Bylo vydáno Eclipse IDE 2024-09 aneb Eclipse 4.33. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.3 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena kritická bezpečnostní chyba CVE-2024-43102 s CVSS 10.
K posouzení byly předány patche přidávající do linuxových stromů zařízení (device trees) zařízení s SoC A7 až A11 od Applu (iPhone, iPad, iPod a Apple TV).
Vývoj webového prohlížeče nad renderovacím jádrem Servo, aktuální příspěvek na blogu Serva (Wikipedie). Vedle referenčního prohlížeče servoshell vzniká prohlížeč Verso. Vyzkoušet lze noční sestavení.
Unicode Consortium, nezisková organizace koordinující rozvoj standardu Unicode, oznámila vydání Unicode 16.0. Přidáno bylo 5 185 nových znaků. Celkově jich je 154 998. Přibylo 7 nových Emoji.
Byla vydána první major verze 1.0 oficiálního firmwaru pro zařízení Flipper Zero (Wikipedie). Po třech letech vývoje. Přehled novinek i s náhledy a videi v příspěvku na blogu: podpora aplikací třetích stran, nový NFC podsystém, podpora JavaScriptu pro psaní aplikací, vylepšení spotřeby, zrychlení Bluetooth přenosu…
Radicle, distribuovaná alternativa k softwaru pro spolupráci jako např. GitLab, byl vydán ve verzi 1.0. Nyní obsahuje nad gitem postavený, rozšiřitelný protokol pro diskuze a nakládání s patchi, autentizaci a autorizaci, integraci Toru a uživatelské rozhraní v příkazovém řádku či jednoduché webové rozhraní pro prohlížení repozitářů. Projekt byl dříve představen a diskutován na Linux Weekly News.
Byla vydána nová verze 6.7 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.3. Thunderbird na verzi 115.15.0. OnionShare z verze 2.2 na verzi 2.6.
Rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech C-465/20 P (Apple) a C-48/22 P (Google a Alphabet): Irsko poskytlo společnosti Apple protiprávní daňová zvýhodnění ve výši 13 miliard eur a je povinné je získat zpět. Byla potvrzena pokuta ve výši 2,4 miliardy eur uložená společnosti Google za to, že zneužívala svého dominantního postavení tím, že upřednostňovala vlastní službu srovnávání výrobků.
Dobry den, (...) sudo mount /dev/hdb1 /home/uzivatel.Timto jste ovsem pripojil ten disk do sveho domaciho adresare, tj "odstinil jste si" svuj profil apod. Asi byste spis mel pouzit neco jako
sudo mount /dev/hdb1 /media/disk -o uid=uzivatel,umask=000
Po restartovani grafickeho rozhrani se mi pri pokusu o prihlaseni vypise : “Vas domovsky adresar je uveden jako : /home/uzivatel Ale zda se ze neexistuje. Chcete se prihlasit s adresarem “/” jako vasim domovskym adresarem ? Je nepravdepodobne ze bude neco fungovat pokud nepouzijete zachranne sezeni. “ (...) Jestlize zvolim Ano tak mi vypise : “Vas soubor $Home/.dmrc ma nespravne opravneni a je ignorovan. To brani k ulozeni implicitniho sezeni a jazyka. Soubor by mel byt vlastnen uzivatelem a zakazan zapis pro ostatni uzivatele. “To uz je jen dusledek toho vyse uvedeneho. System zjistil, ze ve vasem $HOME, tj /home/uzivatel, je pripojenej ten disk (coz nevadi, i kdyz to urcite neni to, co chcete ), ale protoze ho pripojil root, nemuzete tam ani zapisovat. Takze Vam nabizi jiny adresar ( / ), kam ovsem taky nemuze zapisovat, a problem je na svete ;)) Zaver: odpojte ten disk, pripojte ho "jinam" (/media/data) s -o uid=... (viz vyse) a melo by to zafungovat vsechno.
sudo umount dev/hdb1 /home/uzivatel
mi vypise ze hdb1 neni pripojeno a to samy s /home uzivatel. Dival jsem se do /etc/fstab, mam tam neco jako : /dev/hda2 / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1 /dev/hda3 none swap sw $ 0 0
Porad se nemuzu prihlasit. Nevim jestli neco delam spatne nebo je problem jeste nekde jinde. Dekuji za pomoc.
$ mount
$ ls -al /home/
$ ls -al /home/uzivatel
Ta chybová hláška zůstává pořád stejná ? Tj ~/.gnome2 directory: Permission denied?
2) nevím, jestli myslíte /home/
nebo $HOME
, tj /home/uzivatel
, ale každopádně /home/ může klidně vlastnit root, tam stačí když má uživatel práva pro čtení, čili 755 a ownership root-users třeba, a u vašeho domovského adresáře ($HOME -- /home/uzivatel
, rovněž stačí práva pro uživatele, čili typicky 755, ale může být i 700, záleží na míře paranoi )
Ale pokud ten počítač používáte sám, je to vcelku jedno.
Tiskni Sdílej: