Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
6x WinXP desktop (staticke ip)
1x switch/router/adsl koncova jednotka (modem)
XXx exportovane adresare, nikto nepamata kto, komu, kde a co
- kazdy uzivatel ma na svojom XP pocitaci svoj adresar s kontaktmi/cislami/adresami klientov (thunderbird, outlook, ....)
situacia v mojich snoch:
1x server (asi SLES alebo Ubuntu) na ktorom budu sharovane data
6x WinXP desktop (dhcp leased ip)
1x switch/router/adsl koncova jednotka
Chcem mat centralizovanu spravu a autentifikaciu uzivatelov, ale neviem ci to openldap s windowsami dokaze (mam takmer nulovu skusenost s windowsami (a s openldap)). takisto by som chcel aby openldap prevzal kontrolu nad spravou kontaktov (tiez ju scentralizovat).
1. da sa to?
2. mate nejake tipy?
3. mozem do ldap databazy priradit kontaktom lubovolne atributy? (napr. komentar, spolahlivost, pracovna doba klienta, zdravotny stav, pocet nemanzelskych deti)
4. mozem jednou databazou spravovat aj kontakty aj uzivatelov v sieti?
mam zkusenost pouze se SLESem, takze k nemu:
1. ano, pomoci samby. Pri instalaci SLESu se nakonfiguruje LDAP server a pouzije se pro spravu uzivatelu
pak se nainstaluje samba server a nakonfiruruje se (vse v yastu) jako PDC se zdrojem LDAP
windows se pak jen joinou do te domeny ktera je poskytovana samba serverem
pak se jako autentizacni zdroj pak slouzi samba. Do LDAP se urcite da nacpat spousta dalsich veci (napr. vami zminovane kontakty), ale s tim nemam zkusenosti
Pokud jsou stanice WinXP Home (které neumí spolupráci s doménou), popř. pokud nechcete řešit autentizaci uživatelů pomocí PDC, ale pouze pomocí LDAP, pak doporučuji projekt pGina. Používáme jej v síti s podstatně větším počtem stanic/uživatelů.
Tiskni
Sdílej: