Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
Snažím se rozchodit na Debian Etch (xorg) Multi-Seat. Mám dva monitory, dvě klávesnice, dvě myši, dvě grafické karty Radeon 9250 na PCI. Používám OpenSource ovladač (vše funguje tak jak má Xinerama, akcelerace atp.). Rozhodl jsem se vytvořit pomocí těchto karet dvě nezávislá pracoviště na jednom PC. Udělal jsem tedy dva layouty pro xorg. Nejprve spustím pouze první, funguje. Spustím pouze druhý, funguje. Definuji tedy jejich spuštění v gdm po nabootování PC. Naběhne první layout a ve chvíli co začne nabíhat druhý layout, tak přestane blikat kurzor na tom prvním. Naloguju se na druhém layoutu a vše funguje tak jak má. Sednu si k prvnímu, kde přestal blikat kurzor, což signalizuje, že je něco v nepořádku. A po stisknutí klávesnice se nic neděje, ani myš se nepohybuje, jen najednou začne tento layout vytěžovat procesor na 99% a do logu začne sypat:
(EE) RADEON(0): Idle timed out, resetting engine...
$ cat /etc/gdm/gdm.conf
[daemon] VTAllocation=false [servers] 0=Standard0 1=Standard1 [server-Standard0] name=Standard0 command=/usr/X11R6/bin/X -br -audit 0 -nolisten tcp -novtswitch -sharevts -layout seat0 handled=true flexible=false [server-Standard1] name=Standard1 command=/usr/X11R6/bin/X -br -audit 0 -nolisten tcp -novtswitch -sharevts -layout seat1 handled=true flexible=false
Část xorg.conf
:
Section "InputDevice" Identifier "keyboard0" Driver "evdev" Option "CoreKeyboard" Option "Protocol" "evdev" #Option "Device" "/dev/input/event4" Option "Phys" "usb-0000:00:10.3-1/input0" Option "XkbModel" "pc105" Option "XkbLayout" "us" EndSection Section "InputDevice" Identifier "mouse0" Driver "mouse" Option "Protocol" "ExplorerPS/2" Option "CorePointer" Option "Device" "/dev/input/mouse1" #Option "Phys" "usb-0000:00:10.2-1/input0" Option "ZAxisMapping" "4 5" EndSection Section "Device" Identifier "device0" Driver "ati" BusID "PCI:0:08:0" EndSection Section "Monitor" Identifier "monitor0" HorizSync 31.5 - 48.5 VertRefresh 40.0 - 70.0 #HorizSync 30.0 - 100.0 #VertRefresh 50.0 - 160.0 EndSection Section "Screen" Identifier "screen0" Device "device0" Monitor "monitor0" DefaultDepth 24 SubSection "Display" Modes "1280x1024" "1152x864" "1024x768" "800x600" "640x480" Depth 24 EndSubSection EndSection Section "ServerLayout" Identifier "seat0" Screen "screen0" InputDevice "mouse0" InputDevice "keyboard0" EndSection
Nevíte někdo v čem by mohl být problém? Vycházel jsem z např. z a, b, c.
Řešení dotazu:
Problém jsem nakonec vyřešil použitím XEphyr, navíc mi ušetřil jednu grafiku, protože díky tomu, že běží až nad klasickým xservrem můžu využít oba výstupy grafické karty. Balík v Etchi neobsahuje podporu pro definici klávesnice a použití evdev, ale stačí stáhnout zdrojový balík, aplikovat patch, zkompilovat a máme podporu.
Postupoval jsem dle Multiterminal with Xephyr.
Postup ve zkratce:
# apt-get source xserver-xephyr
# apt-get build-dep xserver-xephyr
# wget http://www.c3sl.ufpr.br/multiterminal/howtos/xephyr-patches.tgz
# mv xephyr-patches/kdrive-evdev.patch xorg-server-1.1.1/debian/patches/46_kdrive-evdev.patch
# mv xephyr-patches/kdrive-ephyr-evdev.patch xorg-server-1.1.1/debian/patches/47_kdrive-ephyr-evdev.patch
# echo 46_kdrive-evdev.patch >> xorg-server-1.1.1/debian/patches/series
# echo 47_kdrive-ephyr-evdev.patch >> xorg-server-1.1.1/debian/patches/series
# cd xorg-server-1.1.1/
# fakeroot dpkg-buildpackage
# cd ..
# dpkg -i *.deb
# cd /usr/share/X11/xkb/keycodes
# cp evdev xfree86
Download:
/etc/gdm/gdm.conf
/etc/X11/xorg.conf
Balíčky vytvořené kompilací xorg-server-1.1.1
Třeba se to někomu bude hodit
Tiskni
Sdílej: