Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Taky se chci zeptat, jestli se dá považovat dejme tomu provozování dvou SATA disků ve softwarovém RAIDu 1 a zároveň bootování a swapování do tohoto pole za seriózní řešení.IMO ano, osobně toto řešení provozuji na několika serverech (i multiprocesorových strojích v extrémních zátěžích), se SATA diskama se to dá poladit i "hot-swap", s bootem problém není (osobně jsem ho měl s GRUBem ale LILO to vyřešilo), se swapem je to horší - pokuď swap nezmirroruješ (což osobně vzhledem k poklesu výkonu nedělám - dávám swap 50/50 po obou diskách) nevyhneš se při výpadku jednoho z disků tvrdýmu restartu a možná pár ztracenejm datům (což je logický když kernel příde o kus odložený paměti), ale to už záleží jestli na serveru potřebuješ hrubej výkon nebo stabilitu.
Takže jestli to správně chápu, tak se to pokusím popsat vlastními slovy .....Až na pár drobností který asi nemá cenu řešit to chápeš správně.
A ještě poslední otázka a to, jestli se dá normálně na SW poli vytvořit více oddílů a nebo co oddíl to zvlášť pole.V SW RAIDu vytvoříš více oddílů tak, že do hotového pole který je např. udělaný z celých disků (oddílů o velkosti disku) vytvoříš "pododdíl" - nevím jak se to správně nazývá :o) pak je viďíš např. jako /dev/md0p1, /dev/md0p2. Tímhle řešením se u SATA disků dá vyhnout restartu stroje při výpadku jednoho z disků a pomocí skriptu lze pole udělat jak jsem již zmiňoval hot-swap.
ad 2) Tohle konkrétně není ani tak problém jádra, jde o to že umření disku za chodu nemusí pobrat řadič - starší IDE to nepobírají běžně (celý vytuhnou např. Intel 82801AA) a dokonce i některý nový SATA (např. Promise FastTrak S150 TX4 (v serverech od Fujistu Siemens)) s tím i přes specifikaci SATA rozhraní a pěknej hot-swap backplane má problémy.
2happymaster23:K těm oddílům ... špatně jsi pochopil nebo jsem to špatně napsal :o) řešení jsou možný všechny a imho všechny i správný, to spadnutí systému při výpadku jsem myslel jen v případě když není zmirrorovanej swap což se dá vyřešit všema oddílama v jenom poli ale samozřejmě i samostanejma polema.
Nástroje na práci se S.M.A.R.T. jsou v balíčku (Gentoo, Debian - nevim jak Slackware) "smartmontools", na vytažení informací je to konkrétně binárka "smartctl".
No a takovej dodatek :o)
Rozhození jednotlivejch logickejch jednotek po samostatnejch polích má velkou výhodu v tom, že v případě potřeby se dá použít kombinace více disků (případ kterej jsem už zažil: jeden velkej disk na kterým je system a home v samostatnejch polích a pak dva menší samostatný disky na který se každý to pole mirroruje zvlášť) ale je to celkem nepraktický když je potřeba disk rychle vyměnit - musíš na každým disku vytvořit oddíly o příslušnej velikosti, přes mdadm je připojit do pole...
Tiskni
Sdílej: