abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Komunita

    Nové verze webových prohlížečů Chrome a Firefox jsou vydávány každé 4 týdny. Aktuální verze Chrome je 150. Aktuální verze Firefoxu je 152. V březnu bylo oznámeno, že od září přejde Chrome na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. To by znamenalo, že Chrome v číslování verzí Firefox brzy přeskočí. Vývojáři Firefoxu proto také od září přecházejí na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. :-)

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 00:22 | Zajímavý software

    Microsoft Comic Chat (Wikipedie), tj. grafický IRC klient z devadesátek, který převáděl konverzace na IRC do podoby komiksových panelů, a který zpopularizoval font Comic Sans, je dnešním dnem open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 19:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 26.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 26.7 je Xenial Xenops. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Na Seznam nepovolených internetových her (Wikipedie) se k 13. 7. 2026 dostala predikční platforma Polymarket.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 14:22 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 167 (pdf) a Hello World 30 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 3.22.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:22 | Komunita

    FreeBSD odstranilo poslední GPL kód ze základního systému. Konkrétně dpv, libdpv, libfigpar a dialog. Instalátor před čtyřmi lety přešel z dialogu na bsddialog.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    15.7. 15:22 | IT novinky

    Sociální síti 𝕏 (dříve Twitter) má dnes 20 let. Pro veřejnost byla zpřístupněna 15. července 2006.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    15.7. 14:22 | Zajímavý software

    Insula Faktury je open source generátor faktur, který běží přímo ve webovém prohlížeči. Žádná registrace, žádné sledování, žádné omezení. Zdrojové kódy jsou k dispozici na Codebergu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    15.7. 13:22 | Komunita

    První Mobile Linux Hackday v Plzni, tj. komunitní setkání věnované Linuxu na mobilních zařízeních, proběhne 24. července od 10:00. Akce je otevřená všem zájemcům – od zvědavců po zkušené vývojáře. Dopoledne proběhnou přednášky Davida Heidelberga a Petra Hodiny o aktuálním stavu mobilního Linuxu: proč vůbec chtít tučňáka v kapse, jaké telefony jsou dnes dobře podporované a co taková podpora obnáší. Po obědě se zaměříme na konkrétní

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 2150 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Výměna základní desky

    15.4.2007 14:32 Josh
    Výměna základní desky
    Přečteno: 1307×
    Ahoj, mám dualboot Fedoru a Win XP, potřebji vyměnit základní desku, v podstatě všechno jkromě tý desky zůstane stejný.

    Je nutná přeinstalace obou systémů nebo to bude fungovat samo od sebe? Obě desky mají podpbné čipsety:

    původní (asus) VIA VT8751A (P4M266A( VIA VT 8235

    nová (msi) VIA P4M800 VIA VT8237R

    Nikdy jsem MB neměnil takže netuším co od toho můžu čekat:-)

    Odpovědi

    15.4.2007 14:57 Bazin | skóre: 10 | Velvary
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výměna základní desky
    No podle mých skušeností nebudeš muset . Ja tedy nemusel , když jsem Dával hdd s nainstalovaným linuxem , na uplně jinou konfiguraci než na které byl instalován :-)) .
    15.4.2007 15:27 8an | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výměna základní desky
    Pokud sis sám nekompiloval kernel, tak nebudeš muset. Akorát pokud je na desce síťová karta, tak ji udev přejmenuje na eth1 (pamatuje si je podle MAC), tohle přiřazení najdeš někde pod /etc/udev/rules.d.
    If you build an operating system that even an idiot can use, only idiots will use it.
    Max avatar 15.4.2007 15:29 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výměna základní desky
    Mno, linux nikdy nemusíš přeinstalovávat a když jsi zručný, tak ani win ;-).
    Nevím, co má fedora přímo v jádře a co v modulech. Taky nevím, jakým způsobem u ní probíhá detekce. Většinou instalační cd nadetekuje hw, vytvoří ramdisk, kam nasype všechny základní moduly(chipset, řadič, fs a možná ještě něco), a ten se pak při bootu distra načítá. Po změně chipsetu nebo FS vzniká potom problém :-/. Nevím, jak toto řeší moderní distra, nějaký hw detekce mají už při bootu, tak možná nejsou závislý na ramdisku. Opravdu nevím. Ale pokud zůstaneš u chipsetu od stejné firmy(máš teď via, budeš mít via) a také u patřičného typu řadiče (pro pata/sata), tak se opravdu nemusíš ničeho bát, protože linux má "univerzální ovladače" na všechno. Není to jako u win, kdy na trochu jinou verzi desky potřebuješ hned jiný ovladače.

    Tak a pokud jde tedy o win, mno, je to risk, buď najedou, nebo ne ;-). Toto můžeš podpořit tím, že jim dodáš ovladače (někdy zůstanou na černý obrazovce, protože prostě nemají ovladače). Nevím jakým způsobem přesně detekují a načítají ovladače, ale u takto podobné desky by snad ani nemusely mít problémy ;-). Pokud zůstanou na černý obrazovce, tak zkus do nich nějaký ovladače z linuxu nakopčit (zápis na ntfs podporují). Takže asi tak, no, snad nemelu jen samí blbosti :-/ :)
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    15.4.2007 15:46 8an | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výměna základní desky
    Já běžně instaluji nové počítače v Qemu (na cílový disk v USB redukci), zprovozním to do stavu kdy se k tomu dá připojit přes SSH a pak to dám do cílového počítače. A Linux (Debian, CentOS) s tím nemá problém, až na zmiňované udev (když je nakonfigurovaná síťovka eth0 a tu novou to přejmenuje na eth1, tak se tam nepřipojím). FreeBSD také v pohodě, složitější byl Solaris (cesty k diskům v /dev jsou nějak přes pozici řadiče na PCI).

    Do ramdisků se obvykle dávají všechny ovladače chipsetu, mění se např. kvůli konfiguraci RAID (/etc/mdadm.conf).
    If you build an operating system that even an idiot can use, only idiots will use it.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.