Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
man modprobe
je dobry zacatek...
Jadro nic nevi, moduly natahuje (typicky, dneska) udev
(man udev
, prekvapive). Pokud je natahovany modul zavisly na nejakem dalsi, je ta zavislost vyresena (man depmod
vam rekne jak).
Pokud chcete nejaky modul natahovat pri startu, dejte ho do /etc/modules
(proste co radek to jmeno). Soubor se muze jmenovat i jinak, ale snad je to on man modprobe.conf
).
Nejake konkretni otazky? /etc/modprobe.preload
je ten soubor, co jsem mel na mysli.
Seznam natahnutelnych modulu ziskate prikazem modprobe -l
.
Spravil som jednoduchy pokus : 1)prikaz modprobe som premenoval na zalmodprobe mv /sbin/modprobe /sbin/zalmodprobe 2)vytvoril som shell script modprobe cat modprobe #!/bin/sh echo spustam modprobe $@ >> /mylog zalmodprobe $@ a skopiroval som ho so /sbin cp modprobe /sbin/ 2) odstranil som moduly fat vfat rmmod vfat rmmod fat pre istotu : lsmod | grep fat 3) bez pouzitia udevd a supermount som namountoval usbkluc s fat32 strace -o out `which mount` /dev/sda1 /mnt/pokus 4) prezrel som zoznam nacitanych modulov lsmod | grep fat vfat 10880 1 fat 45852 1 vfat 5)prezrel som subor /mylog cat /mylog spustam modprobe -q -- vfat 6) proces mount nezavadzal zieden modul. (less out) a ani nespustal modprobe Co zrejme znamena, ze si jadro same spustilo zavadanie modulov pomocou modprobe
Automatic kernel module loading (KMOD) Normally when you have selected some parts of the kernel to be created as kernel modules, you must load them (using the "modprobe" command) before you can use them. If you say Y here, some parts of the kernel will be able to load modules automatically: when a part of the kernel needs a module, it runs modprobe with the appropriate arguments, thereby loading the module if it is available. If unsure, say Y.
Tiskni
Sdílej: