O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup na konferenci je zcela zdarma, bez nutnosti registrace. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Mozilla a společnost Mila oznámily strategické partnerství za účelem rozvoje open source a suverénní AI. Cílem je ukázat, že open source AI může konkurovat uzavřeným systémům. Obě organizace chtějí posílit technologickou suverenitu a snížit závislost na hrstce velkých technologických firem.
Adam Rice předvedl, že pomocí DNS lze distribuovat a spustit kompletní hru DOOM. Rozdělil WAD soubory a binárky do téměř 2000 DNS záznamů v Cloudflare zóně (jeden TXT záznam v DNS může nést okolo 2000 znaků textu). Ty pak stáhl PowerShellem, dekomprimoval a spustil přímo v paměti počítače bez nutnosti zápisu na disk, což prakticky dokazuje, že DNS může sloužit jako distribuované úložiště dat a možný kanál pro načítání kódu. Repozitář projektu je na GitHubu.
Dnes a zítra probíhají Arduino Days 2026. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze od 17:00 na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. Dnes v Poličce v městské knihovně a zítra v Praze na Matfyzu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 26.04 LTS mělo vyjít 23. dubna 2026.
Byla vydána aktualizována Příručka pro začínající wikipedisty a wikipedistky (pdf).
Ubuntu plánuje v budoucích verzích nahradit tradiční nástroje pro synchronizaci času (chrony, linuxptp a gpsd) novým, v Rustu napsaným ntpd-rs, který nabídne vyšší bezpečnost a stabilitu.
Byla vydána nová verze 7.6 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Správce hesel KeePassXC byl nahrazen správcem hesel GNOME Secrets. Bitcoinová peněženka Electrum byla povýšena na verzi 4.7.0. Tor Browser byl povýšen na verzi 15.0.8. Další novinky v příslušném seznamu.
Chris Down v obsáhlém článku „vyvrací mýty o zswap a zram“, vysvětluje, co vlastně dělají a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Doporučuje vyhýbat se zram na serveru a bez OOM.
Porota v Los Angeles shledala firmy Google a Meta odpovědnými v přelomovém soudním sporu, který se týká závislosti na sociálních sítích; firmy musí zaplatit odškodné tři miliony dolarů (63,4 milionu Kč). Společnosti, které s verdiktem nesouhlasí, čelily obvinění, že své sociální sítě a platformy záměrně navrhly tak, aby si na nich děti vypěstovaly závislost. Porota došla k závěru, že technologické společnosti při navrhování a
… více »
Pojde to na desktop, co sa tyka gafiky niesom prilis narocny - sem-tam UT2k4, nexuiz a podobne, inak klasiky ako openttd, freeciv, celkovo tak raz za dva tyzdne, obcas blender.. cize na grafiku si nepotrpim, ale chcem aby fungovala spolahlivo.
Celkovo sa snazim optimalizovat na spotrebu a v dosledku aj na hlucnost.
Na stroji bezi vyhradne Linux, takze kompatibilita ma zaujima len v tomto OS.
Dosku som vybral MSI K9AGM2-L, kedze ma (podla dostupnych) integrovanu ATI radeon X1200(viz. naroky na grafiku vyssie, ovladac od ATI by mal byt v pohode), 4xSATA II porty, ktore by mal ahci driver zvladnut v pohode (mam 2x 160GB disky a SW RAID1), sietovka a zvukovka by mala byt takisto bez problemov.
CPU som vybral lacnejsie, ale s HW podporou virtualizacie, kedze chcem robit pokusy s Xen-om. Cize AMD Athlon A64 3000+ 64-bit Orleans BOX socket AM2.
RAM som sa rozhodol, ze 2GB by mohlo stacit - A-DATA DualChannel.
Co sa tyka hardware, je lepsie spytat sa na konkretne skusenosti, takze vybral som (vramci moznosti) dobre? Prosim skusenych linuxakov s rovnakym/podobnym HW aby mi hodili nejaky znepokojujuci/ukludnujuci komentar. Nechcem zas kupit nieco, co budem potom lutovat :)
Tiskni
Sdílej: