Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
modprobe fuse
adduser myusername fuse
chown root:fuse /dev/fuse
chmod +x /dev/fuse
chmod o+rw /dev/fuse
Vsecko slo. Uspesne jsem web mountnul(jako uzivatel) prikazem:curlftpfs ftp.server.cz ~/adresar/
Krasne si muzu vypsat obsah, prochazet web jako by byl na mem disku. Jenze kdyz dam vim index.php, objevi se mi cerna obrazovka. Dival jsem se, ze vlastnik a skupina souboru namountovaneho webu jsou root. Jak to mam spravit?
Jestli vas napada pohodlnejsi editace webu(javu neberu) tak piste:) Mam pomalejsi stroj(700MHz). Mozna by stacilo MC, jenze tam musim porad vypisovat login a heslo. Kdezto curlftpfs se podiva do ~/.netrc. Diky moc
:e ftp://login@stroj/cesta/soubor
nebo
:e scp://login@stroj/cesta/soubor
fuse:x:104:david
-rw-r--r-- 1 root root
Takže pokud z nějakého důvodu snaha o vytvoření souboru, jehož jméno začíná tečkou (nebo obecně jakéhokoliv souboru v tom adresáři) skončí usnutím někde v příslušném driveru, mohlo by to lecos vysvětlovat. :)
Radikální řešení je úplně zakázát swapfile (parametr -n, nebo :set noswp), případně nasměrovat swapfile na nějaké bezpečné místo (:set dir=~/tmp/ftp-vim, buďto do .vimrc, nebo jako parametr VIMka "+set dir=~/tmp/ftp-vim").
set noswapfile
fusermount -u ftp_adresar
, ale nejde. fuser adresar
, mi ukaze, ze tam vim soubor stale je. Navic to ani nemuzu killnout preskillall vim
kill -9 PID
kill -SIGKILL PID
killall
jak jsem zkousel pred tim.
Navic, kdyz vstoupim do adresare, ktery obsahuje namountovane ftp, dam cd ftp_adres
a stisknu TAB, aby se mi doplnilo jmeno, hryzne se mi i Xterm. cat soubor
funguje.
vi -n -u NONE
.
Tiskni
Sdílej: