tieto udalosti sa zapisujú do súboru, alebo súborov, podľa svojej dôležitosti, či podľa iných kritérií, alebo sa záznamy o udalosti môžu posielať po sieti na centrálny logovací server. V tvojom prípade to zapisuje do súboru. To prebieha tak, že pri spustení si ten proces otvorí súbor na zápis a na jeho koniec dopisuje a dopisuje. Jedna z vlastností linuxu je tá, že ak súbor otvorený procesom niekto druhý (ty) vymaže, tak pre ten proces to nič neznamená a ďalej dopisuje do /dev/null
(to je niečo ako čierna diera) ako keby sa nechumelilo. Takže syslog
má ten súbor otvorený, aj keď si ho medzičasom vymazal. Keď si ho potom vytvoril nanovo, tak ten proces má otvorený ten pôvodný súbor, ktorý neexistuje. Takže potrebuješ tento logovací proces reštartovať, lebo vtedy sa ľudovo povedané spamätá, a začne znova písať tam kam by si predpokladal. K reštartovaniu syslog
-u podobne ako u všetkých linuxových služieb nie je nutné reštartovať celý počítač, stačí v adresári /etc/init.d/
spustiť patričný príkaz. Ktorý to je v tvojom prípade - to neviem, keďže v úlohe syslog
môže vystupovať niekoľko rôznych balíčkov. Reštartovanie služby vyzerá nejak takto:
araxon ~ # /etc/init.d/metalog restart * Stopping metalog ... [ ok ] * Starting metalog ... [ ok ]
Akurát v tvojom prípade bude miesto metalog niečo iné - to už vykúmaj sám.
# cat /etc/hosts.deny sshd: 83.246.116.78 sshd: 59.125.118.241 sshd: 61.206.125.26
man sshd_config
man hosts.deny
ti ukaze manual, kde je popsano jak se to nastavuje.
Priklad: chces zakazat prihlasovani k sshd odevsad s vyjimkou tech dvou adres
upravim /etc/hosts.allow nasledovne: sshd: 192.15.44.5,555.555.55.2 pote upravim /etc/hosts.deny nasledovne: ( zakazu vsechno odevsad ) ALL:ALLSamozrejmne se to da udelat i jinak, napr. pomoci iptables si nastavit takova pravidla, aby povolovala prihlaseni na sshd pouze z urcitych adres. Pokud server bude v divocine na internetu, stejne drive ci pozdeji bude potreba se iptables naucit. Na internetu je spousta tutorialu i ceskych. ( hledej tady na www.abclinuxu.cz a na www.root.cz )
(pre) text (/pre)kde misto kulatych zavorek () pouzij hranate. K problemu: za sshd ma byt dvojtecka.
sshd: 192.15.44.5,555.555.55.2
Tiskni Sdílej: