Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
net setlocalsid
je treba zadat na Windows stanicich nebo se jedna o parametr pro kazdeho uzivatele v konfiguraci Samby? Nebo je to neco jineho net setlocalsid
je třeba zadat na novém PDC (stroji se Sambou). Windows totiž doménu a uživatele neidentifikují podle jména domény, ale právě podle SID (security identificator). Musíte tedy zjistit SID stávající domény (např z nějakého stroje v síti takhle: srv1:~# smbpasswd -X TEST
SID for domain TEST is: S-1-5-21-4114446979-1452487925-2869499296
) a získaný SID pak nastavit na novém PDC.
net getlocalsid TEST
c:\Documents And Settings
, odtud je můžete zkopírovat na nový server - tam kde budete mít profily, ve výchozí konfiguraci Samby je to ~/profile/
- tedy v domovském adresáři uživatele.
Pokud už do původní sítě není přístup, dá se SID možná zjistit tak, že u si offline kopií v c:\Documents And Settings
otevřete Vlastnosti - Zabezpečení a zde místo jmen uživatelů uvidíte číselné kódy - to jsou SID uživatelů. No a počátek SID uživatele až k poslední pomlčce je SID jeho domény. Zkuste to, nevím, jestli to tak přesně bude fungovat, teď nemám kde to odsimulovat.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList
. V nem je pro kazdeho uzivatele jeden vnoreny klic se SIDem misto nazvu. Obsahem tohoto klice jsou udaje, podle kterych je mozno identifinkovat uzivatelske profily.net setlocalsid
.
Tiskni
Sdílej: