Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
buffer_size
v konfiguracnim souboru .asoundrc
. Mam nastaveno 8192 (musi byt nasobek dvojky), ale zase na druhou stranu treba pri pauznuti muziky jeste chvilicku trva, nez dohraje ta cast v bufferu.
Ale uz jsem se setkal s vice pripady toho praskani a tam tohle nepomohlo, takze to asi nebude tak jednoduchy period_time 0 period_size 1024 buffer_size 8192 rate 44100
.asoundrc
si muzes vytvorit v domovskem adresari - pod tvym uzivatelem by ALSA mela brat nastaveni z toho souboru, misto toho z /etc.
# Set default sound card # Useful so that all settings can be changed to a different card here. pcm.snd_card { type hw card 0 } # Allow mixing of multiple output streams to this device pcm.dmixer { type dmix ipc_key 1024 slave.pcm "snd_card" slave { # This stuff provides some fixes for latency issues. # buffer_size should be set for your audio chipset. period_time 0 period_size 1024 buffer_size 16384 # rate 44100 } bindings { 0 0 1 1 } } # Allow reading from the default device. # Also known as record or capture. pcm.dsnooper { type dsnoop ipc_key 2048 slave.pcm "snd_card" bindings { 0 0 1 1 } } # This is what we want as our default device # a fully duplex (read/write) audio device. pcm.duplex { type asym playback.pcm "dmixer" capture.pcm "dsnooper" } ################### # CONVERSION PLUG # ################### # Setting the default pcm device allows the conversion # rate to be selected on the fly. # duplex mode allows any alsa enabled app to read/write # to the dmix plug (Fixes a problem with wine). pcm.!default { type asym playback.pcm "dmixer" capture.pcm "dsnooper" } ######## # AOSS # ######## # OSS dsp0 device (OSS needs only output support, duplex will break some stuff) pcm.dsp0 { type plug slave.pcm "dmixer" } # OSS control for dsp0 (needed?...this might not be useful) ctl.dsp0 { type plug slave.pcm "snd_card" } # OSS control for dsp0 (default old OSS is mixer0) ctl.mixer0 { type plug slave.pcm "snd_card" }
pcm.!default { type plug slave.pcm "dmixer" } pcm.dmixer { type dmix ipc_key 1024 slave { pcm "hw:0,0" period_time 0 period_size 1024 buffer_size 8192 rate 44100 } bindings { 0 0 1 1 } } ctl.dmixer { type hw card 0 }Ty aplikace se pak musi nastavit na ten dmixer - treba XMMS aby melo jako vystupni zarizeni "dmixer" misto /dev/dsp (nebo cehokoliv) atd...
Tiskni
Sdílej: