Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
<!-- #include virtual="a.shtml" -->
Soubor a.shtml obsahuje jen text
Vše běží na windows. Že to nefunguje usuzuju z toho, že se mi text z a.shtml nezobrazí při načtení stránky test.htm.
<!--#include virtual="a.shtml" -->
...bez mezery mezi --
a #
taky nejede?
SetOutputFilter INCLUDES ...
(pripadne XBitHack on
)
Configuring your server to permit SSI To permit SSI on your server, you must have the following directive either in your httpd.conf file, or in a .htaccess file: Options +Includes This tells Apache that you want to permit files to be parsed for SSI directives. Note that most configurations contain multiple Options directives that can override each other. You will probably need to apply the Options to the specific directory where you want SSI enabled in order to assure that it gets evaluated last. Not just any file is parsed for SSI directives. You have to tell Apache which files should be parsed. There are two ways to do this. You can tell Apache to parse any file with a particular file extension, such as .shtml, with the following directives: AddType text/html .shtml AddOutputFilter INCLUDES .shtml One disadvantage to this approach is that if you wanted to add SSI directives to an existing page, you would have to change the name of that page, and all links to that page, in order to give it a .shtml extension, so that those directives would be executed. The other method is to use the XBitHack directive: XBitHack on XBitHack tells Apache to parse files for SSI directives if they have the execute bit set. So, to add SSI directives to an existing page, rather than having to change the file name, you would just need to make the file executable using chmod. chmod +x pagename.html A brief comment about what not to do. You'll occasionally see people recommending that you just tell Apache to parse all .html files for SSI, so that you don't have to mess with .shtml file names. These folks have perhaps not heard about XBitHack. The thing to keep in mind is that, by doing this, you're requiring that Apache read through every single file that it sends out to clients, even if they don't contain any SSI directives. This can slow things down quite a bit, and is not a good idea. Of course, on Windows, there is no such thing as an execute bit to set, so that limits your options a little. In its default configuration, Apache does not send the last modified date or content length HTTP headers on SSI pages, because these values are difficult to calculate for dynamic content. This can prevent your document from being cached, and result in slower perceived client performance. There are two ways to solve this: 1. Use the XBitHack Full configuration. This tells Apache to determine the last modified date by looking only at the date of the originally requested file, ignoring the modification date of any included files. 2. Use the directives provided by mod_expires to set an explicit expiration time on your files, thereby letting browsers and proxies know that it is acceptable to cache them.
LoadModule include_module modules/mod_include.so
# First, we configure the "default" to be a very restrictive set of
# features.
#
<Directory />
Options FollowSymLinks Includes
AllowOverride None
</Directory>
XBitHack on
AddType text/html .shtml
AddOutputFilter INCLUDES .shtml
AddHandler server-parsed .shtml
Tiskni
Sdílej: