Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Celkom sa trapim s OO clacom (2.0... verzia).
Potrebujem vytvorit graf z niekolkych stlpcov (povedzme 3 - kazdy stlpec sa pouzije pre ciarovy graf), ale dopredu neviem, kolko budem zobrazovat riadkov (kolko sa ma zobrazit hodnot). To zalezi od toho, kolko ich je v danom stlpci k dispozicii. Na zaciatku mam len odhad kolko ich moze by maximalne.
Chcel by som dojst k takemu rieseniu, kedy sa graf automaticky pregeneruje, ak do stlpca vlozim nove data (alebo prepisem stare), alebo kedy toho docielim co najjednodusie (nepodarilo sa mi zatial zistit, kde mozem menit datovu oblast u vyrobenemu grafu).
Dakujem za kazdu radu.
Nevím sice, jak udělat, aby se datová oblast automaticky přizpůsobovala třeba počtu zadaných řádků (dat), ale nevidím sebemenší problém upravit datovou oblast ručně. Stačí pravým tlačítkem myši kliknout na graf a vybrat volbu "Upravit oblast dat...", kde si potom vyberu novou požadovanou oblast.Super, presne toto som hladal - ibaze na nespravnom mieste. Tato polozka je v kontext menu iba ak nie som v rezime upravy grafu, kde som to primarne hladal.
Dakujem
Tiskni
Sdílej: