Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Při mezinárodní operaci byla zablokována pokročilá služba pro šifrovanou komunikaci MATRIX, oznámil úřad pro evropskou justiční spolupráci Eurojust. K uzavření služby podle něj vedlo vyšetřování společného týmu, na němž se podílely francouzské a nizozemské úřady a který byl zřízen při Eurojustu. Službu podle něj využívaly kriminální živly. Tato služba MATRIX nemá nic společného s nadací Matrix a protokolem Matrix.
Národní filmový archiv spustil nový YouTube kanál Filmová klasika, který veřejnosti postupně zpřístupní vybrané české filmy. Nabídne především tituly, které obecenstvo v běžné nabídce televizí nebo VOD platforem nenajde. Dnes v 18:00 kanál odstartoval kultovním snímkem Kouř režiséra Tomáše Vorla. Divačky a diváci se pak každý týden budou moci těšit na dva nové filmy, které se na novém kanálu objeví vždy v úterý a v pátek. Spolu s Kouřem nabídla Filmová klasika ještě další desítku filmů ke zhlédnutí.
Příspěvek na blogu Raspberry Pi informuje, že Steam Link běží už i na Raspberry Pi 5. Nejnovější verze podporuje H.264 (1080p s 144 FPS) i HEVC (4K s 60 FPS a 1080p s 240 FPS).
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
- vytvářím oddíly na každém disku před jejich svázáním nebo je vytvořím po svázání disků? - je účelné svázat všechny oddíly (tj. včetně /boot a /swap)? - je třeba nebo alespoň účelné použít LVM?Díky za nasměrování, našel jsem na netu řadu informací, ale některé základní otázky mi jasné nejsou
- vytvářím oddíly na každém disku před jejich svázáním nebo je vytvořím po svázání disků?pred, dejte jim typ "raid" namisto "linux partition"
- je účelné svázat všechny oddíly (tj. včetně /boot a /swap)?swap ano (tam bych ale dal raid0 namisto raid1 - vykon), boot ne (tam to ani nejde - GRUB o vasem potrhlem raidu nic nevi)
- je třeba nebo alespoň účelné použít LVM?potreba to neni, je to dobre na "datove" partice - pujdou rozsirit.
#!/bin/bash TMPFILE=/tmp/grub-install.txt echo "device (hd0) /dev/hda" > $TMPFILE echo "root (hd0,0)" >> $TMPFILE echo "setup (hd0)" >> $TMPFILE echo >> $TMPFILE echo "device (hd0) /dev/hdb" >> $TMPFILE echo "root (hd0,0)" >> $TMPFILE echo "setup (hd0)" >> $TMPFILE grub < $TMPFILE
server:~/scripts# cat /etc/fstab /dev/md2 / xfs defaults 0 1 /dev/md0 /boot ext3 defaults 0 2 /dev/md3 /data xfs defaults 0 2 /dev/md1 none swap sw 0 0 server:~/scripts# cat /proc/mdstat Personalities : [raid1] md3 : active raid1 sda1[0] sdb1[1] 244195904 blocks [2/2] [UU] md2 : active raid1 hda3[0] hdb3[1] 115756288 blocks [2/2] [UU] md1 : active raid1 hda2[0] hdb2[1] 3903680 blocks [2/2] [UU] md0 : active raid1 hda1[0] hdb1[1] 393472 blocks [2/2] [UU]
Ad 2: pletete si to s klasickým BR na FAT oddílech (nebo disketě). Partition tabulka (ta hlavní) je naopak na konci MBR, za ní jsou už pouze dva byty se signaturou (0x55, 0xAA).
a proto může být problém s bootováním, když je kernel nad cylindrem 1024.
Pravděpodobnost, že někdo bude ještě dnes rozběhávat SW RAID na PC, jehož BIOS neumí ani 24-bitové LBA a je mu třeba sektory adresovat trojicemi stopa-hlava-sektor, bych označil za menší než malou.
- vytvářím oddíly na každém disku před jejich svázáním nebo je vytvořím po svázání disků?pred, dejte jim typ "raid" namisto "linux partition"
Upřesnění: možné je oboje, buď můžete rozdělit disky a sestavovat pole z jejich oddílů, nebo sestavit pole z celých disků a pak ho rozdělit (partitionable array nebo LVM). Každá z variant má své výhody a nevýhody.
/boot/grub/menu.lst
, jestli po vyjmutí disku GRUB hledá jádro na tom disku, který tam zůstal.
/boot/grub/menu.lst
, a mám tam tohle:
title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.18-4-686 root (hd0,0) kernel /boot/vmlinuz-2.6.18-4-686 root=/dev/md0 ro initrd /boot/initrd.img-2.6.18-4-686 savedefault title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.18-4-686 (single-user mode) root (hd0,0) kernel /boot/vmlinuz-2.6.18-4-686 root=/dev/md0 ro single initrd /boot/initrd.img-2.6.18-4-686 savedefaultEvidentně tam chybí zmínka o hd1, při instalaci jsem si i všiml, že GRUB se instaluje jen na hd0. Pokud mi někdo bude chtít poradit, tak prosím nějak polopaticky, je mi jasné, že ten GRUB budu muset nějak dostat i na hd1 a možná ještě editovat nějaké soubory, ale nevím co kde jak a bohužel moje angličtina je taky o ničem.:P
Tiskni Sdílej: