Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
prikaz apache2 (98)Address already in use: make_sock: could not bind to address 127.0.0.1:80 no listening sockets available, shutting down Unable to open logsa pri pripojeni z prohlizece na http://localhost/ mi to vypise stranku "Test Page for Apache Installation" tohle je z httpd.conf
\< VirtualHost *> ServerName localhost ServerAdmin nekdo@torad.horke DocumentRoot /home/www/Deals ErrorLog /home/www/Deals/errorlog TransferLog /home/www/Deals/transferlog \< /VirtualHost> Listen 127.0.0.1:80
/etc/init.d/apache2 start
. Ve tvém případě místo start spíše restart
, protože Apache už běží. To, jak jsi psal by ti spustilo apache podruhé a to už nejde, protože ten první (první instance) už obsadil port 80.
2. Nejsem si jist, ale ty obrácený lomítka v konfiguráku možná znamenají komentář a bylo by fajn je zkusit smazat. Jinak rozhodně jsem si jist, že apache je třeba restartovat po každé změně konfigurace, aby si ji načetl.
* Starting apache2 ... [ !! ]a nemuzu se dopatrat jak zjistit co mi temi vykricniky chce rict protoze kdyz pak zadam do prohlizece http://localhost/ tak dostanu "Promblem loading page" se zpravou "Unable to connect" 2. jo, ty obraceny lomitka jsem zkousel na abclinuxu protoze mi virtualhost s < a > bralo jako znacku a tak sem to chtel escapovat(nevsiml jsem si ze je tady moznost dat < rovnou zakodovane) a tak jsem dal jen mezeru mezi < virtualhost a zapomnel to odstranit
To znamená, že spuštění nedopadlo úspěšně. Ale proč, toť otázka, možností je víc. Mrkni třeba do logů, tam by mohl být napsán důvod (třeba chyba v konfiguráku, ...)* Starting apache2 ... [ !! ]
Tiskni
Sdílej: