abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: KDE a diakritika na FAT32

    7.3.2007 12:43 Michal
    KDE a diakritika na FAT32
    Přečteno: 178×
    Zdravím, při nastavování KDE jsem udělal nějakou drobnou chybu a od té doby má Konqueror a ostatní aplikace s ním související problém zobrazovat html soubory na disku s FAT32. Špatně totiž interpretuje názvy adresářů s diakritikou (např. adresář stránky považuje za str/a s ocáskem/anky)a tudíž jsou nefunkční odkazy a špatné linky na css soubory. Oddíl mám přimountovaný pod utf8 a procházení skrze adresáře a zobrazování jejich správných názvů ve správci souborů je bez problémů. Problém se projeví právě až při otevření nějakého html v cestě s diakritikou. Zkoušel jsem přimountovat oddíl i pod cp1250, ale názvy adresářů byly plné zástupných znaků a problém samozřejmě trval. Nevíte někdo co s tím?

    Odpovědi

    7.3.2007 17:42 lefti | skóre: 18 | blog: OneAndOnlyTrueBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE a diakritika na FAT32
    Oddíl mám přimountovaný pod utf8 a procházení skrze adresáře a zobrazování jejich správných názvů ve správci souborů je bez problémů.
    Správcem souborů myslíš jiný program než konq (a konq je zobrazuje všude špatně)? Koukni na nastavení LOCALE pro ten správce souborů a konqueror.

    file manager v konqueroru zobrazí dobře diakritiku, ale nefungujou jen odkazy v html? Není to problém s použítím zpětných lomítek místo normálních?
    9.3.2007 17:00 Tarzan2 | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE a diakritika na FAT32
    Ne, ne, správcem souborů myslím Konqueror. Názvy souborů s diakritikou windows na FAT 32 zobrazuje správně, ale problém nastává, když chci otevřít nějaký html soubor v adresáři, kde je cesta s win-diakritikou. Pak mi to hází nesmyslné znaky a html soubor se zobrazí špatně (pokud je závislý na externím css)a nefungují v něm odkazy. Konqueror hlásí, že soubor /mnt/.../Strąanky/neco.html neexistuje (samozřejmě, protože cesta je /mnt/.../Stránky/neco.html). Štve mě to z toho důvodů, že na tvorbu webu používám Quantu a tak nemám vizuelní kontrolu. Nastavení Konqueroru jsem procházel, ale na nic chybného jsem nepřišel. Proto jsem zadal dotaz, samozřejmě můžu smazat konfiguraci KDE, ale je to aspoň hodina práce navíc...
    9.3.2007 17:50 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE a diakritika na FAT32
    Pokud jsem to pochopil správně tak adresáře se vám zobrazují pod linuxem správně, tj i pod linuxem v MC vidíš adresář /mnt/.../Stránky/neco.html ale pokud otevřeš soubor neco.html tak ten zahlásí že nenalezl soubor /mnt/.../Strąanky/neco.html ?

    Tak potom je problém v tom že v tom html dokumentu používáš špatnou znakovou sadu a samozřejmě pokud je dokument psán pod windows kodováním tak jsou ve vnitř znaky v té znakové stránce a pokud soubor otevřeš v jiném kodování iso8859-2 tak samozřejmě potom máš ze znaku á znak ą a samozřejmě taková cesta tam neexistuje.

    Jednoduché řešení vykašli se na kodování stránek a používej všude unicode a bude po problému + i http server nastav na unicode a bude pokoj.
    12.3.2007 11:44 Tarzan2 | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE a diakritika na FAT32
    Díky za nakopnutí, byla to opravdu tato blbost. Při otevření html souboru s jiným kódováním se Konqueror přepnul do dané znakové sady (v mém případě iso CE)a pak samozřejmě nefungovaly relativní odkazy, které systém vidí pod utf-8. Zajímavé je, že Opera ani Firefox neměly takový problém, asi je to zanořením Konqueroru do KDE.

    Řešení jsou teda dvě. Buďto převést celý web do unicode nebo nastavit jako výchozí aplikaci pro html jiný prohlížeč. (Případně ještě nepoužívat diakritiku v adresářích na FAT32, ale k tomu mám zatím daleko, přece jen se cítím jako Čech :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.