Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Taky se chci zeptat, jestli se dá považovat dejme tomu provozování dvou SATA disků ve softwarovém RAIDu 1 a zároveň bootování a swapování do tohoto pole za seriózní řešení.IMO ano, osobně toto řešení provozuji na několika serverech (i multiprocesorových strojích v extrémních zátěžích), se SATA diskama se to dá poladit i "hot-swap", s bootem problém není (osobně jsem ho měl s GRUBem ale LILO to vyřešilo), se swapem je to horší - pokuď swap nezmirroruješ (což osobně vzhledem k poklesu výkonu nedělám - dávám swap 50/50 po obou diskách) nevyhneš se při výpadku jednoho z disků tvrdýmu restartu a možná pár ztracenejm datům (což je logický když kernel příde o kus odložený paměti), ale to už záleží jestli na serveru potřebuješ hrubej výkon nebo stabilitu.
Takže jestli to správně chápu, tak se to pokusím popsat vlastními slovy .....Až na pár drobností který asi nemá cenu řešit to chápeš správně.
A ještě poslední otázka a to, jestli se dá normálně na SW poli vytvořit více oddílů a nebo co oddíl to zvlášť pole.V SW RAIDu vytvoříš více oddílů tak, že do hotového pole který je např. udělaný z celých disků (oddílů o velkosti disku) vytvoříš "pododdíl" - nevím jak se to správně nazývá :o) pak je viďíš např. jako /dev/md0p1, /dev/md0p2. Tímhle řešením se u SATA disků dá vyhnout restartu stroje při výpadku jednoho z disků a pomocí skriptu lze pole udělat jak jsem již zmiňoval hot-swap.
ad 2) Tohle konkrétně není ani tak problém jádra, jde o to že umření disku za chodu nemusí pobrat řadič - starší IDE to nepobírají běžně (celý vytuhnou např. Intel 82801AA) a dokonce i některý nový SATA (např. Promise FastTrak S150 TX4 (v serverech od Fujistu Siemens)) s tím i přes specifikaci SATA rozhraní a pěknej hot-swap backplane má problémy.
2happymaster23:K těm oddílům ... špatně jsi pochopil nebo jsem to špatně napsal :o) řešení jsou možný všechny a imho všechny i správný, to spadnutí systému při výpadku jsem myslel jen v případě když není zmirrorovanej swap což se dá vyřešit všema oddílama v jenom poli ale samozřejmě i samostanejma polema.
Nástroje na práci se S.M.A.R.T. jsou v balíčku (Gentoo, Debian - nevim jak Slackware) "smartmontools", na vytažení informací je to konkrétně binárka "smartctl".
No a takovej dodatek :o)
Rozhození jednotlivejch logickejch jednotek po samostatnejch polích má velkou výhodu v tom, že v případě potřeby se dá použít kombinace více disků (případ kterej jsem už zažil: jeden velkej disk na kterým je system a home v samostatnejch polích a pak dva menší samostatný disky na který se každý to pole mirroruje zvlášť) ale je to celkem nepraktický když je potřeba disk rychle vyměnit - musíš na každým disku vytvořit oddíly o příslušnej velikosti, přes mdadm je připojit do pole...
Tiskni
Sdílej: