Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Máme tady server Primergy RX300S2 a v něm RAID5 řadič LSI 320-2E. Zapisovalo se na něj nějakých 50MB/s (XFS). Potom nám vyměnili MB a uživatelé si začali stěžovat na pomalost disku. Není divu, dosáhneme nejvýše 5MB/s. Chybová hlášení žádná. Něco se asi muselo špatně nastavit v rámci výměny MB. Neměl by někdo prosím myšlenku, co by to mohlo být? Uvnitř jsou SCSI disky 300MB a i ten RAID5 se tváří jako SCSI disk.
Dík to bylo vyčerpvaíjcí. Zkusím se podívat po novějším BIOSu, to se mi zdá dobrá stopa. Zkusím to s volbičkou irqpoll a když tak nějak zacvičím s ACPI. Podívám se, jestli je tam nějaký Event log.
Koukal jsem se do BIOSu toho RAIDu. Všechny disky se hlásí bez chyb. RAID tvrdí, že je OK. V logu z bootování mi to píše 6807.12 BogoMIPS . Já nevím co to znamená. Nic mi nebliká a nepiští. V messages žádná chyba.
Stalo se, že začaly nějak postupně odumírat filesystémy, vypadalo to na úplný rozpad. Dělo se to při větším zatížení diskovým provozem. Ale po rebootu byla všechna data na svém místě. V BIOSu RAIDu se dá nastavit kešovaný nebo přímý režim. Když jsem dal přímý, tyhle problémy vymizely. Udělal jsem /var/log jako zvláštní filesystém a zase zapnul kešovaný provoz. Rozpad opět nastal a v logu něco bylo, že se spouští nějaká patrola. RAID si vnitřně zřejmě dělal nějakou kontrolu nebo opravu. To stačilo servisní firmě, aby vyměnili MB. Po výměně nám to po hodině provozu zase padlo. Ale že jsem nevěděl co dál, jenom jsem to rebootoval a od té doby to už pár měsíců běží, kešovaně. Až uživatelé přišli na to, že je to nějak pomalý. Tak jsem se tím začal zabývat. Především jsem to zase přepnul na nekešovaný režim, ale rychlost se nezměnila.
Ten stroj je v záruce. Já vyzkouším co jsi mi poradil, pustím HW testy a budu znovu reklamovat. Každopádně děkuji za řadu pěkných tipů.
Některé adresáře tam byly ale nedalo se v nich udělat ls. V jiných se dalo, ale chyběly tam soubory. Některé soubory byly vidět pomocí ls ale nešly přečíst. Chybová hlášení byla jedině I/O error. SCSI chyby žádné. Filesystémy se postupně dělaly read-only, nakonec i / . Ono to / je taky na tom poli.
Podle mě takhle by se to chovalo, kdyby byl problém mezi raidem a keší. Po vypnutí keše to skutečně začalo fungovat. Ale firmware RAID řadiče je prý aktuální. Vyloudit tuto chybu uměl jenom jeden z uživatelů nějakým specifickým výpočtem. Ostatní výpočtáři neměli problém. Rozhodně nestačilo libovolné větší zatížení.
Nezapomeň že jsme vyměnili Mb i s RAID řadičem, on je integrovaný. to bychom museli mít dvě různé závady.
Stačilo nastavit režim zápisu WRITEBACK, to znamená že pole přijme požadavek na diskovou operaci a potvrdí ho, aniž by čekalo na fyzické provedení zápisu. Je to vlastně riskantní, protože zápis se taky nemusí podařit a zapisující linux už se o tom nedozví. U obyčejního disku bych do toho nešel, ale tohle je diskové pole navíc obdařené baterií. Při poruše disku se to zapíše na ostatní disky a chybující disk bude vyřazen. I při výpadku elektřiny to baterka podrží, než se nadržené operace provedou. Takže to riziko snad není tak velké. Původně bylo WRITETHROUGH, to je ta bezpečná varianta.
Dále jsem nastavil režim čtení na READAHEAD, takže po provedení zadaného čtení si pole do keše připraví ještě následující kousek dat, neboť už tuší, že na ně brzy dojde. Původně tam bylo NORMAL.
Načež se nám pole zrychlilo na osminásobek a běhá zase jako dřív, jako před první výměnou motherboardu. Ono je to celé takhle: RAID řadič je integrovaný na MB. Servisní RAID data jsou v paměti toho řadiče a kopie na discích. Po výměně MB nový řadič servisní data neměl, tak si je vzal z disků. Ale optimalizační parametry na discích nebyly, tak tam nechal defaulty. Nový RAID řadič staré parametry skutečně nemohl znát. To spíš je mohl znát ten servisní technik. který nám MB vyměnil, žeano.
Tiskni
Sdílej: