Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
usb-storage: device scan complete usb 1-2.3: USB disconnect, address 18 usb 1-2.1: new full speed USB device using uhci_hcd and address 19 scsi14 : SCSI emulation for USB Mass Storage devices usb-storage: device found at 19 usb-storage: waiting for device to settle before scanning Vendor: memory Model: USB2.0 Rev: 1.00 Type: Direct-Access ANSI SCSI revision: 02 SCSI device sde: 2001408 512-byte hdwr sectors (1025 MB) sde: Write Protect is off sde: Mode Sense: 03 00 00 00 sde: assuming drive cache: write through SCSI device sde: 2001408 512-byte hdwr sectors (1025 MB) sde: Write Protect is off sde: Mode Sense: 03 00 00 00 sde: assuming drive cache: write throughDíky Michal
mount
, automount
atd.)? Nemůže být problém v tom, že při připojení přes HUB má jiné číslo podle pořadí zařízení, a vy se jí pokoušíte připojit podle starého čísla (nebo jména)?
/dev/hde
. Není pak problém spíš v tom, že HAL přimountuje to zařízení někam, kde jej nečekáte, nebo ho nepřimountuje vůbec? Zkuste se podívat, zda není USB flash někam připojen:
mount | grep 'hde'Pokud ne, zkuste jej přimountovat ručně:
mount /dev/hde1 /mnt/tmp
vfat
. Ale je divné, že si to jádro nedokáže zjistit samo. Také můžete zkusit fdisk /dev/hde
, jak vypadá rozdělení disku. Write Protect is off
je podle mne správně, to znamená, že je na flashku možné zapisovat, ne?
/dev/sde
a ne hde
...
mount | grep sde
atd. Prostě je potřeba zjistit, zda automounter ten flashdisk nemontuje někam jinam, za druhé zda nejde namountovat alespoň ručně. Teprve pokud nepůjde namountovat ani ručně, začal bych to řešit jako problém kombinace flash disku a USB hubu. Podle výpisu jádra si ale pořád myslím, že jádro s flash diskem pracuje správně, a problém je někde dál…
Tiskni
Sdílej: