abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1968 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Přihlášení roota pomocí su

    20.2.2007 18:42 smejky
    Přihlášení roota pomocí su
    Přečteno: 465×
    Zdravím, stala se mi taková nepříjemnost. Ve spěchu jsem omylem spustil #chown -R user:user /. "/" je těsně vedle "*" a já hrozně spěchal, znáte to.

    Vše by bylo OK. Našel jsem si vše co se stihlo předělat do zmáčknutí Ctrl+C a vrátil jsem tomu #chown -R root:root /...,ale to už jsem musel udělat v tty1 (zde jsem měl již déle přihlášeného roota), protože se mi v grafickém terminálu nepovedlo $su (to ovšem nefunguje ani v tty, pod roota se nepřihlásím z jiného účtu). Prý že nemám právo to spouštět (nechalo mě to napsat heslo, ale pak "setgid: Operace není povolena"). Poté, co jsem spustil již zmíněné #chown -R root:root /... to na mě křičím jako bych zadával špatné heslo "su: Authentication failure Lituji."

    Jak říkám, pod roota se přihlásím pouze z "čistého" tty, kde do "login: " zadám root.

    Budu vděčný za každou radu.

    Odpovědi

    Josef Kufner avatar 20.2.2007 18:46 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přihlášení roota pomocí su
    chown -R cokoliv:cokoliv / ti dokonale porouchá systém. Spousta věcí nemá patřit rootovi a spousta věcí má mít nastavené suid a sgid bity, což je příklad právě toho su.

    Naštěstí to tady už někdo řešil, takže se podívej po starších diskuzích.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    20.2.2007 19:04 smejky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přihlášení roota pomocí su
    Uff. omlouvám se, ale nějakou dobu to tu hledam a do fora nepíšu dokud nehledám :), ale stejně jsem nic nenašel.

    Kdo ví, ať poradí. Díky
    Josef Kufner avatar 21.2.2007 13:36 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přihlášení roota pomocí su
    Podivné... taky to nemůžu najít :-(

    No nic, jak píšeš, tak jsi vše vrátil rootovi a práva jsi neměnil, takže je potřeba opravit vpodstatě jen tyhle věci:

    suid bity v /bin:
    -rwsr-xr-x 1 root root 87152 2006-12-16 15:19 /bin/mount
    -rwsr-xr-x 1 root root 68440 2005-03-22 15:22 /bin/mount.orig
    -rwsr-xr-x 1 root root 30756 2005-10-23 20:19 /bin/ping
    -rwsr-xr-x 1 root root 26588 2005-10-23 20:19 /bin/ping6
    -rwsr-xr-x 1 root root 25024 2006-04-20 08:02 /bin/su
    -rwsr-xr-x 1 root root 40160 2006-12-16 15:19 /bin/umount
    -rwsr-xr-x 1 root root 40920 2005-03-22 15:22 /bin/umount.orig
    
    suid bity, vlastníky a skupiny v /usr/bin:
    -rwsr-xr-x 1 root   root    10724 2005-10-23 20:19 /usr/bin/arping
    -rwsr-sr-x 1 daemon daemon  37800 2006-01-03 08:15 /usr/bin/at
    -rwsr-xr-- 1 root   audio    7284 2006-02-14 08:17 /usr/bin/beep
    -rwsr-xr-- 1 root   cdrom     133 2006-01-07 19:43 /usr/bin/cdrecord
    -rwsr-xr-- 1 root   cdrom  323540 2006-01-07 19:44 /usr/bin/cdrecord.mmap
    -rwsr-xr-- 1 root   cdrom  323540 2006-01-07 19:44 /usr/bin/cdrecord.shm
    -rwsr-xr-x 1 root   root   224560 2006-03-26 11:46 /usr/bin/dvdrecord
    -rwsr-xr-x 1 root   root    22356 2005-12-30 00:11 /usr/bin/fping
    -rwsr-xr-x 1 root   root    22708 2005-12-30 00:11 /usr/bin/fping6
    -rwsr-xr-- 1 root   fuse    18376 2006-03-23 12:06 /usr/bin/fusermount
    -rwsr-xr-x 1 root   root    36128 2006-04-20 08:02 /usr/bin/gpasswd
    -rwsr-xr-x 1 root   root   832516 2006-04-05 04:10 /usr/bin/gpg
    -rwsr-xr-x 1 root   root    27968 2006-04-20 08:02 /usr/bin/chfn
    -rwsr-xr-x 1 root   root    23520 2006-04-20 08:02 /usr/bin/chsh
    -rwsr-xr-x 1 root   root    22756 2006-04-20 08:02 /usr/bin/newgrp
    -rwsr-xr-x 1 root   root    28224 2006-04-20 08:02 /usr/bin/passwd
    -rwsr-xr-x 1 root   root     6308 2006-11-03 18:53 /usr/bin/slock
    -rwsr-xr-x 1 root   root     9320 2006-03-31 07:50 /usr/bin/smbmnt
    -rwsr-sr-x 1 root   root     6592 2006-03-31 07:50 /usr/bin/smbumount
    -rwsr-xr-x 1 root   root    91700 2006-04-15 09:39 /usr/bin/sudo
    -rwsr-xr-x 1 root   root    91700 2006-04-15 09:39 /usr/bin/sudoedit
    -rwsr-xr-x 1 root   root    28536 2005-03-14 06:37 /usr/bin/tcptraceroute
    -rwsr-xr-x 1 root   root    10428 2005-10-23 20:19 /usr/bin/traceroute6
    -rwsr-xr-x 1 root   root    18176 2005-08-30 18:54 /usr/bin/traceroute.lbl
    
    sgid bity a skupiny v /usr/bin:
    -rwsr-sr-x 1 daemon daemon   37800 2006-01-03 08:15 /usr/bin/at
    -rwxr-sr-x 1 root   utmp    117960 2006-02-07 19:45 /usr/bin/aterm-xterm
    -rwxr-sr-x 1 root   tty       7736 2006-01-02 22:43 /usr/bin/bsd-write
    -rwxr-sr-x 1 root   crontab  26668 2006-04-01 03:43 /usr/bin/crontab
    -rwxr-sr-x 1 root   mail     10476 2006-01-10 07:25 /usr/bin/dotlockfile
    -rwxr-sr-x 1 root   utmp      3160 2006-02-13 02:48 /usr/bin/Eterm
    -rwxr-sr-x 1 root   shadow   16576 2006-04-20 08:02 /usr/bin/expiry
    -rwxr-sr-x 1 root   shadow   37504 2006-04-20 08:02 /usr/bin/chage
    -rwxr-sr-x 1 root   mail      7520 2006-04-04 06:14 /usr/bin/mutt_dotlock
    -rwxr-sr-x 1 root   voice   306616 2004-11-14 19:26 /usr/bin/screen
    -rwsr-sr-x 1 root   root      6592 2006-03-31 07:50 /usr/bin/smbumount
    -rwxr-sr-x 1 root   ssh      59968 2006-03-31 11:40 /usr/bin/ssh-agent
    -rwxr-sr-x 1 root   shadow    9968 2006-02-20 12:43 /usr/bin/vlock
    -rwxr-sr-x 1 root   tty      10448 2006-02-24 19:16 /usr/bin/wall
    
    vlastníky, suid a sgid bity některých věcí ve /var: (je toho víc, tohle je jen ukázka)
    drwxrwsr-x  2 root     staff    4096 2002-02-08 16:42 /var/local
    drwxrwsr-t  2 root     mail     4096 2007-02-21 01:14 /var/mail
    drwxr-xr-x  5 root     root     4096 2006-06-09 12:39 /var/spool/cron
    drwx--x---  3 root     lp       4096 2007-01-23 01:25 /var/spool/cups
    drwxr-xr-x  2 root     root     4096 2005-10-13 15:21 /var/spool/lintian
    drwxrwsr-x  2 root     man      4096 2005-05-02 22:36 /var/spool/mail
    drwxr-xr-x 19 root     root     4096 2006-04-24 21:24 /var/spool/postfix
    drwx------  2 openldap openldap 4096 2006-08-03 18:47 /var/spool/slurpd
    drwxr-xr-x  2 daemon   daemon   4096 2007-02-21 13:25 /var/spool/uptimed
    
    Zkontrolovat sticky bit u /tmp a /var/tmp
    drwxrwxrwt 36 root root 8192 2007-02-21 13:18 /tmp
    drwxrwxrwt 36 root root 8192 2007-02-21 13:18 /var/tmp
    a pak ještě spoustu věcí, na které jsem zapoměl ;-)

    hint: awk se ti bude hodit
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    21.2.2007 15:55 smejky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přihlášení roota pomocí su
    Děkuju, ale tak moc se nevyznám. Hledal jsem a asi jsem pochopil, co jsou to ty suid, sgid a sticky bity, ale na jejich změnu jsem nějak v soubě nenastřádal odvahu :) Mohl by jste prosím uvést příklad?

    Nepochopil jsem

    >hint: awk se ti bude hodit

    Díky moc
    21.2.2007 15:59 smejky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přihlášení roota pomocí su
    Děkuju, ale tak moc se nevyznám. Hledal jsem a asi jsem pochopil, co jsou to ty suid, sgid a sticky bity, ale na jejich změnu jsem nějak v soubě nenastřádal odvahu :) Mohl by jste prosím uvést příklad?

    Nepochopil jsem

    >hint: awk se ti bude hodit

    Díky moc

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.