O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup na konferenci je zcela zdarma, bez nutnosti registrace. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Mozilla a společnost Mila oznámily strategické partnerství za účelem rozvoje open source a suverénní AI. Cílem je ukázat, že open source AI může konkurovat uzavřeným systémům. Obě organizace chtějí posílit technologickou suverenitu a snížit závislost na hrstce velkých technologických firem.
Adam Rice předvedl, že pomocí DNS lze distribuovat a spustit kompletní hru DOOM. Rozdělil WAD soubory a binárky do téměř 2000 DNS záznamů v Cloudflare zóně (jeden TXT záznam v DNS může nést okolo 2000 znaků textu). Ty pak stáhl PowerShellem, dekomprimoval a spustil přímo v paměti počítače bez nutnosti zápisu na disk, což prakticky dokazuje, že DNS může sloužit jako distribuované úložiště dat a možný kanál pro načítání kódu. Repozitář projektu je na GitHubu.
Dnes a zítra probíhají Arduino Days 2026. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze od 17:00 na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. Dnes v Poličce v městské knihovně a zítra v Praze na Matfyzu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 26.04 LTS mělo vyjít 23. dubna 2026.
Byla vydána aktualizována Příručka pro začínající wikipedisty a wikipedistky (pdf).
Ubuntu plánuje v budoucích verzích nahradit tradiční nástroje pro synchronizaci času (chrony, linuxptp a gpsd) novým, v Rustu napsaným ntpd-rs, který nabídne vyšší bezpečnost a stabilitu.
Byla vydána nová verze 7.6 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Správce hesel KeePassXC byl nahrazen správcem hesel GNOME Secrets. Bitcoinová peněženka Electrum byla povýšena na verzi 4.7.0. Tor Browser byl povýšen na verzi 15.0.8. Další novinky v příslušném seznamu.
Chris Down v obsáhlém článku „vyvrací mýty o zswap a zram“, vysvětluje, co vlastně dělají a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Doporučuje vyhýbat se zram na serveru a bez OOM.
Porota v Los Angeles shledala firmy Google a Meta odpovědnými v přelomovém soudním sporu, který se týká závislosti na sociálních sítích; firmy musí zaplatit odškodné tři miliony dolarů (63,4 milionu Kč). Společnosti, které s verdiktem nesouhlasí, čelily obvinění, že své sociální sítě a platformy záměrně navrhly tak, aby si na nich děti vypěstovaly závislost. Porota došla k závěru, že technologické společnosti při navrhování a
… více »
cat external_authorization.php
/*
* Function to use the VMS authorization technique in
* lue of an honest LDAP connection
*
* @param username : string with username
* @param password : string with password
* @return String with authorized user type FACULTY/STAFF as example
* OR returns false if error or unauthorized.
*
* This is an example of external authorization. Basically you just
* need an 'authorize' function that accepts an username and password.
* It will return TRUE or FALSE.
*
* You can also add a processUser function. It accepts a pointer
* to the user object. It will only be called if an externally authorized
* user is not in the local system.
*/
function authorize($username, $password) {
$address = null;
$port = null;
$data = null;
if(empty($password) || (strlen($password) == 0)) {
return FALSE;
}
if(!($socket = socket_create(AF_INET, SOCK_STREAM, SOL_TCP))) {
return FALSE;
}
if(!socket_connect($socket, $address, $port)) {
return FALSE;
}
if(!socket_write($socket, $username."/".$password."\r\n")) {
return FALSE;
}
while(($buf = socket_read($socket, 512)) !== false && ($buf!=""))
{
$data .= $buf;
}
if ($data == "INVALID")
return FALSE;
elseif (preg_match("/ok/i", $data))
return TRUE;
return FALSE;
}
function processUser(&$user){
$user->email = $user->username . "@emaildomain.com";
}
?>
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: