Kryptografická knihovna OpenSSL byla vydána v nové verzi 4.0. Přehled změn v souboru CHANGES.md na GitHubu. Odstraněna byla podpora SSLv2 Client Hello a SSLv3. Ve výchozím nastavení byla zakázána podpora odmítnutých eliptických křivek v TLS dle RFC 8422. Přibyla například podpora Encrypted Client Hello (ECH, RFC 9849).
curl up 2026, tj. setkání vývojářů a uživatelů curlu, proběhne opět v Praze. O víkendu 23. a 24. května v Pracovně.
Aplikace pro ověřování věku uživatelů on-line platforem je technicky hotová a brzy bude k dispozici pro občany EU, oznámila dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Půjde podle ní o bezplatné a snadno použitelné řešení, které pomůže chránit děti před škodlivým a nelegálním obsahem. Aplikace bude podle ní fungovat na jakémkoli zařízení a bude zcela anonymní.
V prosinci 2012 byla z linuxového jádra odstraněna podpora procesorů 386. Včera započalo odstraňování podpory procesorů 486.
IuRe (Iuridicum Remedium) vyhlásila Ceny Velkého bratra za rok 2025. Slídily roku jsou automobilka Volkswagen, Meta a česká Ministerstva vnitra a průmyslu a obchodu. Autorem Výroku Velkého bratra je dánský ministr spravedlnosti zpochybňující právo na šifrovanou komunikaci. Naopak Pozitivní cenu získali studenti Masarykovy univerzity za odpor proti nucení do používaní aplikace ISIC.
Po osmi měsících vývoje byla vydána nová verze 0.16.0 programovacího jazyka Zig (Codeberg, Wikipedie). Přispělo 244 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Nejnovější X.Org X server 21.1.22 a Xwayland 24.1.10 řeší 5 bezpečnostních chyb: CVE-2026-33999, CVE-2026-34000, CVE-2026-34001, CVE-2026-34002 a CVE-2026-34003.
Po roce vývoje od vydání verze 1.28.0 byla vydána nová stabilní verze 1.30.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.30.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2026-04-13. Přehled novinek poznámkách k vydání. Nově ve výchozím nastavení příkaz sudo vyžaduje heslo.
Společnost Blackmagic Design oznámila vydání verze 21 svého proprietárního softwaru pro editování videí a korekci barev DaVinci Resolve běžícího také na Linuxu. Z novinek je nutno vypíchnout možnost editování fotografií. Základní verze DaVinci Resolve je k dispozici zdarma. Plnou verzi DaVinci Resolve Studio lze koupit za 295 dolarů.
Bylo by dobré, kdyby jsi uváděl co používáš za distribuci, pak Ti můžeme lépe pomoci. Vzhledem k Tvým předchozím příspěvkům předpokládám, že stále používáš Debian
Pro začátek bych Ti doporučil XFce4 (nebo KDE, Gnome). Vyber si sám co vše z něj potřebuješ:
$ aptitude search xfce4
Stačí když nainstaluješ:
# aptitude install
xfce4 xorg x-window-system-core xserver-xorg xserver-xorg-core gdm
Když budeš mít konkrétní problém zeptej se...
Máš pravdu, umístění v sekci jsem si nevšiml a určitě nejsem sám, jinak je dobré uvádět i verzi, kterou používáš
Protože např. jestli používáš Etch, tak xorg v distribuci nalezneš, ale jestli Sarge, tak tam místo něj nalezneš xfree86.
Čas věnovaný "experimentování" nesouvisí s rozšířeností daného prostředí. A to co chceš se nedozvíš dříve než budeš mít tyto tři prostředí vyzkoušené, což Ti nezabere pro začátek moc času. Jinak všechny jsou podle mě pro začátečníka +- stejně uživatelsky příjemná, ale XFce4 je znatelně jednodušší a tudíž předpokládám, že začátečníkovi přinese i méně problémů
Vidíš to hned u výzvy pro nalogování a tuto hlášku lze modifikovat v souboru:
$ cat /etc/issue
Debian GNU/Linux 4.0 \n \l
Přehled verzí:
Budoucí verze Debianu 4.0 má kódové označení „etch“ -- datum vydání zatím nebyl stanoven
Debian GNU/Linux 3.1 („sarge“) -- současná „stabilní“ verze
Debian GNU/Linux 3.0 („woody“) -- zastaralá „stabilní“ verze
Debian GNU/Linux 2.2 („potato“) -- zastaralá „stabilní“ verze
Debian GNU/Linux 2.1 („slink“) -- zastaralá „stabilní“ verze
Debian GNU/Linux 2.0 („hamm“) -- zastaralá „stabilní“ verze
Taky se zamysli nad názvem souboru, který jsi stáhnul z toho zrcadla...
Vzhledem k tomu, že máš Sarge, tak nemáš k dispozici xorg, jak jsem psal výše (když neberu v úvahu backports), tudíž zadej:
# aptitude install xfce4 gdm xfree86-common xserver-xfree86 xbase-clients xfonts-base x-window-system x-window-system-core
BTW: Mohl jsi si rovnou nainstalovat Etch, beztak by se měl stát každým dnem novou STABLE verzí, ale to neva, pak provedeš upgrade
Tiskni
Sdílej: