Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
rate
a ceil
rodicovske tridy - vstupni konektivity), a az pote, bude-li dal stahovat, klesne do standardniho qosu htbckem (zacnou se dodrzovat rate
a ceil
). Az prestane stahovat (nebo pomaleji nez je mozne jeho tridu obsluhovat), zacne se zase plnit kyblik onech 5 "rychlych" MB touto jeho nevyuzivanou prenosovou rychlosti (ceil
).
Pokud dobre chapu koncept HTB, tak takhle to nastavit nejde. Nyni muzu nastavit cburst 5120kb
, HTB tak porusi hodnotu ceil
(coz chci), ale po chvili tim celou tridu "vyhladovi" a ta prestane poustet traffic uplne (coz nechci), dokud se zase nedoplni jeji kyblik tokenu.
Byla by potreba asi jeste jedna uroven (rate
, ceil
a treba roof
), ktera by dostala rburst 5120kb
a nezapocitavala svuj traffic do trafficu sve tridy, ale jen te rodicovske (aby nemohla omezit ostatni tridy na stejne urovni)..
Neresili nebo neimplementovali jste uz takovyhle zpusob shapingu nekdy/mekdo/nekde? Jednoduse jde o to, poskytnout uzivatelum komfort z nevyuzite konektivity, a pritom neumoznit zahltit sit zbytecnym sosanim :)
Diiiky za nazory/rady.
connbytes
to riesi.
connbytes
to takto vyresit neumi a pokud, tak s vyrazne horsi efektivitou (dalsi dve tridy a dva marky pro kazdeho uzivatele).
Devik je autorem HTB, proto jsem mu napsal, jestli by se k tomu mohl vyjadrit - ma-li to smysl a je-li to vubec mozne do HTB dopsat. Implementace bych se s jeho pozehnanim samozrejme ujal sam, protoze obecne zadana funkcionalita to urcite neni.
Tiskni
Sdílej: