Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
cp soubor home/*/a napsalo cp: copying multiple files, but last argument `zlobi.php' is not a directory
cp
je kopírování souborů, nevím tedy jaký dotaz. Pokud zadáte příkazu cp
2 parametry, zkopíruje se první soubor/adresář do druhého. Pokud je parametrů více než dva (n
), musí být poslední adresář – pak se všechny soubory/adresáře z parametrů 1
až n-1
nakopírují do adresáře n
(poslední parametr). Pokud chcete jedet soubor rozkopírovat na více míst, použijte např. cyklus for
nebo příkaz find
. Příkaz cp soubor home/*/
rozvine automaticky shell, tj. místo hvězdičky dosadí jména souborů/podadresářů, tzn. pokud jsou v adresáři home
např. adresáře user1
, user2
a user3
, zavolá shell ve skutečnosti příkaz cp soubor home/user1/ home/user2/ home/user3/
– váš příkaz tedy měl nejspíš víc parametrů, než 2 (alespoň ta hláška tomu napovídá).
#!/usr/bin/python import glob, shutil for dest in glob.glob('/home/*'): shutil.copy('soubor', dest)ale fungovat bude i tohle
for i in /home/*; do cp soubor $i; donenebo třeba find ... exec nebo prostě jak chceš.
#!/usr/bin/python import shutil, os, pwd for pwitem in pwd.getpwall(): homedir = pwitem.pw_dir if homedir.startswith('/home/'): shutil.copy('soubor', homedir)tohle nakopíruje 'soubor' všem uživatelům do jejich adresářů, pokud mají domovský adresář v /home.
for i in /home/*/; do cp soubor $i; done
Python :-O, omg...
Promiňte, ale bohužel máte malé znalosti shellu a příliž velké ego.
1) žádné uvozovky jsem vám neopravoval. Nechápu.
2) na pythonem jsem se pousmál (to je věc vkusu), a napsal jsem to "líp v shellu"
Mezi příkazy:
for i in /home/*; do cp soubor $i; done a for i in /home/*/; do cp soubor $i; done
je -- v tomto případě dost -- podstatný rozdíl, pokud jej neznáte, váš problém. cp neví co má správně dělat, poud mu to neřeknete správně.
Můžete si to vyzkoušet např. takto: mkdir home; cd home; mkdir jan martinek; touch lama; touch soubor.txt; cd ..; for i in home/*; do echo cp soubor.txt $i; done; for i in home/*/; do cp echo soubor.txt $i; done
Nikdo přece nechce soubor.txt kopírovat krom adresářů uživatelů i sám do sebe, případně zabít lamu. Co na to ochránci zvířat...
echo
a cp
.
Odpuštěno ;) Jen by mě zajímalo, jaký kurs jste vypsal sám na sebe, když jste se sázel o ty uvozovky.
V shellu bych tu extended verzi napsal zhruba takto:
cut -d: -f6 /etc/passwd | grep ^/home/ | while read home; do cp soubor.txt $home; done.
Tiskni
Sdílej: