Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
- vytvářím oddíly na každém disku před jejich svázáním nebo je vytvořím po svázání disků? - je účelné svázat všechny oddíly (tj. včetně /boot a /swap)? - je třeba nebo alespoň účelné použít LVM?Díky za nasměrování, našel jsem na netu řadu informací, ale některé základní otázky mi jasné nejsou
- vytvářím oddíly na každém disku před jejich svázáním nebo je vytvořím po svázání disků?pred, dejte jim typ "raid" namisto "linux partition"
- je účelné svázat všechny oddíly (tj. včetně /boot a /swap)?swap ano (tam bych ale dal raid0 namisto raid1 - vykon), boot ne (tam to ani nejde - GRUB o vasem potrhlem raidu nic nevi)
- je třeba nebo alespoň účelné použít LVM?potreba to neni, je to dobre na "datove" partice - pujdou rozsirit.
#!/bin/bash TMPFILE=/tmp/grub-install.txt echo "device (hd0) /dev/hda" > $TMPFILE echo "root (hd0,0)" >> $TMPFILE echo "setup (hd0)" >> $TMPFILE echo >> $TMPFILE echo "device (hd0) /dev/hdb" >> $TMPFILE echo "root (hd0,0)" >> $TMPFILE echo "setup (hd0)" >> $TMPFILE grub < $TMPFILE
server:~/scripts# cat /etc/fstab /dev/md2 / xfs defaults 0 1 /dev/md0 /boot ext3 defaults 0 2 /dev/md3 /data xfs defaults 0 2 /dev/md1 none swap sw 0 0 server:~/scripts# cat /proc/mdstat Personalities : [raid1] md3 : active raid1 sda1[0] sdb1[1] 244195904 blocks [2/2] [UU] md2 : active raid1 hda3[0] hdb3[1] 115756288 blocks [2/2] [UU] md1 : active raid1 hda2[0] hdb2[1] 3903680 blocks [2/2] [UU] md0 : active raid1 hda1[0] hdb1[1] 393472 blocks [2/2] [UU]
Ad 2: pletete si to s klasickým BR na FAT oddílech (nebo disketě). Partition tabulka (ta hlavní) je naopak na konci MBR, za ní jsou už pouze dva byty se signaturou (0x55, 0xAA).
a proto může být problém s bootováním, když je kernel nad cylindrem 1024.
Pravděpodobnost, že někdo bude ještě dnes rozběhávat SW RAID na PC, jehož BIOS neumí ani 24-bitové LBA a je mu třeba sektory adresovat trojicemi stopa-hlava-sektor, bych označil za menší než malou.
- vytvářím oddíly na každém disku před jejich svázáním nebo je vytvořím po svázání disků?pred, dejte jim typ "raid" namisto "linux partition"
Upřesnění: možné je oboje, buď můžete rozdělit disky a sestavovat pole z jejich oddílů, nebo sestavit pole z celých disků a pak ho rozdělit (partitionable array nebo LVM). Každá z variant má své výhody a nevýhody.
/boot/grub/menu.lst
, jestli po vyjmutí disku GRUB hledá jádro na tom disku, který tam zůstal.
/boot/grub/menu.lst
, a mám tam tohle:
title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.18-4-686 root (hd0,0) kernel /boot/vmlinuz-2.6.18-4-686 root=/dev/md0 ro initrd /boot/initrd.img-2.6.18-4-686 savedefault title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.18-4-686 (single-user mode) root (hd0,0) kernel /boot/vmlinuz-2.6.18-4-686 root=/dev/md0 ro single initrd /boot/initrd.img-2.6.18-4-686 savedefaultEvidentně tam chybí zmínka o hd1, při instalaci jsem si i všiml, že GRUB se instaluje jen na hd0. Pokud mi někdo bude chtít poradit, tak prosím nějak polopaticky, je mi jasné, že ten GRUB budu muset nějak dostat i na hd1 a možná ještě editovat nějaké soubory, ale nevím co kde jak a bohužel moje angličtina je taky o ničem.:P
Tiskni
Sdílej: