Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Při přidávání uživatele pomocí useradd se bez udání iniciální skupiny (parametr -g
) použije vždy nová skupina se stejným jménem jako login nového uživatele a to i přesto, že je v /etc/default/useradd
nastaveno GROUP=100
(skupina "users", která v systému existuje) a i useradd -D
vypíše defaultní nastavení správně.
Uniká mi něco, nebo je to bug v programu useradd
nebo alespoň v jeho manuálové stránce, kterou chápu tak, že by se bez zadání parametru -g
měla použít právě výchozí skupina?!
/etc/default/useradd
jsem kdysi nekde na nejakem systemu videl konfigurak, ve kterem se rikalo, jestli se ma pouzit skupina stejna, jako pridavany user, nebo skupina users
popr. jina uvedena v /etc/default/useradd
. Prvni reseni ma vyssi prioritu. Jeste se zkusim podivat kde to bylo...
/etc/adduser.conf
mas promennou USERGROUPS
ktera pokud je nastavena na yes
, pak skupiny jsou stejne jako login jmena, a pak mas tvuj soubor /etc/default/useradd
. useradd
zrejmne nepochopitelne pouziva radeji /etc/adduser.conf
misto sveho konfiguraku. Zkus to upravit tam.
Používám Archlinux a tam žádnej soubor /etc/adduser.conf
neexistuje. (Zkusim se podívat na useradd
pomocí strace
, jestli se takovej soubor náhodou nesnaží otevřít). Nicméně minimálně v manuálové stránce by o tom mhla bejt zmíňka...
Tiskni
Sdílej: