abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:11 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 142 (pdf) a HackSpace 79 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:22 | Nová verze

    Qtractor (Wikipedie) dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o Audio/MIDI vícestopý sekvencer.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:33 | Nová verze

    Byl vydán svobodný kancelářský balík OnlyOffice Docs 8.1. Vedle četných oprav přináší několik funkcí včetně podpory editace textu v PDF a vytváření formulářů v PDF.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 11
    včera 12:33 | Zajímavý článek

    Daniel Stenberg, autor nástroje curl, z databáze SteamDB zjistil, že aktuálně 22 734 her na Steamu používá curl.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 19:55 | IT novinky

    Společnost Anthropic vydala Claude 3.5 Sonnet, tj. novou verzi své umělé inteligence Claude (Wikipedie). Videoukázky na YouTube. S Claude 3, stejně jak s GPT-3.5, Llama 3 a Mixtral, si lze pokecat bez přihlašování na DuckDuckGo AI Chat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 16:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.8 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 126. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube. Vypíchnuta jsou vylepšení v integrovaném poštovním klientu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 12:11 | Zajímavý článek

    Příspěvek Aukce domén – měsíc po spuštění na blogu CZ.NIC shrnuje první měsíc provozu Aukce domén .CZ. Aukcemi prošlo celkem 18 174 domén, z toho na 742 z nich byl učiněn alespoň 1 příhoz. Nejdražší aukcí byla na doménu virtualnisidlo.cz s cenou 95 001 Kč, která však nebyla včas uhrazena. Nejdražší aukcí, která byla vydražena i zaplacena je praguecityline.cz s cenovkou 55 600 Kč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    20.6. 11:11 | IT novinky

    Před 40 lety, 19. června 1984, Bob Scheifler představil první verzi okenního systému X (X Window System). Vycházela z okenního systému W (W Window System).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 44
    20.6. 11:00 | Nová verze

    Desktopové prostředí MATE bylo vydáno ve verzi 1.28. V gitových repozitářích je sice už od února, ale oznámení vydání se na webu objevilo s několikaměsíčním zpožděním (únorové datum zveřejnění je nepravdivé). Jde o první velké vydání od roku 2021. Uživatelsky nejvýznamnější pokrok je v podpoře Waylandu.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: squid, shapping

    22.5.2007 21:52 JimiK | skóre: 15
    squid, shapping
    Přečteno: 490×
    Prosím, jak lze pomocí iptables označkovat packety, které projdou squidem z netu do lokální sítě? Packety se tváří jako kdyby je generoval server se squidem, ztracejí tedy informaci o původu. Potřebuji, abych měl na určitý server vyhrazené určité pásmo při downloadu a to nemohu udělat protože nedokáži rozenat zdrojovou ip.

    Rád odpovím na případné nejasnosti.

    Odpovědi

    23.5.2007 09:02 cronin | skóre: 49
    Rozbalit Rozbalit vše Re: squid, shapping
    Moja odpoved nebude zdaleka presna, ale moze to byt nakopnutie: Proxy server do http requestu moze pridavat direktivu "X-Forward-For" alebo nieco podobne. Nedalo by sa to pouzit? Kazdopadne, zda sa, ze potrebujes robit shaping na aplikacnej vrstve, zatial co sa to snazis riesit nastrojom na sietovej vrstve. Mozno by nebolo na skodu poobzerat sa o nejakom "shaping patchi" do samotneho squida?
    23.5.2007 10:12 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: squid, shapping
    Ty pakety se tak netváří, on je skutečně Squid generuje :-) Buď můžete omezovat přenesená data přímo na Squidu (tedy nezávisle na shapingu ostaních protokolů) – to je ideální pro případ, kdy hlavní provoz je HTTP, Squid dokáže omezovat lépe, než obecný shaping nezávislý na protokolu. Nebo můžete použít tcp_outgoing_tos pro značkování paketů, a to pak využít v shapingu na firewallu.

    Bylo by hezké váš původní dotaz označit za vyřešený, ať se k němu zbytečně někdo nepokouší dále odpovídat ;-)
    23.5.2007 10:23 JimiK | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: squid, shapping
    Děkuji, zkusím využít tcp_outgoing_tos.

    Původní dotaz je na jiné téma.
    23.5.2007 22:23 JimiK | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: squid, shapping
    takže tímto si také nepomůžu, nastaví TOS na vnějším rozhraní routeru, nerozeznám tedy provoz, který bych rád dal do určité třídy při shappingu :(
    24.5.2007 08:15 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: squid, shapping
    Na vnitřním rozhraní je to normální komunikace web browser – Squid, ten nemá smysl omezovat (pokud nemáte obzvlášť pomalé připojení klientů – pak ho ale snadno můžete omezovat dle IP adres). Takže mi není jasné, co vlastně chcete shapovat…
    24.5.2007 16:44 *
    Rozbalit Rozbalit vše Re: squid, shapping
    jestli to chapu, tak pozadavek je shapovani nejakych adres v interni siti.

    tydle adresy generuji provoz do netu a do lokalni site do squidu.

    a pozadavek je, aby provoz ze squidu se zapocitaval k ostatnim datum co jdou primo.

    takze co treba transparent proxy u squidu?
    24.5.2007 16:47 *
    Rozbalit Rozbalit vše Re: squid, shapping
    hmm. aha. co dela REDIRECT. jen vlastne takova jina DNAT, takze squid dokonci pozadavek a posle ho s jinou adresou?
    24.5.2007 19:26 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: squid, shapping
    Transparentní proxy je skoro to samé, jako normální proxy (tj. klient komunikuje s proxy a proxy pod svou vlastní identitou komunikuje se serverem), akorát s normální proxy komunikuje klient “vědomě“, kdežto transparentní proxy „unese spojení“ od klienta na server, takže klient si myslí, že komunikuje se serverem, ale ve skutečnosti komunikuje s proxy.
    24.5.2007 19:45 JimiK | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: squid, shapping
    pokusím se to tedy vysvětli lépe.

    firma.cz <==internet==> router(SQUID,NAT,shapping HTB) IMQ <==lokalní síť==> uživatel

    Na routeru běží NAT a port 80 je směrován na SQUIDa. Uživatel má požadavek, aby na web firma.cz měl vyhrazené pásmo. Bez SQUIDa je to pomocí HTB jednoduché. Když ovšem požadavky jsou směřovány na SQUIDa, pak odpovědi generuje SQUID, ztrácím tedy informaci o zdrojové IP a nedokážu packety přesně zařadit do příslušné třídy. Řešením je požadavky na firma.cz nesměrovat na SQUIDa. Jelikož těch domén(IP) je více, tak je to celkem opruz :)

    Potřebuji tedy nějak docílit toho, aby packet po průchodu přes SQUIDa měl zdrojovou IP firma.cz.
    24.5.2007 20:28 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: squid, shapping
    pokusím se to tedy vysvětli lépe.
    No vida, konečně je jasné, o co se vlastně snažíte, takže se dá nějak smysluplně odpovědět.
    Potřebuji tedy nějak docílit toho, aby packet po průchodu přes SQUIDa měl zdrojovou IP firma.cz.
    To je to nejhorší a nejkomplikovanější možné řešení. Protože byste musel Squidu dát IP adresu, a tu samou IP adresu by měl počítač v síti, který by s tím Squidem komunikoval – buď by to byl ošklivý hack, nebo to vůbec nejde.

    Pokud chcete opravdu přesné řešení, označkujte si ve Squidu packety TOS a podle toho pak shapujte. (Nebo si podle TOS přeNATujte zdrojovou adresu na nějakou jinou, podle které budete shapovat – ale hlavně jinou, než která už je v lokální síti použita, vytvořte si proto nějakou novou virtuální síť) Pokud je nutné shaping dělat na vnitřní síťové kartě (ne vnější do internetu), budete muset router a Squid oddělit (nebo použít nějaká virtuální zařízení, aby výstupní pakety ze Squida znovu přišly virtuálním rozhraním, na kterém budete shapovat).

    Daleko jednodušší řešení je – vykašlete se na naprosto přesné a spravedlivé přidělování, nastavte vyhrazené pásmo na těch několik vnějších IP adres (firma.cz), a pokud holt půjde někdo z lokální sítě na firma.cz, započítá se do vyhrazeného pásma, i když to bude někdo „cizí“. Zase naoplátku si to Squid stáhne dřív, a až bude tu samou stránku chtít někdo z Firmy, dostane jí rychle od Squida.
    24.5.2007 13:20 Oldak | skóre: 10 | Němčice nad Hanou
    Rozbalit Rozbalit vše Re: squid, shapping
    Squid opravdu pakety generuje, jak jiz bylo receno. Pokud chcete provoz pres nej prochazejici shapovat, tak mate se squidem jedinecnou moznost pouzit delay_pools. Muzete tak rozlisovat na aplikacni vrstve, co se jak omezi (do ktereho poolu to spadne). Vetsinou toto asi budete resit regularnim vyrazem, kterym analyzujete http pakety a reknete, ze napriklad vsechno s koncovkou avi, wmv, zip a rar spadne do poolu s nizsi rychlosti a ostatni veci do druheho poolu. Problem vam ale nastane v pripade, ze budete chtit tento postup zkombinovat s klasickym shapingem na sitove vrstve pomoci HTB, CBQ a spol. To potom pouziti squida vicemene ztraci smysl.

    Je potreba rozmyslet si co vsechno chcete nejakym zpusobem shapovat. Pokud chcete omezit nejakou skupinu lidi, ktera ma povolene ven jen http, tak je squid dobre reseni. Pokud chcete napriklad omezovat i p2p, prioritizovat ssh, ACK pakety a podobne, tak by bylo lepsi squida ozelet a implementovat vsechno jen pomoci iptables a tc.

    Olda

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.