abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 18:11 | Nová verze

    Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.14.0. Podrobný přehled novinek v changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 16:33 | IT novinky

    Bylo oznámeno, že Qualcomm kupuje Arduino. Současně byla představena nová deska Arduino UNO Q se dvěma čipy: MPU Qualcomm Dragonwing QRB2210, na kterém může běžet Linux, a MCU STM32U585 a vývojové prostředí Arduino App Lab.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 15:55 | Nová verze

    Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.14.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.10 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:55 | Komunita

    Ubuntu 26.04 LTS bude (𝕏) Resolute Raccoon (rezolutní mýval).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 21:00 | Nová verze

    Netwide Assembler (NASM) byl vydán v nové major verzi 3.00. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 20:11 | Komunita

    Linuxová distribuce Frugalware (Wikipedie) ke konci roku 2025 oficiálně končí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 3.0.6 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP bude brzy k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | IT novinky

    Americký výrobce čipů AMD uzavřel s americkou společností OpenAI smlouvu na několikaleté dodávky vyspělých mikročipů pro umělou inteligenci (AI). Součástí dohody je i předkupní právo OpenAI na přibližně desetiprocentní podíl v AMD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (39%)
     (46%)
     (15%)
     (17%)
     (21%)
     (15%)
     (18%)
     (16%)
     (16%)
    Celkem 189 hlasů
     Komentářů: 12, poslední 4.10. 20:35
    Rozcestník

    Dotaz: japonština

    elenril avatar 11.3.2007 15:09 elenril | skóre: 21 | blog: Raziel
    japonština
    Přečteno: 487×
    Jde nějak globálně zprovoznit zadávání japonských znaků v hiraganě/katakaně a jejich automatický převod na kanji (něco jako global IME ve win)?

    Odpovědi

    11.3.2007 15:24 Spike | skóre: 30 | blog: Communicator | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: japonština
    scim (skim) s různými backendy − anthy používám asi nejvíc. Problém je, že jsou k dispozici většinou dost mizerné převodové znakové slovníky.
    elenril avatar 11.3.2007 18:06 elenril | skóre: 21 | blog: Raziel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: japonština
    mohl by ses o tom prosím trochu rozepsat nebo mě odkázat na nějakou dokumentaci pro newby? s těmahle věcma jsem ještě nikdy nepracoval a dokumentace scimu je dost bídná.
    2.5.2007 12:54 Václav Hanžl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: japonština
    Instaloval jsem v linuxu všelijaké podpory pro práci s japonštinou (scim/anthy, fonty a utf-8 podpora pro emacs, CJK pro LaTeX, pTeX, jTeX, upravené ghostview atd. atd. - klávesnice se z toho týká jen scim/anthy a emacs) a i když to vše nakonec funguje docela pěkně (uvedený FAQ je jistě dobrý zdroj informací), dost jsem se nadřel a často jsem zasahoval do systému více, než mi bylo milé (s obavami z nežádoucích vedlejších efektů).

    Pokud náhodou potřebujete jen občas dostat do počítače kousek japonského textu, vřele doporučuji zvážit použití editoru JWPce v simulátoru Wine. Nikdy jsem Wine doopravdy nepoužíval, ale s JWPce to opravdu funguje a stojí to za to (a přestože znám JWPce léta, zkusil jsem to ve Wine až ted). Je to "vše v jednom", vůbec nic dalšího instalovat nemusíte a dokážete dostat do počítače hiraganu/katakanu/kandži třeba i s pouhou 2.4MB mikroinstalací.

    Začal jsem psát jednoduchý český mininávod k JWPce. Složku JWPce, o které se v návodu mluví, snadno získáte tak, že rozbalíte na jedno místo čtyři zip/exe soubory z webu autora JWPce. Soubory sice mají příponu .exe, ale funguje na ně linuxový unzip. V mém návodu je popsáno, co vše lze smazat, když opravdu chcete jen dostat do stroje kandži.

    Vím, že dotaz zněl "jak to udělat globálně" - to samozřejmě JWPce neřeší, pak doporučuji scim/anthy. Ale možná zjistíte, že vám JWPce stačí.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.