Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
Dobrý den česká linuxová komunito.
Jsem zaměstnán v malém soukromém muzeum v Suszcu (což je v Polsku, blízko města Żory) a řeším problém s katalogizací etnografické sbírky. V Polsku si monopol drží windowsacký Musnet, který není ideální a hlavně je pro nás dost drahý (program + cena windows). Přemýšlím o využití Kexi jako frontendu pro mysql databázi. Prozatím po zběžné prohlídce programu si myslím, že by to snad šlo. Jediný problém vidím v exportu do html.
Takže dotaz: Jak byste řešili Vy problém katalogizace muzeálních sbírek? Jdu správným směrem? Které aplikace doporučujete?
Požadavek na celý systém:
1. Komplexnost - ve smyslu možnost evidence
a) základních údajů o exponátu (název, popis, inventarizační číslo, technika provedení, materiál, atd.)
b) pak jednoduché zaznamenání, že předmět byl vypůjčen (komu, kdy, na jak dlouho,atd.), je momentálně vystavován, atd.
c) ke každému exponátu je min. 1 fotografie, eventuálně také soubor s dalším popisem (odf,doc)
2. Jednoduché prohledávání databáze.
3. Jednoduché vkládání nových exponátu.
4. Architektura klient-server (momentálně máme 1 PC ale do budoucna, se bude pracovat v síti).
5. Relativně jednoduchý export údajů do html, eventualně, odt, doc, pdf. Tisk zapsaných údajů (1 exponát = 1 strana - foto+některé údaje o exponátu)
Myslím, že pro body 1-4 by se dalo využít Kexi v kombinaci s mysql serverem, ale máte-li jiný nápad budu rád za inspiraci. V oblasti databázi jsem zelený, takže jakékoliv rady uvítám. Jelikož po vytvoření našeho elektronického katalogu jej budeme chtít distribuovat v elektronické i papírové podobě, je pro mě důležité aby šlo nějak jednoduše převést vybrané údaje o exponátu a vytvořit z nich prezentaci na www muzeum, nebo třeba pdf katalog a v neposlední řadě tento katalog vytisknout (což už by nebyl problém, že) a to vše s obrázky.
Celé řešení nemusí být realizováno pomoci jedné aplikace, ale mělo by být relativně nesložité a ty převody by měly být automatické (bude se jednat o 2000 exponátu a jejich počet se bude zvyšovat).
Děkuji moc za jakékoliv rady, názory.
Jako fanda opensource chci dokázat, že muzeum může celé fungovat na Linuxu. Jestli se mi to podaří (a myslím, že jo ), tak vytvořím how-to na wiki, ať to nikdo nemusí řešit znova a ať admini vidí, že to jde.
S pozdravem Leszek.
Díky moc za rychlou reakci, takže jste mě potěšil, že to půjde. Nejdřív se tedy pustím do čtení na téma databáze (jak ji efektivně vytvořit), kexi vypadá relativně intuitivně s tím by neměl byt problém. S TeXem zkušenosti nemám, ale to se také naučim.
Jednoduché skripty si občas taky napíšu, ale programátor zdaleka nejsem, takže to bych se pak poptal na abclinuxu, nebo vygoogloval.
Jinak Kexi ma export do csv a txt. Takže to je ok.
Co se týče exportu, stačí donutit Kexi (nebo cokoliv jiného), aby to vyplnilo textovou šablonu, uložilo ji to do nějakého adresáře, pustilo to na to TeX a nakonec zas hezky uklidilo. Výsledkem bude hezké PDF. S HTML je to podobné, jen jednodušší o spouštění TeXuTohle bych viděl na práci pro nějaký ten malý skriptík. Pokud by byl problém s návazností na GUI, tak by se to dalo obejít skriptem (třeba) v PHP a v GUI ukázat připravenou adresu.
Teoreticky je to jasné, ale prozatím mi chybí znalosti k praktické realizaci. Takže každá informace, která mě nasměruje na správnou cestu mi pomůže. Nečekám tady návod krok po kroku ani instrukce, ale možná něco ve smyslu "jukni se do googlu na xy, nebo viděl jsem dobrý návod jukni se na: xy.org" (anglicky, česky, polsky) by mi ušetřilo pátráni po dobrých informacích. Ještě jednou děkuji.
Tiskni
Sdílej: