abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 24.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 24.7 je Thriving Tiger. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Bezpečnostní upozornění

    Binarly REsearch upozorňuje na bezpečnostní problém PKFail (YouTube) v ekosystému UEFI. Stovky modelů zařízení používají pro Secure Boot testovací Platform Key vygenerovaný American Megatrends International (AMI) a jeho privátní část byla při úniku dat prozrazena. Do milionů zařízení (seznam v pdf) po celém světě tak útočníci mohou do Secure Bootu vložit podepsaný malware. Otestovat firmware si lze na stránce pk.fail. Ukázka PoC na Linuxu na Windows na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 02:22 | Nová verze

    Mobilní operační systém /e/OS (Wikipedie) založený na Androidu / LineageOS, ale bez aplikací a služeb od Googlu, byl vydán ve verzi 2.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je rodičovská kontrola.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:22 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila vyhledávač SearchGPT propojující OpenAI modely umělé inteligence a informace z webů v reálném čase. Zatím jako prototyp pro vybrané uživatele. Zapsat se lze do pořadníku čekatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Distribuce Linux Mint 22 „Wilma“ byla vydána. Je založená na Ubuntu 24.04 LTS, ale s desktopovým prostředím Cinnamon (aktuálně verze 6.2), příp. MATE nebo Xfce, balíkem aplikací XApp, integrací balíčků Flatpak a dalšími změnami. Více v přehledu novinekpoznámkách k vydání.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    25.7. 17:44 | Zajímavý článek Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.7. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Vypíchnout lze podporu rozšíření v Lua.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 17:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.80.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:11 | IT novinky

    Apple oznámil, že v beta verzi spustil své Apple Maps na webu. Podporován je také webový prohlížeč Chrome. Ne však na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    25.7. 13:11 | IT novinky

    Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 65 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 710. Ze Slovenska 246.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: KDE a diakritika na FAT32

    7.3.2007 12:43 Michal
    KDE a diakritika na FAT32
    Přečteno: 150×
    Zdravím, při nastavování KDE jsem udělal nějakou drobnou chybu a od té doby má Konqueror a ostatní aplikace s ním související problém zobrazovat html soubory na disku s FAT32. Špatně totiž interpretuje názvy adresářů s diakritikou (např. adresář stránky považuje za str/a s ocáskem/anky)a tudíž jsou nefunkční odkazy a špatné linky na css soubory. Oddíl mám přimountovaný pod utf8 a procházení skrze adresáře a zobrazování jejich správných názvů ve správci souborů je bez problémů. Problém se projeví právě až při otevření nějakého html v cestě s diakritikou. Zkoušel jsem přimountovat oddíl i pod cp1250, ale názvy adresářů byly plné zástupných znaků a problém samozřejmě trval. Nevíte někdo co s tím?

    Odpovědi

    7.3.2007 17:42 lefti | skóre: 18 | blog: OneAndOnlyTrueBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE a diakritika na FAT32
    Oddíl mám přimountovaný pod utf8 a procházení skrze adresáře a zobrazování jejich správných názvů ve správci souborů je bez problémů.
    Správcem souborů myslíš jiný program než konq (a konq je zobrazuje všude špatně)? Koukni na nastavení LOCALE pro ten správce souborů a konqueror.

    file manager v konqueroru zobrazí dobře diakritiku, ale nefungujou jen odkazy v html? Není to problém s použítím zpětných lomítek místo normálních?
    9.3.2007 17:00 Tarzan2 | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE a diakritika na FAT32
    Ne, ne, správcem souborů myslím Konqueror. Názvy souborů s diakritikou windows na FAT 32 zobrazuje správně, ale problém nastává, když chci otevřít nějaký html soubor v adresáři, kde je cesta s win-diakritikou. Pak mi to hází nesmyslné znaky a html soubor se zobrazí špatně (pokud je závislý na externím css)a nefungují v něm odkazy. Konqueror hlásí, že soubor /mnt/.../Strąanky/neco.html neexistuje (samozřejmě, protože cesta je /mnt/.../Stránky/neco.html). Štve mě to z toho důvodů, že na tvorbu webu používám Quantu a tak nemám vizuelní kontrolu. Nastavení Konqueroru jsem procházel, ale na nic chybného jsem nepřišel. Proto jsem zadal dotaz, samozřejmě můžu smazat konfiguraci KDE, ale je to aspoň hodina práce navíc...
    9.3.2007 17:50 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE a diakritika na FAT32
    Pokud jsem to pochopil správně tak adresáře se vám zobrazují pod linuxem správně, tj i pod linuxem v MC vidíš adresář /mnt/.../Stránky/neco.html ale pokud otevřeš soubor neco.html tak ten zahlásí že nenalezl soubor /mnt/.../Strąanky/neco.html ?

    Tak potom je problém v tom že v tom html dokumentu používáš špatnou znakovou sadu a samozřejmě pokud je dokument psán pod windows kodováním tak jsou ve vnitř znaky v té znakové stránce a pokud soubor otevřeš v jiném kodování iso8859-2 tak samozřejmě potom máš ze znaku á znak ą a samozřejmě taková cesta tam neexistuje.

    Jednoduché řešení vykašli se na kodování stránek a používej všude unicode a bude po problému + i http server nastav na unicode a bude pokoj.
    12.3.2007 11:44 Tarzan2 | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE a diakritika na FAT32
    Díky za nakopnutí, byla to opravdu tato blbost. Při otevření html souboru s jiným kódováním se Konqueror přepnul do dané znakové sady (v mém případě iso CE)a pak samozřejmě nefungovaly relativní odkazy, které systém vidí pod utf-8. Zajímavé je, že Opera ani Firefox neměly takový problém, asi je to zanořením Konqueroru do KDE.

    Řešení jsou teda dvě. Buďto převést celý web do unicode nebo nastavit jako výchozí aplikaci pro html jiný prohlížeč. (Případně ještě nepoužívat diakritiku v adresářích na FAT32, ale k tomu mám zatím daleko, přece jen se cítím jako Čech :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.