Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
DosBox - funguje, vyhoda da se zpomalit a zrychlit nejakym Fx, ale je opravdu pomalejsi o cca 10x nez VirtualBox. Vhidny pro nejake hry
Podle mne DOS pod VirtualBox problem se sdilenim je v BezvesvemModu. To co jsem pochopil, po instalaci libovolneho systemu je potreba instalovat PridavkyProHosta. Pod spustenym (tady) DOS systemem lze v Zarizeni->InstalovatPridavkyProHosta. Tato akce pouze pripoji k CD virtual ISO VBoxQuest...iso. Protoze tato virtual CD mechanika ma AutoLoad, zalezi na systemu, zda ji podporuje. DOS ji nepodpodporuje, proto se nic nestane. Jinak v Help pro OS2, je v VBoxQuest....iso navod, jak vlozit ovladace pro dos do autoexec.bat a config.com. Ale to se mi zatim nepodarilo. Zdravi ZM
Mam radost ze se mi vytvoril 1. prispevek v mem zivote, Ale k veci.
Muj System XP (nerad ale me programy by jinak nejely u mych uzivatelu, kteri maji 10 z 10 XP). Zatim si hraji s Hostovanym(spusteny v VirtualBox) s MSDOS a FreeDOS. Oba funguji pod VirtualBox. Pro FreeDos zajimave, pokud mate iso, potom po instalaci je c: BootFreeDos a na r: je zbytek co bylo v iso a co se objevi po Boot z c: pod c: pri boot na a:
K vyse uvedenym poznamkam:
Dos sit neumi. - Umi on zacal z TCP a naslednymi protokoly
USB - NEUMI ale FreeDos zatim nevim
Wmware - Snazil jsem ji pouzit co ji uvolnili Free, ale bud si blbe pamatuju nebo byla tak pomala pro DOS pod ni jsem zahodil. Zato VirtualBix funguje. (Ne nejsem diler dyt je Free] Bez testu jen subjektivne.
Mounth - ano ale jen v systemech ktere to umi, bavime se i o tech ltere to neumi
Vám funguje ve VirtualBoxu DOS ? Ano, dokonce je to mezavisle na tom jestli nastavim DOS622 nebo WIN311 nebo WIN95 dal jsem zatim nezkousel
A co takhle pod DOSem nainstalovat Lamanager - volne siritelny networking stack od MS. - Vubec nevim o co jde
To sem asi uz nepatri. Ale k tomu ze DOS nepodporoval site. Jen co ja si pamatuju. Za poslednich 10 let (jiste mi 100 dalsich uniklo) jsem resil jedinou zmenu, a to byl protokol smtp. Resil jsem pouze ze driv server nechtel autentizaci a a ozval se Helou. Pro authoarizaci chtek Ehlou + 64 pasword a neco k tomu(musel bycg se podivat do soft, jak to bylo presne). Tak to ad nikdo nerika ZM
Tiskni
Sdílej: