Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Ahoj,
ať jsem hledal kde jsem hledal, stále nemůžu vyřešit následující problém:
V editoru Dia si namaluju obrázek a vyexportuju do eps
. Pomocí \inputgraphics
ho vložím do dokumentu a přeložím s cslatex
. Pak spustím dvips
a výsledek vypadá dobře, vše je pěkně hladké, prostě tak jak má. Když chci ale z ps
vytvořit pdf
, tak jsou výsledné obrázky ošklivě zubaté a stěží čitelné. Netušíte někdo proč a jak se toho zbavit?
dvipdfm
a žádný podobný problém jsem nezaznamenal. Naopak pokud jsem konvertoval z ps do pdf např. pomocí ghostview, byla zubatá nejen grafika, ale i písmenka. Ovšem pouze na obrazovce, při tisku bylo vše, tak jak má být.
dvipdfm
jsem neznal, ale bohužel mi taky nepomohl, obrázky zůstávají stále stejně zubaté.
Evince (a to je prohlížeč založený na xpdf
, tedy pokud je mi známo), zobrazí to pdf
s pěknými fonty a škaredými obrázky. gv
zobrazí jen prázdné stránky. Přitom ps
je pěkný v obou. Acrobat 8.0 na WinXP se sice snaží obrázky vyhladit, ale moc se mu to nedaří. Vypadají sice o něco lépe než v Evince, ale na ps
to nemá ani náhodou.
eps2pdf
na konverzi obrázků a pak pdfcslatex
.
Tak přímo eps2pdf
nemám, ale prohnal jsem to přes epstopdf
. Když jsem se to pak vložené do LaTeX
u pokoušel přeložit pdfcslatex
em, vynadal mi, že to nemá bounding box:
! LaTeX Error: Cannot determine size of graphic in t-test_SvB.pdf (no BoundingBox).
Juknul jsem do manuálu od epstopdf
a přidal volbu --debug
, abych se dozvěděl víc:
* Input filename: t-test_SvB.eps * BoundingBox comment: %%BoundingBox: * Output filename: t-test_SvB.pdf * Ghostscript command: gs * Compression: on * Ghostscript pipe: gs -q -sDEVICE=pdfwrite -dAutoRotatePages=/None "-sOutputFile=t-test_SvB.pdf" - -c quit * Scanning header for BoundingBox * Old BoundingBox: 0 0 1279 1137 * New BoundingBox: 0 0 1279 1137 * Offset: 0 0 * Ready.
Zdá se tedy, že bounding box by chybět neměl. Už jsem z toho jelen...
eps2pdf
, eps2jpg
, eps2png
. Dá se to najít někde na webu. Používal jsem to dříve a nebyly problémy.
Tak výsledek je stejný, jako minule. LaTeX
mi pořád tvrdí, že tomu chybí bounding box. Nepomůže ani parametr -B
toho eps2pdf
skriptu...
\includegraphic
. Může v tom být nějaký rozdíl?
Ty jo, už se asi blížím k cíli. V testovacím souboru mi se stejným obrázkem zafunguje, když do hlavičky místo
\usepackage{graphicx}
dám
\usepackage[pdftex]{graphicx}
Pak už samotný cslatex vytvoří pdf
ko, kde je ten obrázek pěkný. Teď jen zjistit, proč mi to nefunguje i tam, kde potřebuju :). Každopádně díky za čas, který jste tomu všichni věnovali.
Aha, tak zmýlená neplatí, fungovalo to proto, že v testovacím adresáři byl tentýž soubor i jako png
, takže zase nic.
Fakt ale nechápu, v čem vězí problém. Pokud je ps
pěkné, co brání ps2pdf
vygenerovat pdf
taky hezky? :) Pro dnešek se asi budu držet toho, že ráno moudřejší večera.
Nakonec problém řeším jako chytrá horákyně :). Na adresář s obrázky jsem poštval skript eps2png
(díky, Jakube!) a když chci jednou za čas hezké pdf
, doplním v souboru main.tex
k \usepackage{graphicx}
ještě volbu [pdftex]
. Takže to sice asi není to úplně správné(TM) řešení, ale funguje a to je hlavní. Ještě jenou díky všem!
Tiskni
Sdílej: