Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Toto je poměrně známá vlastnost Skypu 1.3.0.53 Ty máš štěstí že máš mírnější verzi, mě to úplně lockne počítač (což vedlo k vypuštění Skypu ze seznamu používaných aplikací).
Tento problém je poměrně hodně diskutovaný, nejspíše souvisí s SMP kernely, nějaké informace zde naznačují že by mohl pomoci upgrade kernelu. Diskutováno je také na ubuntu fóru. Někde jinde radili vypnout veškerá zvuková oznámení Skypu, mě to na chvíli zdánlivě pomohlo, ale problém přetrval. Na http://juljas.net/linux/skype/#startup jsem se právě dočetl o nadějné metodě (spouštění s parametrem skype --disable-dbus ), nicméně neměl jsem zatím možnost ji vyzkoušet (vypnutí dbus pro skype - neboť problém prý způsobuje kombinace SMP kernelu, ovladačů a dbus).
Případně by možná mohla pomoci nová alpha z https://developer.skype.com/LinuxSkype (odkazy generic/static). Nicméně tuto jsem bohužel nemohl odzkoušet neboť měla příliš vysoké balíčkové závislosti na můj ubohý starý Dapper .
Pro ty kteří by chtěli říkat něco škaredého o Skypu, ano je špatný, ale bohužel zrovna moc softwaru pro Win/Lin/Mac který by zvládal plnohodnotné konference (více než 3 lidé - to je u Wenga, Twinkle a možná dalších) nevím . A rozcházet Asterisk bohužel nemá s mou linkou (upload 10-15KB/s) cenu neboť je třeba aby hostovat mohly i Win/Mac počítače.
Tiskni
Sdílej: