Michal Strehovský na svých stránkách píše jak v C# vytvořit "bootovací hru" pro Raspberry Pi, tj. hru, která nepotřebuje operační systém (bare-metal). Zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Greg Kroah-Hartman vydal Linux 6.6.6 (LKML) aneb Linux s číslem šelmy. Řeší regresi ve Wi-Fi.
Debian 12.3 byl kvůli chybě v jádře 6.1.64-1 nakonec přeskočen. Vydán byl rovnou Debian 12.4.
Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
srom V2.0 dd
dd se potom mění až na "da" a pak "d9" až "d4" a nakonec se objeví "e5". Za pár vteřin tento text nahradí:
B:2 S:1 2:0 d6 (až d0)
.
Nevíte někdo, jak ten server rozběhnout nebo jak se dostat do ACR nebo SRM konzole? Díky moc za každý nápad.
show dev
, abys viděl, jaká máš zařízení (disky se obvykle jmenují dka<číslo>
). Pak už stačí zadat boot dka
s tím číslem, co je CDROMka (doporučuji experimentovat, když se z toho nedá bootovat, vrátí tě to do konzole).
Kdyby ses v konzoli nemohl vyznat, tak je to normální shell, kde fungují příkazy jako help
apod. Podívej se na ps
, běží tam zajímavé procesy (dead eater
waiting on dead beef
,...) :).
Můžu podat nějaké další informace, ale moc aktivní uživatel svého AlphaServeru nejsem, jen se mi tak doma válí. Jinak podle toho čísla bych soudil, že máš jednoprocesorový server s procesorem 21164 na 400 nebo 500 MHz.
e5
. Můžeš zkusit vygooglit všechno, co ten displej říká, ale já jsem v tom nikdy moc úspěšný nebyl - holt je po světě málo AlphaServerů.
Jinak o ten můj bys asi zájem neměl, je to 21064 na 200 MHz.
Tiskni
Sdílej: